KAMERA CANON GX10 v Sony AX100 a AX700

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Příliš ostrý obraz a já to beru jako plus. U Canon je obraz v základním nastavení pro mne mdlý až nudný. Je třeba nastavit doostření, a pak se to zlepší. Dle mého soudu je obraz ostrý jako břitva výhodou. Je to ale na každém, jak to zhodnotí. GX10 je obyčejná kamera, pro amatéry, jen šíleně předražená kvůli 4K 50p. Není to ale tak veliká výhoda, jak se soudí. S plynulostí expozice i ostření, jasně vítězí Sony, a to obecně.U GX10 jsou záběry prima, jen když nešvenkujeme a máme před sebou fádní popředí. Jinak začne bláznit ostření i expozice. Rolling shutter mají všechny kamery s CMOS podobný, již z principu záznamu s postupným zavíráním lamelové závěrky.
AX700 má progresivnější ostření a sloty na dvě karty. Ta cena, stejně jako cena AX100, když vyšla na trh byla silně předražená, alespoň z pohledu trhu v ČR. AX100 jsem ve své době silně zkritizoval a stojím si za tím i nadále. Jenže s poklesem ceny se z ní stál okamžitě kandidát na dobrou koupi.

Jak už jsem psal, je mně fuk, co si kdo koupí, jen jsem navrhl kameru, ze které dělá cena ve 4K favorita. Také jsem nikdy nepopíral, že Sony kamery i foťáky jsou pro mne osobně největší prioritou. A čas mně dal za pravdu, i když je HROMADA věcí ke zlepšení. To ale u Canon a Panasonic jakbysmet. Výhodou handycamů Sony je skvělý výstup za použití co nejméně fičurek v menu. U Panasonic a Canon jsou tuny možného nastavení v menu, ale ve většině případů, jen jednorázových. Konečně o GX10 si potom můžete přečíst, jak jí vidím já. Jedno vím už teď, kdyby byla za 41 tisíc, doporučoval bych jí kudy bych chodil. Za tři roky to bude na pultech skvělý kus, až cena klesne. Teď je jen šeredně předražená, na to co ukazuje za výsledky.

Ať se ale každý řídí vlastním instinktem, co mu která přinese. Já ale říkám, mít kompromisy v nastavení a skvělý obraz za skvělou cenu, nebo mít jiné kompromisy za více jak dvojnásobek, to si musí každý rozmyslet sám. AX700 bude také skvělou, až bude na hranici 40 tisíc. To co umí převážně, neodpovídá dnešní ceně. Proto jsem nabídl v dobré víře variantu za 31 tisíc s 3 bonusy navíc. Za ušetřený peníz se dá dokoupit baterie, vynikající ext. mikrofon Sony ECM-XYST1M atp.

Ať se tedy kdo rozhodne pro cokoliv, držím mu palce a přeji skvělé výsledky. Nakonec je vždy nejdůležitější, co máme před objektivem. Když je to ale i velmi kvalitně nasnímáno, jeto dvojnásobná výhra. :-)
MONYS
Příspěvky: 400
Registrován: 24.12.2010, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Odpovím Vám asi takto:Poznámka o ostrosti AX100 nebyla kritikou!Mě se též líbí ostrý obraz. Ostatní jsem jen citoval vyjádření na forech.Apropo ostrost u GX10 lze m.j.kompenzovat ve střih. programu u mně je to EDIUS 8.5 Noční záběry AX100 jsou fantastické.Tam jsou noční záběry díky ostrosti velmi kvalitní a téměř bez šumu.
bugr
Příspěvky: 67
Registrován: 23.12.2017, 11:12
Kontaktovat uživatele:

Vy mi to fakt komplikujete. Ale je fakt, ze potrebuju mensi kameru na cesty s kvalitnim zaznamem.
Jde ax100 ovladat mobilem pres wifi?

Aha, wifi ma koukam.

Koukam na ten mikrofon, zvladne hlasitou hudbu?
U XH-A1 je to dost casto prervany..
jozkopower
Příspěvky: 16
Registrován: 19.11.2017, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Romolus, citujem " Rolling shutter mají všechny kamery s CMOS podobný, již z principu záznamu s postupným zavíráním lamelové závěrky. "

To ale tak nefunguje, digitálne kamery nepoužívajú lamelovú uzávierku, pracujú s elektronickou uzávierkou. Rýchlosť odpočtu senzora je nepriamo úmerná efektu
rolling shutter /padajúce vertikály/, to znamená, že čím rýchlejší snímač, tým menší efekt RS.

citujem " U GX10 jsou záběry prima, jen když nešvenkujeme a máme před sebou fádní popředí. "

Práve naopak 50/60p je na švenk ďaleko vhodnejšia kadencia snímkov ako 25/30p.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Pro jozkpower:

V obou případech máte dozajista pravdu. Ale u obojího záleží také na rychlosti závěrky. Přístroje mají většinou mechanickou i elektronickou závěrku pro vyšší časy než dokáže mechanická. Je to ale jedno., protože Rolling shutter je zkrátka při rychlém švenku problémem u CMOS snímačů vždy. Samozřejmě se jí výrobci pokouší různými metodami zmenšit, ale zpravidla ne s moc dobrým výsledkem. Nepříjemné kácení spolehlivě zruší až čipy s globální závěrkou, se kterou výrobci do tohoto segmentu trhu nebudou pospíchat.

