program s možností exportu 5,3 k + h.265

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
David B
Příspěvky: 12
Registrován: 16.03.2021, 22:30
Kontaktovat uživatele:

Ahoj lidi,
pořídil jsem si kameru která umí 5,3 k a h.265. Rád bych po nějakých základních úpravách (střih, spojení, ... ) zachoval co nejvyšší kvalitu. Problém mám s tím že většina programů nesplňuje rozlišení více než 4k a kodek h.265 a úplně nejhorší je že se maximální rozlišení a podporované kodeky neuvádí např. ve stručném popisu = vytipovaný program nainstaluju, začnu se s ním učit a až pak zjistím že nesplňuje požadavky takže to stojí dost času a zatím žádný výsledek. Nemusí být free, na druhou stranu preferuji jednorázové licence, raději ne předplatné. Děkuji.
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den. Velká škoda, že jste neuvedl typ přístroje a také nedal na Ulož.to originální klip, aby bylo možné aplikaci, kterou popisujete hledat a případně i odzkoušet. Ono, to 5,3K zavání jen touhou po prodeji něčeho, co má vyšší číslo nežli konkurence. Osobně bych řekl, že 4K výsledný soubor je více než dostačující. Vždyť kde hodláte ta videa promítat? Kde seženete monitor, na kterém to budete nativně (bez ztráty pixelů) přehrávat. Tipuji, že není nic špatného mít vysoké rozlišení videa. ale domnívám se, že je tu možná i proto, aby bylo možno při úpravě videa obraz trochu oříznout a neztratit tak zbytečně rozlišení. 4K vzniklé z 5,3K vsadím se nikdo nedokáže okem na 4K TV či monitoru rozeznat kvalitativní rozdíl. Je to jen psychiku jitřící vyšší numero, které Vám dá pocit, že máte něco extra kvalitního. Netušíme, jaký počítač chcete na toto rozlišení při zpracování a renderování využívat, ale je nasnadě, že se při výpočtu řádně zapotí. Směle pokusně konvertujte projekt zkušebně do 4K a zaručuji, že jen stěží poznáte ve výsledku rozdíl. Ono video natočené kvalitně i později v nižším rozlišení ve velké míře zůstává. Přeji Vám, abyste našel co hledáte nebo pochopil, že 4K jako rozlišení výsledné je dostačující až až. Pro běžné monitory či HDTV určitě. Leda byste v budoucnu plánoval pořídit něco, co bude mít 3 m uhlopříčku či více. A to nemluvím o velikosti dat výsledného projektu.
David B
Příspěvky: 12
Registrován: 16.03.2021, 22:30
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den, Romolusi, děkuji za názor. Souhlasím s Vámi, ale mám trošku jiný pohled. Jedná se o kameru Insta360 one r 1" edice - rozlišení je asi 5312x2988. Monitor mám 2160x1440, TV 3840x2160. TV větší než 4k stejně nepřehraje. Pokud data mají větší rozlišení než zobrazovač tak obraz může být méně ostrý než kdyby data měla přesně rozlišení zobrazovače. Potud si rozumíme. Ale já myslím do budoucna když si za 5 - 10 let pořídím 8k TV - pak na ní data 5312x2988 budou vypadat lépe než 3840x2160. Když už mě úpravy videí budou stát čas rád bych nekazil kvalitu nedobrým software.
Zatím jsem zjistil že 8k a kodek h.265 umí Adobe Premiere Pro cc = předplatné 24 E/měsíc což pro mé amatérské občasné použití je drahé. Pak ještě jeden program pro Mac. Ještě tu zmíním VSDC Free Video Editor - umí h.265 a rozlišení asi do 4600x4600. Kodek jsem si tedy u Microsoftu koupil za asi 30 Kč. Reslove davinci free jen 4k (ani o pixel více) a kodek h.265 neumí (jen přečíst), podobně je na tom Filmora (ta levnější).
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Rozumím Vám. Jen se trochu obávám, aby toto specifické rozlišení v budoucnu kdy někdo vzal za jedno z těch oficiálně podporovaných. V takovém případě bych dělal finální přepočet zatím do 4K a při zachování originálních nahrávek a projektů z dané střižny a až to software umožní, vyrenderovat vše do plného 5,3K. Byl byste tak laskav a poskytl mně nějaký originál klip k ohodnocení kvality a vyzkoušení. Delší jak 15 vteřin, bude-li to možné. Děkuji.
MONYS
Příspěvky: 395
Registrován: 24.12.2010, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Pro David B, Davinci resolve umí H 265 i 8k ale musíte si zakoupit verzi Studio a to se dodává jako bonus ke kamerám BMPCC4/6/8/12K. Free verze to neumí záměrně I tak tato free verze má mnoho možností barevné úpravy natočených klipů což mnoho placených programu nemá.
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

