SONY HXR-MC2000E - dojem, zkušenosti atd.

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
Roman
Příspěvky: 31
Registrován: 02.03.2011, 16:59
Kontaktovat uživatele:

info: http://www.sony.cz/biz/lang/en/cz/produ ... essories#1

Tuto kameru jsem si objednal v neděli 6. března, když byla "jako" skladem. Po dvouletých zkušenostech s kamerou Canon Legria HF200 jsem usoudil, že chci něco lepšího. Nikoliv lepšího pro domácí záběry (v tomto směru je Canon dokonalý), ale pro natáčení akcí při kterých jsem se s Canonem dostával do prekérních situací. Tedy situací, které nezvládal. A to především:

a) při horším osvětlení
b) při větru
c) při pohybech


V případě a) se při natáčení s Canonem jednalo o záběry plné šumu, nepoužitelné, hnusné. Takže podle mě platí, že ve dne (při vynikajícím osvětlení) je Canon vynikající kamera, kvalitou srovnatelná s mnohem dražšími přístroji. To je i názor testujících a já je jen po zkušenostech mohu potvrdit. V horším osvětlení se však jedná o kameru za pár babek. To jest pouze můj názor. Toto je první věc co od Sony čekám tedy vynikající záběry za horšího osvětlení. Což se po prvních pokusech ukázalo jako VYNIKAJÍCÍ. Jistě málo světla se ošidit nedá, mnohdy o to kameraman ani nemá zájem, ale ve výsledném videu není vůbec žádný šum z čehož jsem nadšen. Ono je to takto. U nás v místnosti jsem kdysi natáčel běžný rozhovor. Byla tma nedostatečné osvětlení, ale na památku jsem si toto video chtěl nechat. Ale ta kvalita. Ten šum, hnus ... Nyní jsem s touto kamerou za stejného osvětlení natočil záběry a škoda, že jsem ji neměl tenkrát. S tímto bych byl velice spokojen.

V případě b) tedy při foukajícím větru je zvukový projev Canonu, který je jinak vynikající, nepoužitelný. To jistě znáte. Při střihu, když se ozve vítr (často v době kdy někdo něco říká a není mu rozumět) vyskočím pomalu ze židle leknutím a ... je to prostě strašný. A já už byl unaven z neustálého nahrazování nahrávek hudbou. Tedy nutném nahrazování. Nechat ten hnusný zvuk totiž nešlo a investovat tisíce do přídavného mikrofonu se mi nechtělo vzhledem k dalším nevýhodám této kamery, které by zůstaly. I v tomto případě je ta Sony lepší. Nevím jestli jiný než originálně dodávaný filttr by byl ještě lepší, ale takový to zvukový projev při větru beru. Je to snesitelné a nepřehlušuje to okolní zvuky. Krásně jsem si mohl vychutnat ptáčky zpěváčky, chudáčky které ještě potklá zima.

V případě c) tedy při pohybech nebylo možné ani při nejlepší vůli a to ani se stativem pořídit s Canonem záběry bez drhnutí, cuknutí, zatřesení atd. Je známo (info z testů kamer), že Canon obecně (ovšem platí to o kompaktech, nevím jak je to u profi) má s optickou stabilizací problém. S kamerou na ramenni (a mluvím o této Sony) je tento problém také vyřešen. Zřejmě (domnívám se a mám vyzkoušeno) jsou pohyby celého těla daleko ... nevím jak to napsat ... daleko přesnější, stabilnější. Žádné šubání trhání z prvních nahrávek znát nejsou. A pohyboval jsem častěji než je zdrávo.


