Edius 6 obecně

Odpovědět
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Pár poznámek a postřehů kolem Ediusa:
K programu: Stahujte si vždy přímo trial programu.To znamená zaregistrovat se a pošlou Vám odkaz ke stažení,který má platnost 48 hodin..Pak si trial stáhněte a nainstalujte.Kdo nechce porušovat trial licenci,na stránkách Grass Valley je postup jak na prodloužení licence.V podstatě si napíšete pro odkaz na nový trial,odinstalujete starý,nainstalujete nový,kolikrát to lze,nevím,nezkoušel jsem to.
Hledači a testeři si na svoje riziko seženou z netu Setup soubor ,který odstraní trial dobu

K DiscBurner: (export)Zatím jsem burner nezkoušel,ale mám ho normálně přístupný,zkoušel jsem jenom export pomocí příkazu Print to file(do souboru).Burner jsem testoval jenom pomocí příkazu Tools/DiscBurner a ten je určen pro vypálení obrazu.Pro export na disk je určen příkaz File/Export/Burn to disc a v něm jsou možnosti jako je třeba uložit kompilaci jako obraz disku. A ten pak otestovat pomocí virtuální mechaniky,třeba free Daemon.

O trialu:Trial, který jsem si stáhl je přímo verze 6.02.Patch jako takový nevyšel.Má nějaký vyjít v průběhu června,zatím mně to netlačí tak se moc nestarám.

Moje dojmy:Bohužel,mně všecko trochu dýl trvá,než prozkoumu všechny možnosti,zjistím různé následné vazby,protože například nelze měnit rychlost klipu pokud je trimován v časové ose a je tuším zvolen režim přepsání.(overwrite)Totéž platí o návaznostech režimů insert,overwrite,riple a sync(můj překlad:vlož,přepiš,srovnat,synchron)

Příklad 1: Podobná návaznost platí při úvodní obrazovce New project:lze sice vytvořit požadovaný projekt úpravou některého ze stávajích vytvořených při prvním spuštění pomocí funkce Customize a následně Advanced.Ale nezapíše se trvale do nabídky.K tomu slouží volba Settings/System settings/Application/Project Preset.Neříkám,že to není nutné vědět,ale hodí se to.Obzvláště pro mně co každou chvíli laboruju s různými formáty.Ale ten kdo tak nelaboří,pro něj stačí upravit nějaký stávající projekt a nechat jej plavat,protože většinu času dělá v jednom projektu.O tom jak na tohle co se týká návodu nového projektu přemýšlím už od začátku týdne,ale zatím mně nic kloudného nenapadlo.

Příklad 2: Pokud máte nastaveno v Settings/System settings/Application/Timeline zaškrtlou volbu Extended clips when........ nejde jednoduše vložit přechod protože je takto nastavená volba Extended režim.Extended režim znamená,že délka klipů zůstane i po vložení stejná,čili nezmění se tak jako v Pinnaclu a nezkracuje se podle délky přechodu.Pokud tuto volbu nezaškrtnete režim při vkládání přechodů se změní na Fix.
Fix režim je shodný s tím na co jsem byl zvyklý v Pinnaclu po vložení přechodu.Jak ovlivním celkovou délku klipů po vložení přechodu,když se pokusím natáhnout přechod na jedné straně víc nebo míň ještě přesně nevím,protože to může být ovlivněno další volbou v nastavení.Konkrétně mám na mysli volbu umístění přechodu přesně mezi klipy,protože přechod můžete vložit i asymetricky.

Resumé:Zatím hodnotím Edius 6 jako program s obrovskými editačními možnostmi a nemyslím si,že bych mohl někomu radit co a jak,natož pak dělat návody.Spíš to budou ukázky jak co dělám,protože o některých nastaveních už vím teď,že je nebudu používat,protože je nevyužiju nebo je nebudu používat.
Mrzí mně,že se u nás žádná z firem,která prodává videoeditory nezabývá nebo nedá do prodeje ve spolupráci s někým pořádné výukové video.Dostalo se mi do pazourů německé DVD,ve kterém je ve 120 lekcích ukázáno jak s Ediusem narábět.Parádní,ale pro mně bohužel nevyužitelné,protože i kdybych oprášil svoje školní znalosti němčiny,Edius je v tom lokalizovaný do němčiny a já nemám fotopaměť,abych si dokázal bleskurychle uvědomit co je které německé tlačítko v angličtině a následně si česky představil co že tato funkce vlastně dělá.
Stáhl jsem si referenční manuál k Edius 6 v angličtině na home stránkách Ediuse,má to skoro 80 MB a 1075 stránek.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Vylopotil jsem další díl ukázky jak na tvorbu nových nebo smazání starých presetů projektů.
http://www.youtube.com/user/steviezah?f ... wB_zqJw7B4
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Opět jsem vylopotil další ukázku,ve které jsem se trochu podíval jak si Edius přizpůsobit.
http://www.youtube.com/profile?user=ste ... DLuodDV87c
evik
Příspěvky: 21
Registrován: 09.06.2011, 12:58
Kontaktovat uživatele:

