Edius 6 obecně

Odpovědět
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Začal jsem testovat Ediuse 6.02 a moje kdysi posměšná poznámka o tom,že Avid byl opisovat se změnila téměř v jistotu.Konstatuji,že minimálně karta knihovny,filmu a způsob trimování v AS se mi jeví stejným způsobem jako v Ediusu.Podobně je na tom titulkovač.Řekl bych,ža Avid notně opisoval.V tom případě se i opisování musí umět.

A teď si trochu dovolím teoretizovat a dedukovat a fantazírovat:

Tím mám na mysli použité enkodéry a dekodery.Avid dospěl k názoru,že umí vytvořit stejně hodnotný kodek jako Canopus.To se mu až tak nepovedlo a výsledek je takový jaký je.
Na vysvětlenou:Vrtal jsem se trochu v AS a našel jsem,že kodeky pro MPEG,potažmo AVCHD a BD Avid nahradil svými vlastními a pro MP4,H263 použil původní od Dicas Gmbh. Myslím,že jim vypšela licence a proto tento postup.Je škoda,že Avid takto postupoval,dost hodně si poškodil pověst a tím i následný prodej.
Nebo je možné,že došlo ke konfrontaci manažerů zodpovědných za vývoj a vyhrál ten co prosadil levné řešení.Myslel jsem,že tohle je možné jenom u nás.Jinak si neumím vysvětlit,že i dlouhodobý guru přes tutoriály pro Pinnacle a nyní i Avid,Paul Holz se zúčastnil propagace nového AS a unikly by mu tyto detaily?Asi těžko,ale koho chleba jíš toho píseň zpívej.
Fuj,právě jsem se probudil.Ne,je to skutečnost.Skutečnost poplatná dnešní honbě za ziskem bez ohledu na to co kdo umí a ví a co zákazník chce.Zákazník je pasován do role blba,který si produkt koupí,protože ho potřebuje a přitom je mu do hlavy vtloukáno co že si to za své peníze skvělého koupil.
Nebo se mýlím a síla mých peněz je odlišná od peněz jinde?Za to mohu poděkovat svým vládám a mlčící většině.A tím se vysvětluje,že produkt může být nedokonalý,protože za ty peníze to nikoho nebude mrzet a nedodělky se opraví v nové placené verzi.
Dobrý den,pánové ten bílý obleček se zavazováním dozadu je pro mně?B)-:D
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

S komentářem víceméně musím souhlasit. Bohužel. S Edius 6 má sice jen málo společného, takže bych ho i s tímto mým příspěvkem přehodil do kategorie POKEC.

Producenti dobře vědí, že většina lidí jsou nezkušení a nechají si nabulíkovat reklamou cokoliv. Je to stejné všude u všech průmyslových a potravinářských produktů, tak proč by měl být software výjimkou?! I když si tu stále naříkáme, buďme rádi za to, co zatím máme ve svých PC. Jsem přesvědčen o tom, že trh pohltí sám sebe, totálně se zhroutí a budeme šťastní, že máme, nejen na editaci videa, alespoň něco. Podle toho, jak to vypadá se světovou ekonomikou, můžeme se dočkat toho, že na naše zdejší polemiky budeme s nostalgií vzpomínat, jak to bývalo prima, když ještě...

Takže nezoufejme. Točme, střihejme a prezentujme, dokud je to ještě možné. Osobně vidím budoucnost, ve velmi tmavě šedivých barvách. Na vině je současný světový peněžní systém, který je již dnes tak vratký, že přijde bohužel doba, kdy budeme diskutovat na lavičkách před domy leda tak o ceně chleba a dnešní diskuse zavane čas.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Doplním důkaz o tom kdo od koho opisoval:-) No samo,že Avid.Edius 6 byl vypuštěný dříve,ale ovládání klávesových zkratek pro nastavení In a Out a přehrávání pro trimovaní má Avid stejné:-)Taky dobře,aspoň si nemusím pamatovat tolik kláves.Koušu se Ediusem co to dá,ale zatím,zdůrazním zatím jsem nenašel základní funkce,které by v Avidu nebyly ve srovnání s Ediusem jak Neo tak ful verze 6.2.
Je pravda,že některé nejsou tak komfortní jako v Ediusu,ale jsou.Ostatně cenový rozdíl hovoří jasně.
Srovnání Edius Neo3 a Avid Studio 1 vychází díky zmršenému titulkovači a ne zcela koretnímu exportu vítězně pro Edius Neo3.Kdyby tohle Avid nezprznil,byl by jasný vítěz s obrovskou převahou.I když na druhou stranu musím uznat,že titulkovač v Neo nemá zase ty možnosti co Avid.Takže pokud by se někdo rozhodl radši používat externí titulkovač např Blufftitler,je Avid vítězem a hlavní plus je čeština,protože ten export z Avidu není úplně průser a dá se při troše laborování eliminovat.
Srovnávat Edius 6.2 a Avid Studio nedává smysl,v tomto případě je Edius 6 jiná třída editoru a troufám si tvrdit,že ve srovnání s Adobe Premiere CS4-5 je ieště před Adobe.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Edius 6 je dost dobrý vyhovuje mi,ale nedoporučím ho nikomu s minimálními znalostmi o editaci videa.Včera jsem se pokoušel importovat video přes firewire,sice úspěšně,ale nastavení capture device
si musíte udělat sami a pokud někdo nemá minimální znalosti o rozměrech formátů a způsobu DV záznamu z kamery tak to nenastaví.
Manuál který popisuje funkce má 790 stran a to tam není popsáno co a jak,takže opravdu nic pro začátečníky.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Tak tudy cesta nepovede.Edius od verze 5.5 dal na nářky neschopných uživatelů a poněkud dost funkcí osekal a některé snad úplně zrušil.

Ve verzi 5.5 byla funkce Capture disc včetně tlačítka nad timeline.Místo ní je funkce Add and Transfer to Bin.Ale bez možnosti jakéhokoliv nastavení do formátu m2p.Budiž,dá se obejít přímým načtením VOB souboru.Nejvíc mně rozčiluje špatná spolupráce s virtuálními mechanikami.To co bez problému načtu přes import v PS nebo AS mi po importu v Ediusu oznámí soubor nelze otevřít.Vzhledem k tomu,že authoring v Ediusu je poněkud nekomfortní,což jsem věděl a nemá přímo volbu exportu DVD nebo BD do image souboru i když při exportu nejdříve zapisuje do tempu a následně z něho vypaluje tak si pokládám otázku:Co mi ještě vadí?Vadí mi rychlost exportu.10minutový soubor 720x576 do HD MOV trval 56 minut.A to jsem neměl nastavené nejvyšší možné parametry exportu.
Zajímal by mně názor jiných uživatelů s tímto programem,ale už nemám náladu ani nervy věnovat tolik času tomuto programu co jsem věnoval PS nebo AS.Vracet se k verzi 5.5 nehodlám a na to abych zjišťoval nějaké další mouchy tohoto softu už ani nemám tolik nadšení a ani se mi nechce.Je to škoda,vkládal jsem do Ediusa 6 velké naděje.Ale na druhou stranu bych tento soft v žádném případě nepovažoval za špatný,umí toho dost,spousta funkcí ani nevyužiju.Ale například fukce Layouter nebo Still Image se mi velmi líbí.

Jenom bych podotkl:Avid opravdu dost dobře kopíroval,trimovací hodnoty v časové ose jsou shodné(1s oběma směry,10s oběma směry)včetně ovládacích kláves.Totéž u funkcí vložit a odsunout nebo vložit a přepsat.Spíš to vyvolává dojem,že snad někdo od Grass Valley dost pomáhal jak co udělat.Těžké rozhodování,ale ani jeden nemá navrch abych si řekl:Ano tento budu používat.
AS je program All in One, Edius je specializovaný editor.Tak a co je lepší?Mít všechno pokupě nebo na editaci spešl soft a na authoring další.Samo,že o peníze jde až v první řadě:-)Myslím,že v mém případě se rozhodne podle toho co budu potřebovat častěji.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Malé shrnutí pro Edius:
Nerad bych,aby si někdo myslel,že Edius je špatný program.Je to velmi výkonný specializovaný videoeditor jehož hlavním úkolem je zachytávání a editace videa.Není to grabber videa z DVD,není to tvůrce DVD menu ani efektový editor nebo titulkovač i když tyto funkce má.Na zachytávání a editaci videa z kamer je to nedostižný nástroj u kterého odpovídá i cena.To že export je poněkud pomalejší,vůbec nesnižuje jeho hodnotu,kdo chce kvalitní výsledek počká si.
Kdo chce a potřebuje hlavně videoeditor, je si myslím Edius jasná volba,ostatní volí AS,PS,Corel,Vegas,Premiere a Cyberlink nebo Nero.
Mirja

Zdravím,mám Edius 6, zkušenosti s SD editem(avid liquid).Teď začínám na NBKu s HD a potřebuju radu.Jak stříhat plynule HD a vyexportovat výsledek v nejvyšší kvalitě..příkladně na dvd???Kamera Sony Avchd-když jsem to zkusil překonvertovat,tak je edit plynulý,ale trochu na úkor kvality.Díky za cokoliv Mirek
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

A proč to konvertujete?Edius umí přímo AVCHD soubory.Pokud máte problém s editací,zkusil jste použít funkci render?Nebo zapnout proxy?Máte nastavený správně projekt?Splňuje Váš NBK aspoň minimální konfiguraci?
Edius je jeden z editorů,kterému můžete předhodit téměř cokoliv,jen je třeba splnit podmínku minimální konfigurace a nastavit správně projekt.No a smozřejmě znalost programu:-).
Přiznávám,já Vám moc neporadím,učím se a seznamuju se s Ediusem,tak jako Vy.Moje znalosti vycházejí z několikaletého užívání Pinnacle Studio,tak jsme na tom stejně.:-)
mirja

Zdravím,vím,že toto soft umí,render ...ano... ale hodina se renderuje " celý den" a při jakém koliv insertu se počítá znova,to nevím,zda je to vlastnost.Liquid znám skoro na 100%,tady hold je třeba se učiti. Cetl jsem v manuálu něco o proxy.Byl bych rád, kdyby jste mi to mohl trochu otrocky přiblížit. V nbku mám 320 hdd na 5400ot,to bude třeba změnit.Grafika ATI fire GL V5725,processor 2,4G, W XP profi,čili 3M Ram.Jsem rád za každou radu. Slyšel jsem něco o střihu v nízkém rozlišení,ale potom tu cestu k exportu ve vysokém zatím neznám,Díky Mirek
Boda
Příspěvky: 49
Registrován: 17.04.2011, 21:14
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, nevíte někdo, zda existuje nějaký návod na Edius? Jak psaný, tak i třeba elektronický? (třeba youtube?) Dík
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů