Stránka 1 z 3
DVD authoring
Napsal: 05.05.2011, 16:34
od Sharp
Zdravím všechny
Poraďte prosím a podělte se se mnou o vaše zkušenosti. Používal jsem Pinnacle Studio 9 (to fungovalo dle mých zkušeností nejlépe), později 10 Plus a teď 15 Ultimate. Patnáctka se mi zdá celkem v pohodě co se týká střihu, ale vytvořit zde struktura disku DVD (menu a propojení), tak to je úplně jiná písnička. Chtěl bych úpravu videa dál dělat v Pinnaclu, ale DVD authoring někde jinde. V diskuzích jsem se dočetl, že to mnozí z vás, takto dělají. Co používáte za programy na DVD authoring a jak si daný projekt v Pinnaclu připravíte? Napište, jak to děláte vy a v jakém programu.
Jaký je přesný postup?
1. stažení do PC - Jasný
2. úprava v Pinnacle Studiu - jasný
3. jak dál - vyrendrovat upravené video? v jaké kvalitě? s jakým nastavením? (nastavení na AVI soubor?)
4. kde provést DVD authoring?
Díky za tipy, názory a zkušenosti
Re: DVD authoring
Napsal: 05.05.2011, 21:47
od MartasKP
V prvni rade musis vedet,co je to DVD Video. Tedy jak je tato norma definovana a jake ma podminky.
Authoring zacina u renderingu. Musis si uvedomit,jak moc slozitou DVD strukturu budes delat a podle toho prizpusobit rendering. Vseobecne se renderuje s datovym tokem kolem 8 - 8,5M. Pro authoring se pouziva pouze MPEG-2,takze zadne *.avi !!!!!
Kde je uz jen na tobe. z tech lepsich softu je DVDLab (osobne ho pouzivam a neni prilis slozite s nim pracovat),Labu je podobny DVD Architekt (ktery je dodavany k strizne Sony Vegas),pak jeste Adobe ENCORE a myslim,ze rada dalsich.
Rozhodne nedoporucuju delat slozitejsi strukturu primo v PS.
Pro efektnejsi vysledek je treba o tomto uvazovat uz pri strihu. Ja osobne radeji udelam nekolik tematickych sekvenci,ktere kazdou jednu renderuju do samostatneho MPEG-2 a pak natahuju do authoringu. nicmene muzes udelat i jednu dlouhou a v masteringu si jednotlive kapitoly oznacit.
Kazdopadne VMG,PLAYLIST a ruzne definovane odkazy kam skocit po ktere akci udelas nejlepe v nejakych externich softech.
Mimochodem,snad mi chlapci prominou,ale na toto tema je hodne kvalitni forum na tvfreak.cz v sekci Mastering. Krome toho,ze tam chodim ja,je tam i spousta profiku,kteri se timto i zivi.
Re: DVD authoring
Napsal: 06.05.2011, 09:18
od Romolus
pro MartasKP: Zmiňujete se tu o tom, že svoje projekty "masteringujete" v DVD lab. Já si ho zkušebně stáhl. Je jen anglicky a tak jsem se v tomto programu nedokázal zorientovat. Zajímá mě, jestli se v něm dá dělat i AVCHD DVD? Podporuje výrobu menu v BD struktuře? Podporuje práci s formátem MTS, M2TS? Díky.
Re: DVD authoring
Napsal: 06.05.2011, 10:35
od MartasKP
to Romolus : DVDLab je jako vetsina SW pro tvordu videa pouze v anglicke lokalizaci,coz je bohuzel pro nektere uzivatele trosku problem. nicmene ovladani je vesmes podobne a je to otazka zvyku. Nicmene ja jsem se s nim szil celku rychle
Ted k druhe casti otazky. Bohuzel jsem HD video nezkousel a BD taky ne. obavam se ale,ze LAB HD formaty nepodporuje. Mel by to umet DVD Architekt. popripade je treba zaguglit
Re: DVD authoring
Napsal: 06.05.2011, 11:19
od MartasKP
aA jeste by to mel zvladat z tech komercnich Adobe Encore CS4 (mozna) a CS5 urcite. Z tech nekomercnich Scenarist,ale to je profi soft a nevim,jak moc nude user friendly.
