Obecný pokec o SONY VEGAS Pro

Odpovědět
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Na AVIDu jsem se dotazoval, jak zpracovat více kamerové video. AS to neumí a tak jste mi doporučili ohlédnout se po nějakém jiném softu, který to zvládá. I, když jsem psal o tom, že než se něco nového učit, raději se s tím poperu v AS. Leč nedalo mi to a sehnal jsem si Sony Vefas Pro 11 a z kusil tzv. Multicam. Tato funkce mě nadchla a já se rozhodl opět se do Vegas ponořit více a opět v něm zkusit něco vytvořit. Mým favoritem zůstává Pinnacle Studio, ale naštvalo mě, že soubory z něho je nutné v DVD Architect 5 nechat znovu renderovat a to je ztráta času a energie.

Znovu tedy prolézám Vegas a po tom, co jsem se malinko naučil v DVD AR 5, tak je mé pokušení pokračovat v něm veliké. Doufám jen, že nenarazím na nějakou překážku, která mě od této, jinak velmi dobré aplikace a velikým množstvým šikovných vychytávek neodradí. Proseděl jsem půl dne u CZTUTORIALS na YouTube a koukal, jak se co dělá.... CHTĚL BYCH MÍT UŽ KONEČNĚ V PC JEDEN POŘÁDNÝ EDITAČNÍ SOFTWARE A NA TY DALŠÍ ZAPOMENOUT!!! Vím je to asi nesplnitelný sen, ale co kdyby to fakt šlo a já měl více času na práci a s klidným srdcem mohl zapomenout na nekonečné experimentování.Budoucnost ukáže.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

No já nevím.Sám jsem si Vegasa testoval,ale nějak mi nejede pod fousy.Navíc,když chci něco vědět,je problém s odpovědmi od uživatelů.Od vyloženě špatných
po naprosto arogantní.Také proto jsem Vegas vzdal.
Proto jsem začal používat Edius a mám klid.Co neumím si najdu,nebo vyčtu z manuálu,popřípadě najdu na Grass Valley University.
Učení stylem pokus omyl mi nesedí a na rady hele mi to jede a tobě ne mi jsou k ničemu.
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Já také zakotvil u Vegasu a zatím jsem spokojen. Jeho rozhraní, které se mi dříve zdálo chaotické, se mi najednou jeví jako jasné a přehledné. Výhodou je že Sound Forge a Acid mají podobné rozhraní takže není potom problém se zorientovat i v nich (v případě nutnosti použití).
No a asi největším plusem je cena. Zjistil jsem, že přímo Vegas Pro nemá smysl kupovat. VEGAS Movie Studio HD Platinum 11 PRODUCTION SUITE BOX vyjde na 2333,- a upgrade na Vegas Pro je za 6026,- u krabicové verze (elektronická je ještě levnější). To je úspora přes 4000,- oproti 12532,- za Vegas Pro (ceny ze sw.cz). Navíc k tomu mám ostatní programy z balíčku Production Suite a mohu se nejdřív učit na Movie Studiu a na Pro budu upgradovat později.
Druhou variantou je ten Edius, který je zřejmě více profi (používají jej některé TV), ale zavrhl jsem jej kvůli ceně.

Edit: Ještě je u Vegasu dosti zajímavá akcelerace přes GPU, ale prakticky nemám vyzkoušeno - čeká mě ještě nákup nové karty :-(
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Tak to budete na Vegas dva od kterých si rád nějaké rozumy přečtu.Já už zůstanu u Ediusa a Avidu.
Avid si nechám na jednoduché rychlé projekty a s Ediusem se postupně prokoušu.
starecek
Příspěvky: 29
Registrován: 13.04.2011, 16:42
Kontaktovat uživatele:

