Trimování

Fórum k programu Avid Studio
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Ať dělám co dělám, nemohu se zatím sžít se způsobem trimování. Chybí mi přehlednost trimovacího okna z PS. Také nemohu najít možnost, aby se projekt průběžně ukládal, jako je tomu též v PS. Renderování v reálném čase naštěstí vypnou jde.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Trimování je v této verzi možné několika způsoby: v časové ose,z časové osy,v režimu náhledu,vícestopý trim,v editoru úprav. Snad jsem našel všechno.Nejvíc podobné PS to je v režimu náhledu a i to lze udělat dvěma způsoby.Momentálně taky hledám jak to udělat aby to bylo intuitivní a pochopitelné,ale ješte nemám jasno kdy vznikne overtrim na který je nutno brát ohled při opětovném přetrimování.Každopádně Avid Studio je sice podobné a vychází PS,ale musím vzít na vědomí,že možnostmi ovládání se tvůrci inspirovali u Premiery nebo Ediusu byť zjednodušeně.Myslím si,že než prozkoumám všechny možnosti a vyzkouším jestli mi půjde všechno udělat jak v PS tak to bude trvat určitě déle než měsíc.A to je ještě k dispozici několik dalších funkcí,namátkou vložení jiného projektu jako klip do stávajícího projektu a z toho vyplývající otázka:Jak to funguje a půjde takto vložit i projekt ze 14?
Opět se projevuje stará bolest,manuál sice je,ale ne pro zvědavce jako jsem já.Pro mně tento manuál neslouží ani jako referenční,přestože popis funkcí obsahuje.Budu hodně zvědavý na případné recenze tohoto programu pokud se nějaké objeví,protože si myslím,že jsme dostali poměrně silný nástroj k editaci.
Zkoušel jsem soubor uživatele Evik,opravdu se v časové ose objeví 50 snímků tak jak to umí Edius.V tom případě je to opravdu nápor na zpracování,Avid s tím má problém,ale ne takový jako PS.A hned mě napadá otázka,ale protože mě ženou od počítače budu pokračovat v novém příspěvku.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Stevie... Díky za další podněty.

Už jsem tu psal o trimování... Opravdu si na něj nemohu zvyknout, ať se snažím sebevíce obrnit a najít nejpohodlnější způsob. Chybí mi tu VELMI trimovací okno z Pinnacle, kde jsem klip ořízl, ale viděl zároveň pruh videa před a hlavně za nůžkami a měl přehled o tom, kam až mohu jít, když jsem klip ořízl na pravé straně ořezávací lišty.

Tady to zkouším oříznout v knihovně, ale když oříznu začátek, jezdec mi skočí na nůžky. spustím danou scénu a chci vidět, jak vypadá oříznutí na koncové straně. Ovšem jezdec sveřepě pokračuje, až na konec klipu, nikoliv jako v PS, že se zastaví na pravé straně ostří nůžek. Tam mohu, mám-li potřebu opětovným zmáčknutím play teprve pokračovat za hranu nůžek, až na konec klipu samotného. Jde to spustit nějakým způsobem i v Avid St. tak, aby hrála jen oříznutá část???

Na trimu v časové ose mě připadá případný ořez přesnější, ale zase nevidím na klipovou část za ořezem a na začátku nebo konci klipu mě iritují žluté čáry, které zároveň kryjí okraje klipu a já jsem nervózní z toho, že tam bude něco schováno a nedokáži se správně zorientovat, kolik je třeba ještě přidat, jako v PS trimovacím okně.

Náhledy v knihovně mi také nevyhovují, protože neukazují celkový čas klipů. Musím se k tomu proklikat a to je nepohodlné. Podle mého mnoho možností, jak udělat tu samou věc, spíše střihače amatéra jako jsem já mate, než aby mu pomohlo. Vím, že je to tak proto, aby si každý mohl vybrat, co mu vyhovuje. DOPRDELEPRÁCE! Omlouvám se, ale muselo to ven!

Já jsem více méně přesvědčen, že mnoho lidí, kteří jsou zvyklí editovat v Pinnacle, asi bude v AVIDU zmateno. MOJE přesvědčení je to, že bych raději zůstal u PS, ale muselo by mít dotaženy nedostatky, kterými každá verze trpí. Toho se obávám, se již nedočkáme, protože vývojáři AVIDu, se soustředí na vývoj AVID STUDIO a Pinnacle nechají brzo zemřít, protože mu již nebudou věnovat pozornost, jakou by si bezesporu stále, díky své rozšířenosti zasloužil! Jsem rozčarován.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Tato část odpovědi je vytažena z jiných příspěvků a dal jsem ji tu na doplnění tohoto vlákna:
Protože přesně nevím jak trimujete,myslím tím jestli jste v časové ose nebo editoru nebo v knihovně odpovím později,s tím,že se zaměřím na původní styl s trimovacím oknem shodný v Pinnacle.Tato možnost v AS je ale trochu jinak,zkuste umístit jezdec mezi Vámi uložené značky ořezu a místo play si zmáčkněte tlačítko pro přehrávání ve smyčce.
Doporučuji začít používat i klávesové zkratky.
(i pro značku trimu začátku,o nebo s pro konec trimu,popřípadě T pro vstup do trimování)

Co se týká informací o klipu,pokud máte nastaveno zobrazení v náhledu,v pravém horním rohu náhledu je písmenko i.Po kliknutí vám vyběhne okno s informacemi,kliknutím opět na i jej zavřete.Objeví se po najetí myšem na klip.Totéž ale trvale zobrazeno tlačítko s informacemi je při otevření v editoru úprav vlevo dole.