8K H265 už umí i Magix Vegas Pro 18 pro Windows 10. Když bych měl 5,3K soubor, o který jsem požádal výše, vyzkoušel bych to v něm.

https://www.vegascreativesoftware.com/u ... roductMenu
David B
Příspěvky: 12
Registrován: 16.03.2021, 22:30
Kontaktovat uživatele:

Ahoj, ahoj, omlouvám se za pozdější reakci, děkuji za informace i odkaz na to Magix Vegas Pro 18, já zkoušel 17. Video jsem nahrál : https://uloz.to/tamhle/gqjhTqEnytCK .Bylo to první video z helmy - o nic jsem se nesnažl, např. o plynulý pohyb. Prosím tedy o vyzkoušení v Magix Vegas Pro 18, nevím jestli trial verze nebude v tomto omezená. Prosím ještě o jeden názor - začínám mít pocit že by bylo dobré videa upravovat na 2x. Poprvé jen na hrubo vystříhat zajímavé záběry z balastu bez jakýchkoli úprav, ideálně bez renderování (spíše mě motivuje rychlost než teoretická ztráta kvality) a tyto výstřižky si ponechat, druhý krok by byla klasická úprava ve stříhacím programu na čisto s nějakýma přechodama, možná korekcí kontrastu a tak. U fotek kterýma se docela zabývám když jsem v počátcích smazal zdrojové tak jsem toho později litoval, předpokládám že se to u videí může opakovat. Vzhledem ale k množství dat nemohu archivovat hodinová videa kde bude zajímavých např. 5 minut. Neměli by jste tip ještě na nějaký jednoduchý stříhací program ? Já po náročném týdnu měl energii jenom asi na 5 programů s neakceptovatelnými výsledky - video bylo vždy trhané, rozjel se zvuk s obrazem. Nevím přesně kde byla chyba - pak se takto do restartu PC chovalo i zdrojové video. Po restartu a opětovné instalaci Avidemux opět trhané zpožděné video s nezpožděným zvukem, originál v pořádku. Ale tento první krok mohu klidně udělat s rendrováním v insta360studio.
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Děkuji za poskytnutí souboru. Vyzkoušel jsem Vegas 18 a DaVinci Studio 17. Ve 2. jmenovaném šel soubor načíst i editovat k výstupu byl k dispozici jen plnokrevný 8K.

Vegas 18 si vyrobil proxy soubor, pro snadnější práci. Šel editovat a vyrenderovat jen před připravenou šablonou pro 5K - 5760:
https://uloz.to/tamhle/vOoqeJcV3P8h/nam ... v-11-48-32

V MPC-HC a VLC playeru v PC nešel originální soubor plynule přehrát. Výstup z Vegas již bez problému.

Z mého osobního pohledu, je vlastní firemní rozlišení malou tragedií, když nutí video zpracovávat jen jejich aplikaci. Nemám ji k dispozici, jen jsem ji viděl na YouTube. Zlaté GoPro. U něj mám zkušenost s verzí 8. 4K. Verze 9 prý umí 6K, ale to jen tak na okraj.

Zvážil bych nahrávání do standardizovaného 4K. Vsadil bych se, že při běžném sledování nenajdete rozdíl. K čemu 5,3K soubory, které nejdou běžně přehrávat. Jen k trápení. Už jsem vyčerpal možnosti, jak pomoci. Přeji mnoho záběrů. které Vám udělají radost dnes i po létech. Rozdíl mezi 4K a 8K videem rozezná už jen opravdu málo kdo. Samotné 4K je již pro většinu populace nerozeznatelné od FullHD 1080p. Konečně profesionální FHD se od amatérského 4K rozeznává velmi těžko. Možná jen v HDTV, které vlastní nebo o ně má zájem snad jen zrnko populace. 4K beru jako vrchol pro přehrávání. 8K je již jen marketing - vyšší číslo. Kvalita mezi 4K a 8K je pro běžné oči téměř k nerozeznání a rozdíl pro sledování opravdu nepatrný. Je jen náročný na úložný prostor a přístroje, které jej mají zpracovat i zviditelnit. Pro většinu populace je 4K pouhým sci-fi a amatérské tvůrce musí uspokojit nadmíru. Sám dělám léta už jen 4K video. Vím tedy o čem mluvím.

