Titulkovač

Fórum k programu Avid Studio
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Pro mě osobně je titulkovač v AS jaksi nepohodlný oproti PS. A to nemluvím o trimování, ale to je do jiného vlákna. Snažil jsem se nad tím mhouřit oči, ale jen do chvíle, než jsem stejné titulky udělal právě i v PS. Ta pohoda! V AS je titulkovač líný, písmena doskakují se zpožděním a když odentruji na další řádek a začnu psát, skočí kurzor do první řádky, za první písmeno. Také obarvení jednotlivých písmen je zdlouhavější a když se mi nápis nepovede a mažu ho odzadu, písmena jiné barvy, než ostatní text tam zůstávají. Musím dát undo šipky zpátky a zase dopředu, aby se nápis opravil a to je otravné.

Také umisťování titulku je nepohodlné přetažením a trefováním se na dvojitý rám, např. vpravo dolů, kam dávám pravidelně čas, kdy se klip udál. V PS je devítimístné pole. Kam kliknu, tam titulek je. Rychlé, snadné, pohodlné. V AS nejde uložit upravený font, jako je tomu v PS, jen vlastnosti fontu - barva, orámování, stín - takže musím pokaždé znovu hledat daný font a dávat mu znovu požadovanou velikost a to mě zase zdržuje. :-((

Při otevření titulkovače pravidelně čekám, než se fonty načtou, abych s nimi mohl pracovat.

Ve finále, po vyrenderování projektu v AS mi připadají písmenka jaksi střapatější, než je tomu v PS. Myslím samozřejmě v AVCHD. Z PS jsou písmenka jemná a hlaďoučká, jako dětská prdýlka.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Načítání písem může ovlivnit jejich instalované množství.Já s tím zatím problém nemám,uvidím až nějaké doinstaluju do systému,momentálně jich mám nainstalovaných 250.
Co se týče jejich střapatosti,to jsem zatím ještě nezpozoroval,ale to může být tím,že jsem zatím použil standartní Arial font.
Ostatní uváděné protivnosti si musím odzkoušet,nezdá se mi,že by titulkovač byl lenivý,vypadá to jako přepracovaný Title Deko,který jsem hodně ve 14 využíval a vyhovuje mi.

Na to co bych tu chtěl popsat musím udělat návod,protože i když mi to trvá,předvedené se rychleji pochopí,než ode mně napsaný sáhodlouhý popis.
Ale než něco vytvořím,pár rad vypustím a návod budu podle toho dělat a s ohledem na ty kdo nemají žádné zkušenosti s řadou PS nebo Avid.

Tento popis je pro zkušené uživatele.
1)Začněte vytvářet svůj titulek kliknutím na T nad časovou osou,tím si otevřete přímo editor titulků.
2)Aplikujte svoje požadavky na styl písma,barvu,velikost,stín,okraje a další možnosti.Jen bych podotkl,že umístěním barevného pozadí a nastavení jeho průhlednosti můžete video opatřit zajímavým nádechem jak jednolitou barvou,tak několikanásobným barevným přechodem a to vše v jedné stopě včetně titulku.Animaci titulku nebo písmen zatím nezmiňuji,nemám vyzkoušené uložení a chci si ověřit možnosti editace po uložení.Funkci animace uvádím jako možnost titulkovače.
3)Až si dostatečně vyhrajete,uložte dílo nikoliv do vzhledů vpravo na panelu nástrojů,ale vlevo nahoře v editačním okně na Soubor,vyběhne nabídka Uložit titulek jako.Uložte do Vámi určeného adresáře.Přípona souboru bude xxx.xx.APX.
4)Importujte vytvořený titulek do kolekce,neobjeví se v seznamu kompatibilních souborů,musíte zadat volbu všechny soubory.
5)Vložte do časové osy.
6)Můžete testovat na možnosti další editace,to nemám ještě vyzkoušeno.
Pokud se zadařilo dejte vědět Váš názor.Opomněl jsem zmínit možnost vložení videa do písmen jako výplň,to ještě testuju.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Ano. Fonty se načítají v AS pomalu, V systému jich mám necelých 500 a v druhé čisté instalaci skoro tisíc. Jsem rád, když mám z čeho vybírat. Fonty dlouho načítá i Office 2010 a to je ostuda. V PS 12, 14 a 15 se fonty načítají bez prodlevy a to jsem jich měl jeden čas v PC dokonce skoro 7000 a nebyl tam žádný problém. Střapatost a lenost titulkovače v AS je v obou instalacích stejná, tedy zkušenost je více méně zatím negativní. Dělám prosté statické titulky. Ve většině případů to stačí.