Se SONY Vegas Pro 10 jsem se začal seznamovat v druhé půlce loňského roku, neboť jsem byl "okolnostmi k této změně donucen - AVID LiQUID verzí 7.2 zkončil".
Je to skutečně zcela jiné prostředí, ale po čase se na něj dá zvyknout. Mnohé funkce jsou velice dobře propracované, jiné byly vskutku jinde lepší, přehlednější. Ale výsledkem stříhání FullHD videa je výtečný obraz (dík velice kvalitnímu renderingu MainConcept).
I downconvert do klasického PALu (DVD) v DVDA je dobrý, takže prozatím spokojenost a případným zájemcům jej mohu doporučit.
Samozřejmě jsem toho před tímto přechodem vyzkoušel mnoho, včetně EDIUSe, ale i ten mě v mnohém nevyhovoval a cenově už tedy vůbec (je prakticky dvakrát dražší).
Celá dlouhá léta pracuji jen s legálně zakoupeným SW takže asi tak.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem se do Vegas 11 vnořil a udělal první malý projekt. Např. střih jsem seznal velmi podobný tomu v AS. Tedy rozmazlen střihem s PS, jsem trochu zklamán. Ne však úplně, protože to vynahrazuje rychlost, kterou probíhají veškeré manipulace ve Vegas. Odezvy s prací s full HD jsou okamžité a to je po dlouhých čekacích dobách v PS opravdu úlevou. Zase se mi několikrát stalo, že došlo k přetečení paměti a následném pádu Vegas. to přičítám potřebě Vagas, spolupracovat s virtuální pamětí Windows, kterou já mám nastavenu na pouhých 16MB, což mu asi nejde pod vousy.

Kvituji využití GPU k mnoha výpočtům, včetně renderování. Čtyř minutový projekt AVCHD, do kontejneru m2ts, počítal v průměru sedm minut. Nejkratší čas - 6:36 s využitím CPU i GPU. Při GPU 6:52 a při pouhém CPU, který jel na cca 50%, byl čas nejdelší 7:32. Výstupy jsou velikostí dat i kvalitou obrazu shodné. Mám mnoho otázek, na které ale zatím marně hledám odpověď. A protože se tu o tomto programu moc nediskutuje, nemá cenu je tady ani ventilovat. Budu se muset k odpovědím dopídit metodou pokus - omyl. Tím se zase člověk na druhou stranu, nejvíce naučí.

Vadí mi, že v Media project nejsou nijak zvýrazněný použité klipy v timeline. Při větším množství, při vkládání na přeskáčku, člověk brzy ztrácí přehled o tom, co použil a co ještě ne. S přibývajícími zkušenostmi neopomenu informovat zde o nich.
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Zvýraznění jsem již zkoumal a dá se pouze přepnout zobrazení Project Media na Details. Pak se vypisuje i sloupec Use count, podle kterého se dá poznat, kolikrát je klip použit. Pozor ale, počítá použití ve video i audio stopě.

Mě zase chyběla funkčnost pinnacle kdy lze i při posouvání o jeden snímek nechat zapnuté přehrávání zvuku, což jsem využil při nutnosti přesného ostřihnutí. Jaksi (použitelně) to funguje při držení mezerníku a použití tlačítek Previous frame a Next frame u náhledového okna.

S Vegasem jsem zatím spokojen. Teď spíš zápasím s Architectem, který se chová podivně při ukládání a používání vlastních šablon menu (někdy neuloží, jindy uloží ale chybí některé nastavení). Chce to vychytat a bude to dokonalé.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Díky za užitečné postřehy. S tím DVD AR. Bylo by asi vhodné přejít na verzi 5.2. Nemýlím-li se podle Vašeho nedávného příspěvku, pracujete s verzí 5.0. Zkušenosti s ním mám zatím málo. Vlastně jsem zkoušel jen jeden (veliký) HD projekt a také mi to nedělalo to, co jsem měl ve funkcích menu přednastaveno. Jelikož se to renderovalo sedm hodin, neměl jsem sílu to zkoušet zatím znovu. To je ale již do jiného vlákna, že.
starecek
Příspěvky: 29
Registrován: 13.04.2011, 16:42
Kontaktovat uživatele:

Romolus:"Mám mnoho otázek..." např. jakých, dle skromných možností bych se pokusil některé zodopvědět.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Děkuji za nabídku. Je toho na mě nějak moc a tak si to nejdříve musím sesumírovat v hlavě. Vím, co mě konkrétně trápí, ale mám problém to srozumitelně popsat, aby to pochopil zkušený uživatel, protože se může stát, že moje otázka vyzní jinak, než zamýšlím a potom bude i odpověď k ničemu. Pokusím se udělat si seznámek a potom Vás požádat o pomoc.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host