Zde výpis parametrů videa z originálu a z Vegas 18:

Originál:

Hlavní
Celý název a cesta : I:\PRO_VID_20210313_181152_00_035.mp4
Formát : MPEG-4
Format profile : Base Media
Codec ID : iso4 (iso4/hvc1)
Velikost souboru : 642 MiB
Duration : 52 s 519 ms
Overall bit rate mode : Variable
Celkový BitRate : 103 Mb/s
Encoded date : UTC 2021-03-13 18:11:42
Tagged date : UTC 2021-03-13 18:11:42
IsTruncated : Yes

Video
ID : 1
Formát : HEVC
Formát/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main@L5.1@Main
Codec ID : hvc1
Codec ID/Info : High Efficiency Video Coding
Duration : 52 s 519 ms
Bit rate : 99,3 Mb/s
Šířka : 5 312pixely
Výška : 2 988pixely
Poměr stran : 16:9
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 29,970 (30000/1001) FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.209
Stream size : 622 MiB (97%)
Titul : Ambarella AVC
Jazyk : English
Encoded date : UTC 2021-03-13 18:11:42
Tagged date : UTC 2021-03-13 18:11:42
Color range : Full
Color primaries : BT.601 NTSC
Transfer characteristics : BT.601
Matrix coefficients : BT.601
Codec configuration box : hvcC

Vegas Pro 18 výstup:

Hlavní
Celý název a cesta : H:\rendering\Magix Vegas Pro 18 5,7K.mp4
Formát : MPEG-4
Format profile : Base Media / Version 2
Codec ID : mp42 (isom/mp42)
Velikost souboru : 313 MiB
Duration : 52 s 523 ms
Overall bit rate mode : Variable
Celkový BitRate : 50,0 Mb/s
Encoded date : UTC 2021-03-22 10:04:44
Tagged date : UTC 2021-03-22 10:04:44

Video
ID : 2
Formát : HEVC
Formát/Info : High Efficiency Video Coding
Format profile : Main 10@L6@Main
Codec ID : hvc1
Codec ID/Info : High Efficiency Video Coding
Duration : 52 s 519 ms
Bit rate : 49,8 Mb/s
Šířka : 5 760pixely
Výška : 2 880pixely
Poměr stran : 2,000
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 29,970 (30000/1001) FPS
Color space : YUV
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Bits/(Pixel*Frame) : 0.100
Stream size : 312 MiB (100%)
Jazyk : English
Encoded date : UTC 2021-03-22 10:05:02
Tagged date : UTC 2021-03-22 10:05:02
Codec configuration box : hvcC
David B
Příspěvky: 12
Registrován: 16.03.2021, 22:30
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den,
velice Vám děkuji za pomoc. Jestli Vám rozumím, tak v DaVinci Studio 17 šlo exportovat pouze zbytečně velké 8k video ? Myslím si že tam je možnost velikost projektu nastavit na Custom a pak teoreticky zadat přesně velikost zdrojového videa 5 312 x 2 988. (Trial DaVinci Custom má, ale nebere více než 4k.) Pak bych předpokládal takovouto velikost vyexportovaného videa. Pokud jsem pochopil podporu tak mi to takto psala.
Ve Vegas 18 nejde udělat šablona v rozlišení originálního videa ?
Fakticky s tím 4k máte pravdu, ale já jsem puntičkář, tuším že na úpravy padne nějaký čas tak proč nemít co nejlepší výsledek byť bych možná drobný rozdíl mohl vidět až s další televizí.
Hezký den či noc.
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

S DaVinci máte pravdu. Je tam Custom nastavení a dá se zvolit i Vaše specifické rozlišení videa. Já v něm nedělám, tak jsem to vzal málo do hloubky. Vzorek jsem neudělal. Resolve mně hodilo chybovou hlášku a nešlo to. U Vegas 18 jak jsem napsal zatím lze nastavit jen to, co u jsem popsal výše.

Dělejte jak myslíte. Až zkušenosti Vám napoví. Z mého pohledu mezi 4K a 5,3K nemůže být okem postřehnutelný rozdíl. O to se klidně vsadím. Když si ale chcete střih a výstup pro mne nepochopitelně komplikovat, je to jen na Vás. Až vlastní zkušenost Vám ukáže, kde jsou hranice. Jde-li Vám ale jen o poddání se číslům čistě marketinkovým... Insta360 má podle testů beztak obraz jen velmi průměrný a malým dynamickým rozsahem. Bohužel z vašeho vzorku se kvalita vyčíst nedá, když je to kamera na ven a Vy pošlete klip z interieru.

Tímto jsem již vyčerpal míru, jak se snažit pomoci. Přeji hodně zdaru.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů