2hodiny na DVD 4.7

Fórum ke všem verzím Pinnacle Studia 10 až 15
Zamčeno
Vít POkorný

Dobrý den přátele, žédám vás o radu.

Pokud vím dobře, na médiích DVD-R 4.7 Verbatim je uvedeno 120minut pro videozáznam, proč tedy Pinnacle Studio umožňuje ve většině případů uložit jen 60-70minut ve 100% kvalitě??

Nedávno jsem se navíc setkal s PC, kde byla verze PS 10.8 na Windows Vista a ta umožňovala uložit až 130 minut na DVD-R 4.7 a cca 200 minut na DVD-R DL, jak je toto možné??

Zkoušel jsem doma na notebooku (na stejném OS) jak verzi 10.8, tak i 14 Ultimate (upozorňuji, že mam obě legálně zakoupené) a ani v jednom případě mi tuto možnost nenabídnul, vždy jen standardních 60-70 minut. PROČ??? Může to být asi mechanikou, existuje nějaká doporučená, nebo, měla by příslušná mechanika mít nějakou konkrétní vlastnost, která toto umožní??

Děkuji moc za brzkou odpověď - nejlépe na e-mail vitek.pokrony@tiscali.cz

Vít Pokorný
kajko

Kvalita videa na DVD není dána typem vypalovačky, s tím to nijak nesouvisí. S vypalovačkou může souviset pouze trvanlivost záznamu, to znamená, jak dlouho nám disk DVD vydrží, než se z něj obraz začne nenávratně ztrácet.
Obrazová kvalita vlastního záznamu je dána velikostí datového toku a ten se dá nastavit. Buď tak, že se použije automatické nastavení, to si určí datový tok 8500 kb/s a pak na disk opravdu vejde jenom něco kolem 70 minut videa. A nebo se nastaví kvalita vlastní, třeba 5000 kb/s, a pak tam vejde 117 minut. A to je i ten fígl, proč na některé originální lisované disky vejdou třeba ty dvě hodiny. Použitý datový tok je u nich variabilní mezí 5000 až 6000 kb/s. To je ještě docela přijatelná kvalita i na velké LCD obrazovky.
Při výrobě disku ve Studiu záleží také na zvoleném systému komprese zvuku. Nejvíc místa zabere zvuk PCM a zbytečně ubere minut pro celkový záznam. Vhodnější je volit MPA nebo Dolby digital. Při přepínání uvedených voleb v nastavení disku se mění ukazovaná dostupnost v minutách, takže hned je vidět, zda se zpracované video při použitém ručním nastavení na disk vejde.
Na závěr je ještě třeba říct, že jednotlivé verze Studia dávají i při stejně nastaveném datovém toku (například 5000 kb/s) různě kvalitní výsledky. Obecně - novější verze (12 nebo 14) mají o něco kvalitnější obraz, což se pozná hlavně při rychlých scénách.
A k otázce letmo zmíněné na začátku - DVD disk rozhodně není trvanlivé médium pro archivaci nenahraditelných záznamů. Již po 3 až 4 letech dochází u většiny disků k degradaci záznamu a možným výpadkům při přehrávání, po několika dalších letech už disk třeba ani nepřehrajeme. Kolik let disk doopravdy vydrží, to nám ale žádný výrobce dopředu negarantuje. Někteří výrobci ale vyrábějí disky s označením ARCHIV, ty by měly vydržet déle. Jsou ale 3 krát i víckrát dražší než ty standardní.
Romolus