V AS stále experimentuji, a i když se mi tento program líbí, zjišťuji, že je zatím vše jakési neomalené. Potřeboval jsem udělat projekt cca 20 minut a dost jsem se trápil. Vše šlo dost pomalu. Naštval jsem se a natáhl všechny soubory do PS 15 a měl jsem tu samou práci (AVCHD) mnohem rychleji. V PS může člověk tvořit intuitivně, takřka poslepu. Liboval jsem si, jak je vše přehledné a jak to pěkně odsýpá od ruky. Těšil jsem se, že se AS stane bezezbytku nástupcem PS, ale není tomu tak. Bohužel. :-(( Stává se jen dalším doplňkovým software v mém PC. Má své přednosti a bude vhodný, pro složitější práci, ale pro jednoduchý, jednostopý projekt se více hodí PS. O tom se nedá diskutovat, to je prostě fakt. AS je nový program a čeká na postupné doladění. Po nějaké době musím konstatovat, že pro mne zatím stále není lepšího programu, než je Pinnacle Studio.
Milan

Pro Romolus,čtu tu příspěvky ohledně studia Avid a jsem rád že jsem to zatím nekoupil.
Jak se objevil nějaký nový program na střih hned jsem to koupil a vždy jsem se napálil.
Nero 10 vision i PD9 jsou daleko horší programy než PS 12 nebo 14.
Zlatej pinnacl.
Miroslav Polner

Akým spôsobom zadám napísaný text aby sa pohyboval smerom zo spodu nahor ako vo filme? Záverečné titulky s menami a podobne.
Miroslav Polner

No vlastne som sa zle vyjadril, myslím, že keď píšem text tak nevidím na ďalšie písmená ktoré píšem. To musím manuálne vytiahnuť? Celkom tomu nerozumiem.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Cituju:
Akým spôsobom zadám napísaný text aby sa pohyboval smerom zo spodu nahor ako vo filme? Záverečné titulky s menami a podobne.
Na to už se ptal Romolus,odpověď je tady v tomto vlákně:http://pstudio.martr.eu/forum/read.php?22,6047
Na druhý dotaz odpovím až se dostanu ke svému PC,nejsem si zcela jist zda jsem dobře pochopil dotaz.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Já mám tu zkušenost, že jsem psal rolující titulek do kolonky vpravo nahoře, protože, na rozdíl od PS, se mi delší titulek také v titulkovači neposouval směrem nahoru, když byl text delší než okno titulkovače. Dal jsem tedy OK, zhlédnul titulek a upravil jeho délku, aby se stihl plynule číst a nebyl-li jsem spokojen s rozložením řádek, otevřel jsem titulek a od entroval příslušná slova v zapisovacím řádku, kde jsem titulek napsal původně. Snad jsem to napsal dosti srozumitelně.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Pověsil jsem nové video.Tento díl není návodem,spíš ukázkou postupů,které používám při tvorbě titulků a filmů.Neuvádím zde úmyslně žádné parametry nastavení,to si určitě vyzkoušíte a zadáte podle potřeby sami.
Není samozřejmě nutné,aby jste měli všechny titulky v jedné stopě jako já,můžete použít více stop,ale považoval jsem za vhodné Vám to ukázat.(v podstatě jde o stejný postup jako v PS 14 a 15)
V některých místech,hlavně na konci není video zcela plynulé.To je daň za současné nahrávání a přehrávání videa a zvuku z různých zdrojů,protože už jsem dosáhl hranice možností mého PC.
http://www.youtube.com/profile?user=ste ... n9ohdFvYKk
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

pro Steviezah: Díky za další video. Je jasné a přehledné. Zdaleka nebyly ukázány všechny možnosti, což ostatně nebylo Vaším cílem. Potvrdilo se mi jedno. Komentář z mého příspěvku: ...když odentruji na další řádek a začnu psát, skočí kurzor do první řádky, za první písmeno... A to se stává i Vám. Je to důkaz o jedné z drobných chyb v AS.

Mě tam trápí jedna věc. Nedokáži přijít na to, jak v titulkovači AS zúžit nebo roztáhnout mezery mezi jednotlivými vodorovnými řádkami. Když převedu do AS projekt upravený v PS15, obsahující více řádkové titulky, jsou výrazně dále od sebe a já musím zmenšit fonty např. v posledním projektu z 34, na 28, aby mi celý text zůstal viditelný a nekončil někde pod dolní hranicí obrazovky.

Nevíte, jak na to? Já na to zatím nebyl schopen přijít. Už jsem ale naštěstí objevil můj oblíbený devítimístný obrazec, ve kterém se dají titulky posadit do středu, nahoru a dolů, do stran a do všech rohů, dle libosti. Je to pod Zarovnat skupinu, vlevo dole. V AS je neméně potřeba, protože titulky připravené v PS, je nutno znovu vystředit.

Opět se mi také bohužel potvrdilo, že titulky nemají tak hladké okraje, jako je tomu v PS. Tentokrát na fontu Merlin CE. Minule to bylo na Architect CE a Liquid Crystal CE.

Na závěr musím konstatovat, že tam, kde se objeví průhledný titulek obraz malinko ztmavne, dokud zase titulek úplně nezmizí. Tento problém se v PS neobjevuje!
Zamčeno
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů