Trimování

Fórum k programu Avid Studio
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Domnívám se,že žádný postup nelze nazvat nejsprávnější,pokud vede ke stejnému výsledku nebo splňuje požadavky uživatele.U Avid studio to platí obzvláště.Co se týká trimování,mám zatím udělané dva návody a přemýšlím,že udělám i tento pomocí žiletky,protože i ten spní požadavek na trimování klipu.Škoda,že klávesové zkratky si nemůžu nastavit podle sebe.Nebo jsem na tuto možnost nepřišel,protože klávesy k ovládání používám už z Pinnacle Studio.
edis67
Příspěvky: 22
Registrován: 17.04.2011, 10:15
Kontaktovat uživatele:

p. steviezah nedovolil by som si vám oponovať, len netvrdím, že môj postup je najsprávnejší...len som podotkol :,,môj postup nie je najsprávnejší ale javí sa my ako najjednoduchší a najrýchlejší..,, dodávam pre mňa nie tak znalého resp. v takom rozsahu...
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Jejda,to mě nenapadlo,že můj příspěvek pochopíte,jako že mi oponujete.To v žádném případě,Váš postup je použitelný a pokud Vám vyhovuje,není důvod to tak nedělat.Navíc když máte pravdu a jde to takto dělat.Proto ta moje poznámka,kterou jsem špatně zformuloval.
Měl jsem napsat,že žádný postup nelze nazvat správný nebo nesprávný.Důležité je co od postupu očekáváte a jak splní Vaše požadavky.
edis67
Příspěvky: 22
Registrován: 17.04.2011, 10:15
Kontaktovat uživatele:

plne s vami súhlasím čo sa týka postupov všeobecne nielen trimovania, každému čo vyhovuje, ale vďaka vám a p. Romolus-ovi ako aj prostredníctvom vašich video návodov
si môžu účastníci tohto fóra vybrať z viacerých možností jemu vyhovujúcich - za čo vám patrí vďaka....
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Vážený Steviezahu. Shlédl jsem poctivě Vaše videonávody. Čistě z principiálního hlediska, jak co udělat jim nemohu nic vytknout. ALE. To, co předvádíte je, alespoň podle mého lehce zavádějící. Nemohu se ubránit pocitu, že je v těchto návodech něco jinak, než bych od Vás očekával. Vím, není snadné najít konkrétní řešení tam, kde je mnoho jiných způsobů, vedoucích ke stejnému výsledku. Klikání na žiletku opravdu zvládne asi každý, rozdělovat slepě video na mnoho menších částí není také žádný kumšt, co by nezvládl začátečník. Opravdová práce ovšem přichází v okamžiku, kdy máte v ose (nebo kolekci) doslova stovky klipů a ty je potřeba postupně všechny ořezat zepředu i zezadu a to přesně na snímek. Žádné halabala deset snímků (nebo dokonce vteřina) sem nebo tam. Já si hraji s každým klipem. Nic nenechávám náhodě. Nebudete mi oponovat, že hlavní důraz při střihu je položen, ve většině případů na zvuk. Každý zkušenější tvůrce střihá, tzv. NA ZVUK. Při editaci videa se uplatňuje v některých případech nejprve "hrubý střih" a potom "jemný", kterým se každý klip dolaďuje k dokonalosti a ten bývá převážně zaměřen na zvuk. Jsou samozřejmě případy, kdy se střihá pouze obraz a zvuk se potom dodá z jiného zdroje, ale u domácího videa je většinou zvuková kulisa pevně spjata se zvukem, který má velký význam a i vliv na celkové vyznění zhotoveného projektu z amatérského natáčení, ať již dovolené, různých oslav, Vánoc nebo jiných podobných akcí.

A o to mi v mých příspěvcích jde především. Musím opakovat, že na takovýto druh práce (trimování) jednotlivých video záběrů, ve větším množství, je AS opravdu nedořešeno. Proto tu obhajuji střih v PS, protože tam je to již léta domyšleno - pro amatéra - k úplné dokonalosti. PS má obecně mnoho problémů, ale tento nástroj je v něm dokonalý.