50p při švenku výhodu má, ovšem jen do určité míry. Já GX10 zkoušel panorámy jen tak z balkonu ráno a v podvečer, kdy už není scéna osvětlena dokonale a obraz je bohužel i při 50p máznutý. Zažil jsem naopak s menší snímkovou frekvencí velmi slušně ostrý švenk, když jsou světelné podmínky ideální. Ostatně nepochybuji o tom, že Sony ví, proč s 4K 50p stále otálí a až s takovým přístrojem přijdou, bude velmi pravděpodobně na vysoké úrovni. Určitě už s něčím takovým v laboratořích experimentují.

Pro Monys: Nepochybuji o tom, že to myslíte dobře. Jak už jsem psal, nechci do koupě AX100 nikoho přemlouvat, jen jsem nahodil možnost výběru před nákupem.

Pro Bugr: Mnou nastíněný ext. mikrofon Sony zvládne hodně, určitě je tu ale možnost propojit jej s AX100 kablíkem a hlasitost regulovat. Přes samotnou patici funguje jen automatika. Pro možnou kvalitnější nahrávku jsem našel toto: https://www.fotovideoshop.sk/shop/sony- ... 6407.xhtml
bugr
Příspěvky: 67
Registrován: 23.12.2017, 11:12
Kontaktovat uživatele:

No ten mikrofon vypadá hezky ale připomíná drahotu :) Jen nechápu jednu věc, má to dva vstupy takže je potřeba dokoupit ještě jeden mikrofon pro stereo záznam nebo ten mikrofon je stereo sám o sobě?


Dnes se zajdu mrknotu do Megapixelu na tu Sonku a vezmu si jí do ruky abych věděl jak se mi bude líbit.

Ten Canon je moc velkej a těžkej, byl jsem ho vyzkoušet před 14 dny.
jozkopower
Příspěvky: 16
Registrován: 19.11.2017, 12:00
Kontaktovat uživatele:

citujem: " 50p při švenku výhodu má, ovšem jen do určité míry. Já GX10 zkoušel panorámy jen tak z balkonu ráno a v podvečer, kdy už není scéna osvětlena dokonale a obraz je bohužel i při 50p máznutý. "

To je inak, video je sekvencia jedinečných expozícií /snímkov/, preto sa pri švenku musí nastaviť expozičný čas adekvátny rýchlosti pohybu. Logicky dokážem formátom 50p zaznamenať ostrejší a plynulejší pohyb ako v prípade 25p, pretože zmeny obrazu dvoch po sebe idúcich expozícií sú polovičné proti 25p.


" Ostatně nepochybuji o tom, že Sony ví, proč s 4K 50p stále otálí "


Sony aktuálne nedisponuje tak efektívnym obrazovým procesorom, aby sa v kompaktnom tele neprehrieval. Súčasný procesor vyžaduje veľký chladič, pretože má vysoký TDP /Thermal Design Power/, čo je v podstate príkon/výkon/stratové teplo v jednej hodnote. V rozmernejších kamerách má Sony 50/60p už dávno, takže záznam 50p je podstatne lepší, ale do malých Sonyho kamier sa dostane až s príchodom efektívnejšieho CPU.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Pro jozkopower: Je vidět, že se vyznáte. Díky za upřesnění. :)

Bugr: Ten mikrofon na nástavci je mono. Stereo se dá sehnat za cca 7 tisíc a je skvělý. Měl ho známí. I ten mono má skvělý zvuk, je ale určen primárně jako reportážní.
bugr
Příspěvky: 67
Registrován: 23.12.2017, 11:12
Kontaktovat uživatele:

díky, no už je doma.

Jen mi teda mohli dát kabel ke zdroji, opravdu mě nenapadlo tohle při nákupu kontrolovat.

Tak edit, ač jsme ho včera s kolegou v hospodě nenašli tak teď tam je :)

Snad se dnes dostanu k malému testu.

Tak jsem si jí vzal k Berounce, točeno skoro na maximální přiblížení z ruky, obraz se mi líbí.

https://www.youtube.com/watch?v=lKn8Kt_EV7U
bugr
Příspěvky: 67
Registrován: 23.12.2017, 11:12
Kontaktovat uživatele:

Mám dotaz pro místní znalce, sháním obal na AX100, nemyslím brašnu, tu jsem dostal ke kameře.
Spíš něco co jen bud ekopírovat tělo kamery, něco jako obal pod vodu. Abych jí mohl mít hozenou v batohu ale nepoškrábal jsem jí a nepadal mi do ní bordel.

Jo jinak se mi podařilo ztratit přední krytku po pár dnech, teda já vím kde jsem jí nechal a dokonce mi jí člověk našel ale někdo mu na letišti odjel traktorem kde jí našel :)
Koupil jsem neoriginál z mironetu za 125kč a ten má dokonce popruh na přidělání k poutku.
Takže vše funguje.

Objednal jsem externí nabíječku s baterkama a teď přemýšlím o 128GB kartě, blbý je, že není záruka, že každá bude fungovat. Tak nevím jestli není lepší mít 2x64, ono na cesty to chce mít víc karet kdyby jedna odešla ale zas to vyndávání a uschovávní taky není supr.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host