Pro rychlé zobrazení informací o souboru v knihovně,přičemž si můžete nastavit které informace se budou zobrazovat,slouží v knihovně tlačítko vpravo dole Zobrazení detailů.
Náhled se změní v textový popis.Vlevo ob dvě tlačítka je piktogram kroužek s malým i.Tento vám zobrazí souhrnné informace o vybraném souboru.Najedete-li na náhled zobrazí se kolem něho rozšířený okraj a v pravém horním rohu náhledu je tentýž piktogram,ale ten Vám vyjede kompletní informace včetně kodeku a bitrate a ostatních.

Přepnete-li na kartu film a budete mít nastaveno zobrazení videa,jsou tyto informace v levé dolní časti nad časovou osou,ale chybí piktogram.Ten si opět nakliknete najetím nad náhled.
Komu by to bylo málo,klikne pravým myšem do klipu a vyběhne nabídka kde nahoře je Zobrazit v průzkumníku a úplně dole je Zobrazit informace.

Pokud chcete vědět jak je dlouhý použitý klip v časové ose najeďte si na něj myší a požadovaný údaj se zobrazí včetně jména použitého klipu např:můj klip 01.mp4 00:02:21.6
Opět máte možnost kliknout do klipu v časové ose pravým myšem a z nabídky zvolit Najít zdroj.

Dále máte možnost v řádku pod kartami Video,Efekty a ostatními používat jak v knihovně tak v kartě filmu Značky kterými si označíte vybraný klip s popisem dle libosti.
Já jsem si tak označil klip s popisem,že jsem ho použil v čase 04:02-04:08 a 12:02-12:08.
Jak si klipy označkujete tak je i můžete filtrovat v zobrazení.Buď podle abecedy nebo relevantně,ale to druhé jsem ještě pořádně nevyzkoušel.

Ještě můžete najít použitý klip pomocí hledání aktuálního náhledu,stačí na klip v timeline najet,přečíst název,zadat pár prvních písmen do hledače a je to.

Co se týká informace o tom že jste použili efekt,to signalizuje fialový(nebo je to růžový?) pásek v náhledu klipu na horní hraně.Chcete-li vědět který, bez toho aniž by jste otvírali efekt editor,klikněte na pásek pravým myšem,vyběhne nabídka Efekt,podnabídka Editace,název efektu.Tamtéž je i možnost odstranit vše nebo pokud jste aplikovali více efektů odstranit každý jednotlivě.Tahle operace chce trochu cviku,ale není problém zvětšit si zobrazení časové osy.

Jak vidíte informací je dost, Avid se Vás pokouší nenápadně přesměrovat od zažitých postupů v řadě Pinnacle,které byly dosti vymakané a přehledné,ale odlišné, k postupům běžným u ostatních videoeditorů.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Trimování I - Avid Studio CZ.Dodělal jsem nový návod jak to patlám já.Odkaz:
http://www.youtube.com/profile?user=ste ... XrAeK9PNqQ
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

pro Stevizah: Velmi stručný návod na střih, jednotlivých klipů. Tento způsob práce je ale strašně zdlouhavý, až únavný. Nemám čas ani chuť, babrat se s každým klipem a potom ho teprve dávat do časové osy. Nemám tak přehled o projektu, jako celku. Váš návod je právě pro mnou popisovaný případ, alespoň pro mne nepoužitelný. Neumím si představit postupné vkládání například 500 klipů postupně do časové osy. To bych u toho nejspíš zestárnul. Opakuji. Pro mne je prioritou natáhnout celý projekt do časové osy. Okamžitě tím získám přehled o celém projektu. Nevhodné záběry jednoduše odstraním ve chvíli, kdy se k němu dostanu. Označit, delete a je to. To, co je předvedeno ve Vašem jednoduchém návodu, je možné využívat právě a jen v případech, kdy projekt obsahuje max. několik 10 klipů a člověk se v tom dokáže ještě po paměti orientovat. Svůj způsob práce jsem se naučil samozřejmě při zpracovávání videí z DV kamery, kde se nahrála do PC celá páska najednou, tedy až 90 minut záznamu. Pinnacle si to potom rozdělil na jednotlivé scény podle střihu či času. Z HD kamer vychází každý klip samostatně, ale princip pohodlné práce pro mne zůstává v principu stejný. I, když si Vás nesmírně vážím, v tomto případě mne nebudete nikdy schopen přesvědčit o tom, že trim videa je stejně snadný a přehledný v AS, jako je tomu v PS. Právě proto jsem psal v příspěvku výše o vhodné kombinaci obou, tedy PS a následně AS. Vybrat si to snazší a tedy i produktivnější z obou aplikací. Můj popis práce samozřejmě nejde použít u 1080/50p video souborech. Ty ani v PS15 upravovat nejdou. Těm tvůrcům, kteří byli zvyklí na podobný druh práce, jako já nezbude, než se potýkat trimem přímo v timeline. A to je práce únavně zdlouhavá a pro mne i nepřehledná.

