Edius 6 obecně

Odpovědět
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Tak bohužel,update6.03 nefunguje,požaduje vložený dongle.Než bych to lámal,počkám než se objeví medicína na trial 6.03,nebo nějaká jiná final verze.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Protože některá videa jsou poněkud těžce editovatelná,je třeba je umravnit.K tomu poslouží funkce Convert.Nemá sice žádné nastavení,ale funguje to spolehlivě,protože se jedná o convert do kontejneru AVI a Canopus kodeku s bitrate 50 MB/s.Nevím jestli je tato funkce i v Edius Neo 3,protože pak by to byl relativně dostupný soft pro nešťastníky s kamerami Evolve a Toshiba.Edius 6 je přece jenom poněkud dražší záležitost a možná i pro některé kanon na vrabce.Pokud by někdo objevil funkční verzi Edius Neo 3 dejte vědět,mně to zatím nějak netlačí,tak jsem po tom nepátral.
Odkaz na nové video máte zde:
http://www.youtube.com/user/steviezah?f ... 997sa2B5ME
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Vylopotil jsem další díl návodu pro Edius.Tentkorát jsem zvolil jinou formu,snad to bude lépe sledovatelné a naučitelné.Video se týká vkládání přechodů ve dvou režimech a jsou to opravdu jenom základy,Pár podrobností přidám později.Video je zde:
http://www.youtube.com/profile?user=ste ... dIKzwD5lP8
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Pár poznámek pro Edius:
Je to dobrý program,ale originál.Vyzkoušel jsem několik upravených a všem doporučuji zvážit jestli Vám čas strávený při laboraci nad trialem nebo upraveným programem stojí za to.
Jedna z chyb upravených programů je tato:
Při prvním otevření nastavíte nějaký projekt.Pokud se pokusíte vytvořit nový projekt s odlišným nastavením,pojede,ale neumožní Vám export na disk(Burn to disc)Funkce bude zašedlá a neaktivní.
Export do souboru ale půjde(Print to file)
Příklad:při prvním otevření nastavíte DV/50i/720x576.Všechny ostatní projekty odvozené od tohoto pojedou.Jakmíle vytvoříte preset HD/1920x1080/50p neumožní Vám export na disk DVD nebo BD.
Pokud použijete funkci Burn to disc a při opuštění zvolíte Exit with save-yes,příjdete o možnost při následném použití zvolit export na DVD nebo BD.
V trialu není možnost vyzkoušet proxy mode.Funkce je zatmavená a nejde použít.
Pro ty kdo používají program legálně s licencí na USB flashi jsou moje poznámky bezpředmětné.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Další poznámka:
Podle popisu v článku zde:
http://www.tvfreak.cz/art_doc-81F3C9EAB ... 018AF.html
BD technologie nepodporuje formát 50p.Hodnoty BD disku jsou 24p a 50/60i.Takže je celkem logické,že když budu mít projekt např:1280x720/30p na disk jej v Ediusu nevypálím.
Pokládám si proto otázku:P Proč se honit za kamerami se záznamem 50p a 60p, když výsledná placka bude prokládaná a většině videoeditorů tím způsobuju problém při editaci?

Tím by se vysvětlovalo,proč některým uživatelům funkce Burn to disc nejde.Zkuste proto změnit Váš projekt na prokládaný.Majitelům kamer s progresivním záznamem bych proto doporučil editovat v projektu nastaveném podle kamery např:1280x720/50p a provést export do souboru s nastavením 1280x720/50i a pak Vám Edius umožní vypalovat na disk.Takže to co jsem pokládal za chybu,asi chyba nebude,ale pouhé zabránění toho,aby jste vypálili disk,který v BD přehrávači nepojede.
Jenom poznamenám:i já se pokouším pracovat s non-origo verzí a známý s originálem na mně ne vždy má čas a náladu abych si svoje postupy mohl ověřit.
Proto moje tvorba ukázek na Youtube nepostupuje jak bych si představoval.
Mimo jiné,nezdá se Vám,že je to tady víceméně monolog jednoho herce?Co kdyby jste se taky zúčastnili zdejšího divadelního představení?:)-D:)oB)-
Boda
Příspěvky: 49
Registrován: 17.04.2011, 21:14
Kontaktovat uživatele:

:-) Ok, mám tedy dotaz :-) Mám sestříhané video v Edius 6.02. A rád bych si vysledné video otevřel třeba v pinnacle či Avidu. Můžete mi někdo poradit, v čem a do jakého formátu to vyexportovat, abych mohl video otevřít a popř. upravit třeba v sony vegas či pinancle? Děkuji
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Myslím si, že jedno v jakém formátu to vyexportujete.Pokud je to formát, který PS nebo Vegas akceptuje, není problém.Zkoušel jsem DV 720x576/25i/upper field do AVCHD preset SONY 1980x1080/25i 17MB/s.Je to sice prasečina, export 40 minut trval 2,5 hodiny, ale zajímalo mě to,PS 15 to v pohodě otevřel a dalo se bez problému editovat.
Boda
Příspěvky: 49
Registrován: 17.04.2011, 21:14
Kontaktovat uživatele:

Jsem se při čtvrteční bouřce nad Olomoucí nudil, tak jsem vytáhl kameru a něco jsem zkusil natočit a dneska jsem si hrál se střihem a zkoušel jsem si to střihnout v ediusu :-) A při exportaci jsem se nějak nemohl domluvit s programem. Jednak, když jsem si střihl video a na timeline jsem si oznacil in a out tudiš program měl vyexportovat je tu označenou část, bohužel tak neučinil a vyexportoval i video, ktere jsem měl rozpracované. Nevím proč to udělal. Já měl vše dobře nastavené. A další problém byl v exportu. Když jsem exportoval např. wmv, tak to video jako by "plavalo" - nevím proč. Kdyř jsem exportaval DV avi či cannon HQ AVI, tak se to vyexportovalo, ale nešlo to nikde otevřít, u některách pokusů jsem v ediusu vyexportoval 16:9 a sony vegas to bralo 4:3, také nevím proč. Nakonec se mi to podařilo vyexportovat jako mpeg, následně jsem to otevřel v sony vegas, vyexportoval avi 16:9 a pak v pinnacle jsem exportoval opet mpeg2 )DVD kompatabilni. Zde je to video: Je to točené pozdě v noci a mám starou kameru, tak to šumí, ale to co jsem tam chttěl aby bylo vidět, tak vidět je :-)
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Jo, video se mi líbilo,na ten export se podívám,ale mám možnost testovat jen s PS 15.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem si projel možnosti exportu a pokusím se najít řešení na otázek od edacek:

1)když jsem si střihl video a na timeline jsem si oznacil in a out tudíž program měl vyexportovat je tu označenou část...
Tady jsi určitě měl označeno správně,ale asi jsi přehlédl v nastavení exportu položku Export between In and Out což znamená potvrzení,že chceš export mezi body in a out.Pro export na disk program potvrzení nepožaduje.

2)Když jsem exportoval např. wmv, tak to video jako by "plavalo"...
Export do wmv jsem nezkoušel,protože formát windows media mně nezajímá a nikdy se mi enkondování do wmv nelíbilo,proto nad tím nebádám.

3)u některých pokusů jsem v ediusu vyexportoval 16:9 a sony vegas to bralo 4:3.....
Tohle nemám možnost otestovat Vegas nemám.

4)Když jsem exportoval DV avi či cannon HQ AVI, tak se to vyexportovalo, ale nešlo to nikde otevřít....
Při exportu do DV jsi asi nezatrhl volbu Use MSDV codec.Nastavení cannon HQ AVI jsem nějak neporozuměl,to bych potřeboval upřesnit jak jsi to nastavil.PS 15 z AVI otevře ještě nastavení Uncompressed RGB,ale ten ukládá v 5:4 a v PS jsem to měnil na 16:9.Možná proto to Vegas taky takhle zobrazuje.
Proč tomu tak je nevím,nejsem odborník na formáty DV a nechce se mi to studovat.Domnívám se,že to je tak dáno normou pro tento záznam.Tomu se ještě budu věnovat a dám vědět,zkoušel jsem nastavení exportu RGB AVI a to se mi v PS 15 otevřelo normálně ve formátu 16:9.
Určitě na to časem udělám návod,ale je to celkem rozsáhlé téma,musím to promyslet.

Ještě doplním:Zkoušel jsem export z DV 720x576/25i/16:9 do AVCHD .
Volba:AVCHD/AVCHD Exporter Plug-in,povolil jsem Enable conversion,vybral jsem AVCHD Canon LP 50i,zadal jsem název.Výsledný soubor byl m2ts 1440x1080 h264 50i 16:9 bez problému otevřen v PS 15.Myslím,že tudy vede cesta jak na export do jiného videoeditoru.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host