Jakou kamerou točíte a v jakém formátu?

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
Odpovědět
MONYS
Příspěvky: 400
Registrován: 24.12.2010, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, chtěl poprosit admina a ostatní diskutující zda by bylo možné aby ve svých příspěvcích také uvedli jakou kamerou a v jakém formátu točí svá videa.Začnu u sebe, protože jsem čekatel na kameru nejraději 1080p zatím točím videa na foto Panas .TZ7a ukládám je ve formátu AVCHD 1280/720p v prog. PS14Ultim. a AVID(zkušební verze).Omlouvám se pokud jde o flame.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Já vlastním již přes dva roky HDD/Memory Stick kameru Sony HDR-SR11E, se kterou jsem velmi spokojen. Točím zásadně v nejvyšší možné kvalitě, která byla v době koupě vrcholem technologie AVCHD v kamerách. Můj datový proud je video 16Mbps a zvuk 224Kbps 2.0. Umí i 5.1, ale pro domácí video je pro mne tento prostorový zvuk kontra produktivní a věřím i zbytečný. Osobně preferuji PCM 2.0 zvuk, který měly všechny DV kamery a bylo to opravdu znát!

Obraz je v této kategorii, dovoluji si říci skvělý! Kamera točí přesně, nepřeostřuje a ve většině případů je možno spoléhat na plně automatický režim. Jsem s jejími výsledky vesměs maximálně spokojený. Jediné, co mě někdy trápí je slabý optický stabilizátor. V tom jsou novější modely kamery o hodný kus dále. Když jsem si ji nechal poslat a potom ji rozbalil, nemohl jsem uvěřit, jaký je to prcek. To se ve výsledku projevuje právě ve stabilizaci obrazu.

Za velký klad beru hledáček, navíc ještě výklopný, což velmi kvituji. Dnešní kamery, když už mají hledáček, je pouze výsuvný a to je málo! Opravdu nechápu politiku dnešních výrobců. Je to ostuda, takto degradovat jeden z nejdůležitějších prvků kamer obecně.

Dalším zlořádem je dotykové ovládání na výklopném displeji. Bohužel se rozšířilo v segmentu amatérských kamer téměř bezvýhradně. Nechápu ani touhu lidí po neustálé miniaturizaci těl kamer. Je to nešvar. Podívejte se na profi videokamery, zmenšují se snad?? Ne! Protože to ovládání kamery samotné škodí. Ti, co chtějí mít kameru, co se vejde do kapsy košile, ať točí mobilem! Protože takovým lidem stejně nezáleží, jak bude výsledné video vypadat. hlavně, že tam poznají to, co si pamatují, když na tom místě byli.

Domnívám se, že v amatérském segmentu chybí mezi pidi kamerkami a poloprofi stroji za 50 tisíc a víc druh kamery, která je pro vážnější zájemce o kvalitní produkci obrazu i zvuku, ale netouží po komerčním natáčení. Mám kolem sebe většinu takových amatérských tvůrců, kteří si v dnešní nabídce nedokáží vybrat a točí raději na starší DV stroj, se standardním rozlišením, které měli ještě velikost a ovládání v pořádku.

Já bych chtěl do budoucna kameru, která bude mít klidně kilo a půl a bude tak veliká, aby se dala pořádně držet v obou rukou. Preferuji velký, výsuvný a výklopný hledáček. Dále zaostřovací prstenec na objektivu, hlavní nastavovací a ovládací prvky na těle kamery, logicky rozprostřené po těle. Dvě ozubená kolečka pro nezávislé nastavení clony a času z boku, blízko objektivu. Co se transfokátoru týká, chci na kameru zpátky kolíbku v ose kamery pro dva prsty a ne mini vyklápěcí kolíček, který musíme na těle současných kamer téměř hledat.

Vyhodil bych veškerý marast, jako jsou např. obrazové efekty, které měli své odůvodnění v době, kdy se video kopírovalo na VHS kazety a nebyla jiná možnost, jak je tam jinak dostat. V době zpracování videa v PC, je to ovšem hrubý přežitek. Zbytečný je i hrubý střih v kamerách. To všechno kamery jen prodražuje a trochu pokročilý amatér kupuje v ceně kamery věc, kterou nikdy nepoužije.

Za podstatné považuji, aby měla kamera nezávislé nastavení nastavení clony a času v číselných hodnotách v hledáčku. Poloautomatika, která by nám ukázala, kdy je zaostřeno nebo, kdy je použita správná expozice. Samozřejmě kvalitní automatice se nikdo bránit nebude, v hodně případech je neocenitelným pomocníkem.

Tato kamera by měla ukládat natočený materiál na paměťové karty ve formátu 1080/50p. Zároveň by měla mít možnost přenést natočený záznam na externí HDD přímo z kamery.

Bude tu asi ještě mnoho věci, na které si nedokáži vzpomenout. Ale hlavní nástin tu je. Kéž by to jednou projektanti nových kamer pochopili, poučili se hlasem pokročilého videolidu.
MONYS
Příspěvky: 400
Registrován: 24.12.2010, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Děkuji autoru ROMOLUS za obsáhlý příspěvek ohledně používané kamery stejně tak i nástinu problému jaké by budoucí kamera měla mít funkce.Ovšem situace je taková že převážná část potencionálních točičů amatérů chce právě tu kamerku co se vejde prakticky do kapsy, proto ta reakce výrobců.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host