Trimování v AS je uděláno pro dynamický střih kraťoučkých několika minutových projektů, jako jsou reportáže nebo i hudební videoklipy, ale pro práci s delším materiálem, natočeným po "amatérsku", tak jak točí většina lidí v tomto segmentu trhu, je to nedořešeno a vrátit možnost stejného způsobu práce se střihem, jako je tomu v PS, by AS prospělo a udělalo by pak službu mnohem většímu počtu uživatelů.

Nemohu se ubránit pocitu, že popsat takový druh střihu v AS nejde jednoduše proto, že to tam prostě tak jednoduše, jako je tomu v PS není možné. To by musel být Váš video návod mnohem delší a lidé by z něho poznali, že to prostě jednoduše, při mnou popsané práci se střihem nejde. Vsadím se, že udělat stejný tutorial v PS, vešlo by se téma komplet, maximálně do deseti minut a obsahoval by vše, co by bylo třeba ukázat.

V žádném případě tu nechci Vaší práci a snahu pomoci více lidem, jakkoliv podceňovat nebo zlehčovat. Jste velmi zkušený a máte všeobecně můj obdiv, ale Vaše výše uvedené návody, pro toho, kdo o práci přemýšlí, dle mého skromného názoru neobstojí.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Ale to už jsem přece tady psal,že Vámi požadovaný postup z PS nelze v AS použít.

Návody nejsou pracovním postupem v tom pravém slova smyslu.To co jsem pověsil jsou principy jak využít možnosti trimu,ale pracovní postup si musí zvolit každý sám.Ještě stále točím i na páskovou kameru,takže po importu mi vznikne jeden dlouhý film.A mně se nehodí ani trimování v časové ose,ale ani automatické rozdělování scén jako v řadě PS.Pro mně to bylo utrpení,proto vznikl Díl II kde jsem princip své práce popsal.I když se tento díl hodně blíží stylu mé práce jěště to není můj pracovní postup při trimování.Můj pracovní postup při trimování je odvislý od materiálu,který mám k dispozici(obvykle home video z několika zdrojů) a je to kombinace dalších postupů,proto ty zbývající dva díly návodů.Ještě používám jeden postup,ale k tomu je třeba mít dva monitory a to nejsem schopen v rozumné kvalitě sejmout,snad časem.Proto mi poslední dobou,spíš s posledními verzemi 14,15 začalo být Pinnacle těsné protože 15 kromě zlepšení práce programu samotného nepřinesla nic nového a hledal jsem čím to nahradit,protože způsob práce v PS mi začal vadit a nevyhovovat.
Proto jsou návody takto koncipované,protože finální postup při tvorbě filmu si každý musí zvolit sám a myslím,že Avid Studio má k tomu dostatek možností a já nemám důvod ke zběhnutí.Ale moc k tomu nechybělo.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Ještě doplním:V návodech to sice konkrétně není,ale ve všech třech se dá pracovat s přesností na 1 snímek.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Na téma trimování jsem dodal jěště jednu ukázku s klávesovými zkratkami-hotkeys.
http://www.youtube.com/profile?user=ste ... Ytji0VG8KY
David Kovařík

Tak jsem si taky pořídil Avid Studio, ale hodně mě překvapilo, že se nedá stříhat přímo na časové ose jako je tomu u střižny Pinnacle. Stříhat u této střižny vždy v novém okně je hodně zdlouhavé.

Může mi někdo poradit, proč mi nefunfují u barevná klávesnice zn. Avid Liquid na tuto střižnu některé klávesnice např. klávesa A a S nebo I a O což jsou klávesy určeny na střih. U Pinnacle mi to fungovalo bez problémů.

A ještě moc prosím o radu ohledně připojení druhého monitoru, abych na něm měl jen velký náhled. U Pinnaclu mě to funguje v pohodě, ale u této střižny vůbec. Samozřejmněmám ve střižně nastaveno náhled na druhý monitor, ale když malý náhled ve střižně zavřu, tak by se mi to mělo automaticky zobrazit na druhém monitoru a ono nic.

PORADŤE MI PROSÍM !!! Můžete mi klidně psát i na můj email. Díky všem David
Zamčeno
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host