Re: DVD authoring
Napsal: 06.05.2011, 15:53
od Sharp
to MartasKP
Možná mám trochu bordel ve správném pojmenování různých činností (rendering, authoring atd.), ale v zásadě bych to chtěl dělat, tak že video natáhnu do Pinnaclu, zde kompletně upravím (střih, přechody, tytulky a podobně) a připravím jednotlivé filmy či klipy budoucího DVD do konečné podoby pro vytvoření disku a samotný DVD disk vytvořím v jiném programu (například vytvořím tři samostatné filmy či klipy a v dalším programu vytvořím menu disku a jednotlivá propojení)
Jde mi především o to
- jak přesně nastavit hodnoty a jaký zvolit výsledný výstup z Pinnaclu, aby nedošlo ke ztrátě kvality
- jaký vybrat soft pro vytvoření menu a propojení
Ještě ke složitosti mých DVD - 2 druhy
1) běžná DVD domácího videa
- struktura - hlavní menu většinou se 4 tlačítkama
1 tlačítko - spouští samotné video (po skončení návrat do hlavního menu)
2 tlačítko - sestřich videa s hodbou (po skončení návrat do hlavního menu)
3 tlačítko - prezentace fotek s hudbou (po skončení návrat do hlavního menu)
4 tlačítko - odkaz na podmenu výběr kapitol (většinou jedno až dvoustránkové) s tlačítkem pro návrat do hlavního menu
2) DVD z dovolený
- struktura - hlavní menu většinou se 4 tlačítkama
1 tlačítko - spouští samotné video (po skončení návrat do hlavního menu)
2 tlačítko - odkaz na podmenu bonusová videa - podmenu má dvě až tři tlačítka s odkazy na setřihové klipy s hudbou nebo videa z výletu (po skončení návrat do daného podmenu)
3 tlačítko - odkaz na podmenu prezentace fotek - podmenu má dvě až tři tlačítka s odkazy na jednotlivé prezentace fotek s hudbou z dovolené či výletu (po skončení návrat do daného podmenu)
4 tlačítko - odkaz na podmenu výběr kapitol (většinou jedno až dvoustránkové) s tlačítkem pro návrat do hlavního menu
Je na posouzení každého jestli už jde o složitou strukturu DVD
Re: DVD authoring
Napsal: 06.05.2011, 17:18
od MartasKP
Je to velice proste. pokud chces vytvorit DVD Video a ne BD disk,musis z PS exportovat do MPEG2,protoze authoringove softy,teda ty na tvorbu menu neumi enkodovat format videa (spon teda ty externi jako napr DVDLab,DVD Architekt atd).
Proto teda vystupni format musi byt MPEG2,protoze toto je format,ktery prehraje vetsina DVD prhravacu (nektere jsou schopny prehrat i AVCHD)
Uz si nepamatuju,jake jsou moznosti nastaveni vystupu u PS,ale kazdopadne bych to neprehanel s vysokym datovym tokem. Bohuzel si nepamatuju,jaka je limitni hodnota po DVD VIDEO,ale obecne plati,ze datovy tok videostopy je nejlepe nastavovat od 8M do maximalne 9M,ale k tem bych se moc nepriblizoval. Zejmena s ohledem na kvalitu prehravace. Podle delky videa bych volil variabilni ci konstantni datovy tok. VRB je lepsi u videa,ktere je dlouhe a konstatni zase u kratkych projektu. Koneckoncu existuji kalkulacky pro tvorbu DVD VIDEA.
Co se tyce vyberu SW pro tvorbu menu. Uz jsem tady dva z nich uvedl. Pak jeste existuje Adobe ENCORE a popripade profi Scenarist. Nevim,jestli se da sehnat jeste Maestro. Bohuzel jsou vsechny v anglictine. Nicmene prace s nima neni nikterak slozita a prumerne inteligentni clovek se nauci behem 14 dnu s nima pracovat. Mnohem narocnejsi je ujasnit si,co a jake akce maji probihat a kdy. pak se vsechny videa,obrazky,hudba a dalsi komponenty tvorene v externich softech natahaji do tohoto authoringoveho softu (softu na tvorbu menu) a umisti na plochu,kde se popropojuji.
Je treba ale dbat na stanovene formaty,protoze konkretne DVDLab nepodporuje mp3 audio,ale to jen naokraj.