V žádném případě nechci, aby to tady z mých úst vyznělo, jako odsudek AS, jako celku. Dílčí změny bych v něm ale, co na plat uvítal.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Musím konstatovat,že trim videa v AS studiu se opravdu nedá udělat způsobem jak popisujete.Čili nasázet jednotlivé klipy do časové osy a pak je postupně po jednom upravovat.Tento postup se dá takto praktikovat jen v PS a jak popisujete vychází principiálně z postupu při zpracovávání videa z DV pásek v PS kdy po importu vznikaly dlouhé soubory.
Ale v současné době,kdy jsou DV páskové kamery na ústupu,pro domácí použití se již neprodávají a nové kamery ukládají každý klip samostatně,se není čemu divit,že Avid Studio tuto možnost takto nepodporuje.
Proto se snažím najít jiný postup,protože časem se může stát,že Pinnacle Studio nebude kompatibilní s novými servis packy nebo novým operačním systémem,který určitě bude a tento postup nebude možno použít vůbec.
Váš postup přesto lze podle Vašich představ realizovat v časové ose,ale ne trimováním,musíte použít střih pomocí žiletky a odstraňováním přebytečných částí.Pokud se při střihu spletete není problém pomocí funkce trimu natáhnout klip zpět po jednom nebo po deseti snímcích zpět.Opět zdůrazním začít používat k práci i klávesy,v časové ose se dají použít Z ,X + obě se Shiftem,pro střih za chodu videa klávesa ů,pro pohyb mezi klipy D,F a lze i zmiňované přehrávání ve smyčce,ale to radši spoustím myší,na CZ klávesnici mi to nefunguje dobře pomocí klávesových příkazů.Pro ty co mají připojeny 2 monitory je možnost náhledu úprav na celé obrazovce druhého monitoru a ovládání je na prvním monitoru.
Tento postup pomocí střihu se mi jeví jako zajímavý,asi udělám návod.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Klávesové zkratky, jsem dlouhá léta v PS ignoroval. Občas jsem se pokusil s nimi tamtéž pracovat, ale železná košile myš, mě stále sváděla a potom mě zdržovalo přemýšlení, co jde udělat kl. zkratkou a co jen myší a proto jsem pokračoval jen myší. Změna nastala v AS, tam to jde od ruky mnohem lépe klávesami. Asi proto, že jsem s tím začal od začátku studování jeho možností a hned se mi to vrylo do paměti a na myš jsem sahal jen výjimečně. I když jsou kl. zkratky v PS hodně podobné, jak začnu pracovat v PS, ani mne nenapadne, že tam fungují stejné povely klávesnicí a dělám dál s myší. Je vidět, že jsou v mozku také určité kontejnery pro určitou činnost a jak do něj automaticky a rutinně vejdete, řídí se povely podle dávno naučeného.

Ani nevíte, jak bych byl šťasten, kdyby AS splňovalo všechny mé požadavky a já mohl na PS zapomenout, ale prostě to nejde. Vím, že přijde doba, kdy přestane PS fungovat. Pokrok nezastavíme. Pro majitele progresivního záznamu 50p je mrtvý už teď. I já se k nim toužím, co nejdříve to půjde zařadit. Ale dokud to bude možné, budu obě aplikace kombinovat.

P.S. Kéž bych věděl o software, který dokáže mé 1080i bezchybně převézt do, alespoň do 25p. Vzdávám hold prokládanému záznamu, ale jeho úloha neodvratně končí a budoucnost je pouze v progresivním záznamu. Omluvte mé odbočení od tématu vlákna.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Obávám se,že žádný soft nesplní požadavky uživatelů podle jejich představ.Chtěl jsem přejít na Premieru nebo ediuse,ale vzdal jsem to.Co se týká trimu, Avid studio spňuje moje požadavky a musel jsem se naučit pár nových postupů.Ale ve srovnání s Premierou nebo Ediusem je to maličkost,tam bych musel začít od začátku.
edis67
Příspěvky: 22
Registrován: 17.04.2011, 10:15
Kontaktovat uživatele:

ak môžem svojou troškou znalostí ....ako spomínal p.steviezah strih klipu na čas.osi sa dá aj pomocou žiletky ale ja to prevádzam rozdelením klipu a prebytočný obsah či je to pred alebo za klipom odstránim deletem...a tie kláv.skratky ich znalosť aspoň tých základných je veľmi dobrá vec..možno môj postup nie je najsprávnejší ale javí sa my ako najjednoduchší a najrýchlejší..
Zamčeno
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host