Odpověď od Kajko je vyčerpávající. Co se týká archivace pořízených záznamů, moje osobní zkušenost je taková. Používám výhradně média DVD-R Verbatim, které jsou pro mne, za léta používání, tou nejkvalitnější značkou. Mám na nich celou svou domácí tvorbu, kterou jsem na ně začal ukládat v roce 2003. Zatím jsem naštěstí nenarazil na kus, který nejde přehrát, ale, co není může časem být. :-( Proto nenechávám nic náhodě a od každého projektu, dělám dvě kopie. Pro přehrávání a druhou schovanou ve slim krabičkách vertikálně, ve skříni ve tmě a pokojové teplotě. Dále si dělám ještě kopii ještě na archivační HDD, které používám výhradně k zálohám a jinak je mám uloženy v plastových krabičkách ve, kterých hardisky kupuji, a v šuplíku. Více, se snad už proti ztrátě větších objemů dat, jako jsou právě videozáznamy dělat nedá. Originál záznamy pořízené na pásky archivuji na nich a ještě na dvou HDD. Videa pořízená na nejnovější kameru Full HD s HDD a paměťovou kartou ukládám rovněž na dva HDD. Jeden v PC, ze kterého data nabírám při práci s nimi a druhý taktéž v šuplíku, kde nehrozí opotřebení, jako u pevných disků v PC, kde pracují téměř pořád a to i bez našeho vědomí a tím jsou náchylnější k poškození a vyřazení z provozu a tím k nenahraditelným škodám v případě jejich poruchy. NEPODCEŇUJTE ZÁLOHU VAŠICH VÝTVORŮ!!! Nebýt zálohování, dávno bych o některé práce nenahraditelně přišel.
lubud

Jen malé praktické doplnění: když kupujete HDD, kupujte najednou vždy DVA úplně stejné modely. Proč? Podle PC-specialisty, co se zabývá záchranou dat z "poškozených" HDD, se většinou porouchá elektronika - ne vlastní kotoučky HDD či čtecí ramínka (pokud vám samosebou ten disk neupadne na dlažbu nebo pokud se vám netočí v PC už třeba 10 let...). Záchrana dat z porouchaného HDD pak spočívá v "pouhé" dočasné náhradě karty elektroniky z toho fungujícího.
apendixen
Příspěvky: 93
Registrován: 04.02.2009, 07:10
Kontaktovat uživatele:

nebudu vypadat hloupě,když se zeptám,jaký vliv má zmenšení datového toku na kvalitu videa.Je výsledek potom stejný,jako při vyšším toku?
Taky by se mi hodilo dostat na DVD trochu víc videa.Alespoň 80 min.
Romolus

Nikdo učený z nebe nespadl. Nikdy není ostuda se zeptat. Kvalita obrazu je závislá na bitrate. Není to však žádný strašák. Až bitrate pod tři tisíce kbps, je již na hranici koukatelnosti. Mluvíme samozřejmě o MPEG2. Osmdesát minut videa společně MPA nebo Dolby digital zvukem je bez problému koukatelná. Já osobně dělal domácí videa vetšinou kolem jedné a půl hodiny z DV kamery v bitrate mezi pěti a šesti tisíci kbps a mohu se na to dívat i na full HD TV, bez kostičkování v obrazu.
apendixen
Příspěvky: 93
Registrován: 04.02.2009, 07:10
Kontaktovat uživatele:

Výborně a moc děkuju.Zaskočilo mě totiž,jak s každým poklesem hodnoty toku,klesají procenta kvality.Zítra to vyzkouším
apendixen
Příspěvky: 93
Registrován: 04.02.2009, 07:10
Kontaktovat uživatele:

pro Romulus: Vyzkoušeno,velice jsem spokojený.Já trouba ,nikdy jsem neměl odvahu zasahovat do nastavených hodnot při randerování a mnohdy mi dělalo potíže se do té hodiny dostat,hlavně mi bylo líto některých záběrů,které jsem musel obětovat.Skutečně snížení dat.toku na nějakých 7800,které jsem potřeboval abych zachoval původní obsah videa ,se na plazmě TV neprojevil.Přesně tak,jak jste definoval.Mám další zkušenost a především mnohem menší stres při zpracovávání natočeného surového obsahu videa.Je mi jasné ,že vše je limitováno,ale pro domácí použití mi nevadí nějaká ta ztráta kvality,oproti ztrátě obsahu.Ještě jednou dík za "nakopnutí".
Zamčeno
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host