To by bylo zhruba vse. Muzu ti doporucit trosku navstivit tetu Wiki a hledat tam slova jako MASTERING,AUTHORING ci DVD VIDEO ap. doctes se tam zajimave veci pro tvuj vseobecny prehle.Pak muzes mrknout na zminovany tvfreak.cz do sekce mastering a doctes se zajimave veci v tamni diskusi. Pokud budes mit odvahu a jsi schopen prekousnout neprijemne poznamky nekterych starych kusu,muzes se i poptat
Co se tyce te tve struktury,tak patri do tech slozitejsich. Mozna zbytecne,ale ten projekt neznam a asi sam vis proc to tak delas
Nicmene jedna z nejdulezitejsich veci je,ze divak se v tom menu nesmi stratit a musi se vzdycky dostat tam kam potrebuje,proto by se struktura mela delat co nejjednodussi a samozrejme plati i pro tebe,cim jednodussi,tim lepsi a tim mensi pravdepodobnost chyby.
Krom toho bych se obaval toto tvorit v PS.
Re: DVD authoring
Napsal: 06.05.2011, 23:12
od Sharp
To MartasKP
Díky za rady. Doporučení těch dvou programů (DVDLab a DVD Architect) jsem samozřejmě zaregistroval a už jsem i trošku koukal co jsou zač. Pročetl jsem i nějaké příspěvky v diskuzi na těchto stránkách i na jiných tebou doporučených.
Odpověď na první otázku ohledně nastavení výstupu z PS je pro mě srozumitelná a dostačující.
Druhou otázkou jsem myslel odpověď něco ve stylu - já ti z mojí zkušenosti doporučuju program XY protože má tyhle a tyhle výhody oproti programu AB. Chtěl bych nějaký slušný soft s běžnými možnostmi tvorby menu pro mírně pokročilého uživatele, abych se nemusel za měsíc učit nějaký jiný program, protože zjistím že mnou vybraný program je zbytečně složitý nebo naopak jednoduchý. Proto si radši nechám poradit a vyzkouším jeden nebo dva než zkoušet X programů.
Re: DVD authoring
Napsal: 07.05.2011, 01:53
od MartasKP
Ja osobne bych doporucil ten Lab. Je pomerne jednoduchej. Mozna umi vic nez potrebujes.c(coz asi urcite),ale je jednoduchej.Architek je neco podobnyho,mimo to je z dilny SONY a je dodavanej k jejich strizne Vegas myslim Pro verze. Nic vyssiho nema cenu shanet.
Pro tvoje struktury jak jsi uvedl je potreba opravdu neco podobnyho. nevim,jak jsi na tom s anglictinou,mohl bych ti poslat link na jejich navod. Ten je ale pomerne stejnej jako navod v Helpu a pak na TVF byly i nejaky tutorialy.
Vsechno toto jsou ale moje subjektivni dojmy asi jako na strizny,musis si vybrat sam,s cim se ti bude nejlepe pracovat. Kazdopadne tim Labem neudelas chybu a cokoliv jinyho (snad mimo Architekta) by byl krok zpatky a do nissiho levelu.
Navic ti v Labu muzu poradit a v architektu na TVF najdes taky spoustu lidi,co s nim umi.
Re: DVD authoring
Napsal: 08.05.2011, 13:07
od Sharp
Stahnul jsem DVD Lab 2.51, tak na to v úterý (budu mít trochu víc času) mrknu. S angličtinou na tom jsem tak tak, ale tu počítačovou celkem zvládám. Pak napíšu jaké jsou dojmy.
Měl bych ještě dotaz ohledně exportu upraveného videa (konečná verze včetně tytulků, přechodů atd.) z Pinnacle Studia
Pokud dám standartně výstup do souboru MPEG-2 potom má výstupní soubor tyto parametry :
Typ souboru : MPEG-2
Předvolba : DVD kompaktibilní
Komprese videa : MPEG-2
Rozlišení : DVD kompaktibilní (720x576)
Frekvence snímků : standartní (25 snímků/s)
Datový tok videa : 6000 kb/s
Komprese zvuku : MP2
Kanály : Stereo
Vzorkování : 48kHz
Datový tok zvuku : 224 kB/s
Výsledkem je jeden soubor s koncovkou .mpg ve formátu 16x9, tak jako původní soubor z kamery. Je toto nastavení dostačující (pro DVD kvalitu) a správné?
Trošku jsem si hrál a zkoušel měnit nastavení a zvýšil datový tok na 8000 kb/s a nepřišlo mi, že by se kvalita zvýšila. Při změně zvuku MP2 na PCM a zachování parametrů videa bylo výstupem pět souborů s koncovkami - první - .m2v (video bez zvuku), druhý - .m2v.index2 a tři zvuky ve formátu .wav. Navíc video bylo ve formátu 4x3 a v této "kostce" byl původní formát videa 16x9 s černými proužky nahoře a dole.