SUPER (tu)(tu)(tu)
MONYS
Příspěvky: 400
Registrován: 24.12.2010, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zdravím ,nevím zda jsem to nepřehlédl ale v tomto prog . chybí položka něco jako smart sound v případě podmalování projektu hudbou .Zřejmě se asi bude muset hudba nějak extrahovat z inter. zdroje? Jinak děkuji za další návod pro uživatele tohoto programu.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Pro tento program se nevyrábí plugin viz tyto stránky:
http://www.smartsound.com/sonicfire/plugins.html
Chcete-li použít a máte smartsoundy,použijte Express Track viz tady:
http://www.smartsound.com/sonicfire/expresstrack.html
Postup je takový:stáhnete podle odkazu SonicfirePro552Demo,nainstalujete,po registraci vložíte free serial number,po uplynutí trial doby zůstane aktivní Expres Track a je to.I ten lze nakrmit knihovnami smartsoundů.Takže vyberete smartsound dle libosti,upravíte délku a vyexportujete jako wavku.Takto jsem obcházel absenci smartsoundu v PS 14.
MONYS
Příspěvky: 400
Registrován: 24.12.2010, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Moc děkuji za radu a link.
MONYS
Příspěvky: 400
Registrován: 24.12.2010, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Pro steviezah:Na discus foru grafika.cz se objevila zpráva že vyšel update na ver.6.3 a je tam též seznam opravených chyb.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Vím o tom,stáhnout update mohou jen majitelé registrovaných verzí.Pro Ostatní je trial ve verzi 6.03,ale na ten jsem ještě nesehnal léčivý soubor:-).Seznam oprav studuju,zatím mi to moc neříká.Našel jsem chybu ve verzi 6.02,ale není pro mě kritická:Když při přehrávání použiju Ctrl+G, program se zhroutí.Jedná se o chybu v Runtime.Náprava je jednoduchá,nepřepínat během přehrávání.Tato zkratka slouží k zobrazení/vypnutí Overlay Timecode a to jde zároveň nastavit v Settings,tak to neřeším.
Ostatně než se celým Ediusem prokoušu,vyjdou další updaty.Momentálně jsou v přípravě podpory pro nějaké DSLR kamery.
Pokud si zaregistrujete účet u GrassValley,dostanete se na stránky GrassValley University.Tam najdete asi 1,5 hodinové výukové videa v angličtině.Něco to pomůže,ale já mám jinou představu,zřejmě budu muset začít dělat komentovaná videa.Už to poslední video,které jsem pověsil je na hraně toho co se dá přečíst a usledovat.Dá se namítnout,že video se dá zastavit,přečíst text a video pustit.Já s tím počítám,že to uživatelé tak dělají,ale není to ono.
Ještě bych podotkl,pokud jste registrovaný uživatel,můžete si v Accountu nastavit zasílání newsletteru o updatech.Bohužel jsem nucen používat anglické výrazy pro funkce Ediusu,protože v češtině buďto není ekvivalent nebo překlad je kostrbatý a víceslovný.
Například výše uvedené Overlay Timecode je překryvné video s časovým údajem.
Opomněl jsem děkuji za upozornění,aspoň nejsem sám kdo to sleduje.Totéž sdělení vyšlo i na TVFreak.cz
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Konečně s mi povedlo stáhnout update na vezi 6.03.Večer to zkusím testnout,uvidím co to udělá s instalací na moji stávající 6.02.Podle postupu na Grass Valley je nutno mít spuštěnu verzi 6.00 s donglekeyem,zavřít Edius,extrahovat update do nějaké složky a z ní spustit EdiusManager.Uvidíme co mi to sdělí:-)

Ha,chybička se vloudila,špatně jsem si přeložil,mělo to být:musí být vložen donglekey Ediusa,extrahovat update do vytvořené složky a z ní spustit EdiusManager.
Donglekey=hardwarové zařízení obdobné jako USB disk s licencí pro Ediusa.
Licenci je možno pomocí programu LM.exe přenést na druhý záložní USB disk.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host