POZOR: Vše má své proti. Tato kamera má svou váhu a to se ku...sky pronese. Natáčel jsem s ní vkuse zhruba tři hodiny a logicky se stalo, že jsem ji nedokázal udržet a bohužel se tak stávalo v situacích kdy bylo natáčeno něco zajimavého a já musel během natáčení změnit držení kamery a tak mám aspoň co stříhat :-) Měl jsem tam i na stativu Canonku takže záběry obou kamer střídám dle potřeby. A je to těžká práce. 3 hodiny videa z každé kamery, neustále vyhledávání, stříhání, doplňování ... to by v Pinnaclu dělat při jeho nestabilitě a náročnosti dělat nešlo. Dělám to v PD9 a byl jsem překvapen jak to zvládá. Čtyři časové osy. V jedné film v druhé záběry Sony v třetí záběry Canon a čtvrtá jako dočasná odkládací a vyhledávací.
Takže na výlety, dovolené, prostě courání tato kamera není.

První dojmy. Z kamery mám radost, je vidět, že zvládá dobře vše co má, splnila mé očekávání, ale na verdikty je brzo, velmi brzo. Navíc si myslím, že se díky této kameře naučím daleko více jelikož je již nyní zřejmé, že s automatem točit nebudu. Manuál nabízí hodně zajimavých a důležitých funkcí. Poznám jaké to je pracovat s takovým zařízením a zda budu chtít v budoucnu přejít opět na něco lepšího a nebo zjistím, že je to zbytečné. Uvidím.

Navíc bych rád pokračoval v činnosti, kterou dělám a to natáčet i pro jiné, kteří si dražší kameramany dovolit nemohou nebo nechtějí, vlastní kameru nemají, neumí videa natáčet, upravovat nebo je to nebaví. Také bych rád byl častěji oslovován a zván k natáčení a nechal jsem se zvyklat tím, že si ta kamera na sebe brzy vydělá. Popravdě řečeno zhruba za hodinu natáčení mě oslovila osoba s přáním natočit ji prezentační video ...

Kamera byla sice (jak jsem psal výše) "jako" skladem, ale nakonec mi sdělili, že skladem není a že čekají až jim odrazí. Chtěl jsem ji mít k použití už v sobotu a tak jsem se rozhodl neustále je upozorňovat, že ji potřebuji. Když už bylo jasné, že dříve než v pondělí nedorazí (protože ji prostě nemají), začal jsem obvolávat lidi v Sony a dalších míst prodejní firmy, která je výhradním prodejcem Sony a ... dokázal to. Následoval telefonát z prodejny, že si mohu kameru v pátek vyzvednout. Jo a říkali "vy jste zburcoval celou firmu kvůli té kameře :-)" Líná huba holý neštěstí, že?

Jelikož jsem v pátek večer vybalil a v sobotu odpoledne natáčel je jasné, že jsem používal výhradně automat a tak nebudu uploadovat žádný z těchto záběrů. Počkám až se udělá hezky a vyrazím někam do okolí.

Mezi další výhody patří:

d) výborný širokoúhlý rozsah záběru (oproti Canon další velká výhoda)
e) výdrž baterie přes čtyři hodiny (není to reklamní kec, ale ověřená zkušenost)
f) 64GB kapacita (ještě jsem ji nezaplnil) i podpora SDXC karet a memoryStick (s těmi nemám zkušenosti)
g) uspořádání tlačítek. Naprosto bezproblémová obsluha. Tam kde jsou ruce tam jsou tlačítka. Spuštění/zastavení nahrávání a zoom je na dvou místech v závislosti jak se kamera drží.
h) vysouvatelný a polohovatelný hledáček a dotykový displej.

Na VegasPro10 si musím počkat. Prodejce zaregistruje u Sony mou kameru a na můj email, který při registraci použijí dorazí v průběhu 3týdnů až dvou měsíců licenční kód a odkaz ke stažení. Asi ochrana proti vrácení do 14dnů. Jinak mě normální důvod nenapadá.

Videa Vám zatím žádné neposkytnu a tak aspoň nějaké foto:

http://romandanisko.rajce.idnes.cz/Pictures/

Mimochodem jsem si pořídil polarizační a UV filtr:
http://www.videokamery.cz/view.php?cisl ... 2002040101

Recenze ke kameře:
http://www.elviapro.cz/default.aspx?sec ... icle=10787
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Já vlastně ani žádnou konkrétní otázku nemám. Zajímají mě jen Tvoje první pocity po rozbalení a první pocity při natočení prvních záběrů...
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

1) Je součástí balení mikrofon?
2) Dá se seřídit vzdálenost hledáčku od těla kamery?
3) Je tam nějaká led indikující zápis na kartu, abych si ověřil že to opravdu zapisuje?
Díky
Roman
Příspěvky: 31
Registrován: 02.03.2011, 16:59
Kontaktovat uživatele:

Mart

Už jsem to psal, ale odpovím Ti.

1) Ano (samozřejmě)
2) Ano (to jsem bohužel zjistil až doma po první akci :-)
3) Ano (velké červené světlo) Na druhé fotce nad logem SONY. V hledáčku i na displeji je neustále indikováno Nahrávání a to nápisem "Nahr..."

Menu je v češtině, návod nikoliv. Zatím jej nemají přeložený tak mi poskytli návod na starší 1000 v pdf.

Jinak si myslím, že ten displej může být větší. Podle mě dost malej a vzhledem k tomu, že je dotykový tak to chce stylus nebo vždy po ruce tužku apod.
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Díky za podrobné informace. Ještě tě poprosím o osobní názor na manuální ovládání kamery. U tisícovky, kterou jsem chvíli zkoušel se musela funkčnost prstence přepínat přes menu na dotykovém displeji, což bylo dosti nešikovné (věřím ale že se na to dá zvyknout a třeba já bych tam měl asi většinou jen nastavení clony). Zajímalo by mě po nějakém čase, jak se ti s tímto pracuje.

Ještě jsem našel nějaký produktový leták, na kterém bylo uvedeno, že je součástí balení redukce na USB s jejíž pomocí se dá připojit běžný externí disk a na něj zkopírovat obsah karty (přímo funkce kamery - rovnou z kamery na disk). Můžeš toto později vyzkoušet? To mi přijde jako dost dobrá "vychytávka".

No a kdybys měl někdy nějaký třeba minutový soubor s videem v horších světelných podmínkách tak bych byl vděčný za jeho upload.
Roman
Příspěvky: 31
Registrován: 02.03.2011, 16:59
Kontaktovat uživatele:

Ano zkušenosti s manuálním ovládáním později. Ta redukce tam je, vyzkouším a to video v horších světelných podmínkách určitě velmi brzy dodám.
Vašek

má MC2000E přípojku na externí mikrofon?
Také bych rád krátký záznam (stačí půl minuty) v originálním formátu z kamery (nejlépe za zhoršených světelných podmínek) v nejvyšší kvalitě záznamu. Ověřil bych si nejen kvalitu obrazu, ale také, zda ho můj střihový SW (Edius5.1 upgrejdovaný na 5.6) vezme. Mohl bys nechat odkaz na stažení nebo na úschovnu? Byl bys ochotný poskytnout i ukázku v SD 16:9 ?
martin001

zdravim.. uvazujem o kupu tejto kamery... chcem sa spýtať autora n adalšie skusenosti.. do akeho formatu sa oplati točiť? hlavne svadba?
Libor M

jsem novy majitel, a tak po několika dnech psát zkušenosti je obtížné.
Spíše mám technický dotaz:
jak nastavit kameru nebo řešit na této kameře scénu:

ZOOM nebo vzdálenost taková aby, byla vidět celá postava
A NYNÍ:
1) postava ostrá a pozadí rozmazané
2) postava rozmazaná, pozadí ostré


Manuální režim jsem zkoušel, ale pořád to je v té vzdálenosti ostré.
Děkuji infoo na mail nebo zkušenosti: lmusialek@volny.cz
775767161
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host