Převod videa UHD24p na SD50i

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
Jirka M
Příspěvky: 144
Registrován: 15.03.2017, 07:24
Kontaktovat uživatele:

Potřebuji poradit s převodem videa 24p na 50i. Zatím jsem nepřišel na žádný způsob, jak docílit kvalitního výsledku.
Točím v UHD XAVC S 4K 24p. Exportuji do H264/AVC 4K. Vyrobit BD24p z tohoto formátu není problém, obraz perfektní, ale když jsem dostal požadavek na DVD, které je v 50i, problém začal.
Jedná se o snížení rozlišení a změnu snímkové frekvence. Střihový program používám Edius 8.5. Prakticky tento program umožňuje výstup na DVD i z projektu UHD 24p, ale výsledek je nepoužitelný. Založil jsem nový projekt SD 50i a do něho vložil klip H264/AVC 4K mp4 se změnou 24 na 25 snímků + prokládání, které jsem provedl v Bin okně. Obraz DVD měl spoustu chyb. Vložil jsem tedy klip vyexportovaný z původního projektu do HD 24p a provedl stejnou změnu na 25 snímků, tedy 50i. Obraz byl lepší, ale ne bez chyb, trochu rozmazaný. Další pokusy už popisovat nebudu.
Originál filmy 24snímkové jsou na DVD standardně, tak to musí jít, jen vědět jak a na čem.
Může někdo poradit ???
Saxel

Nejčastěji se to řeší pouhou změnou framerate bez přepočítávání snímků, tedy v tomto případě zrychlením celého videa. Změní se framerate z 24 na 25, snímky se rozdělí na půlsnímky v 50i a jediné co je nutné převzorkovat je audio. V tomto případě zůstává původní kvalita obrazu, jen je video zrychlené v poměru 25/24. Druhou možností je převzorkovat video do 25p nebo do 50p, ale to je poměrně složitý proces a výsledek je velmi závislý na použité metodě výpočtu nových snímků a na vlastním obsahu videa.
Jirka M
Příspěvky: 144
Registrován: 15.03.2017, 07:24
Kontaktovat uživatele:

Děkuji za informaci.
Zatím nejlepší výsledek jsem měl, když jsem z originál projektu projektu exportoval film v H.264 mp4 24p, ale se sníženým rozlišením na HD, nebo přímo SD. Pak vložím do nového projektu s nastavením 50i. V Bin změním u filmu 24p na 25p a dám prokládání Lower field, a dám exportovat DVD. Bohužel jsou tam občas v podélné rovině pruhy, které kmitají opět v pruzích, viz příloha.
Pokud jsem se pokoušel převzorkovat film přímo z projektu tak to byla katastrofa. Zkoušel jsem to i ve Vegas, ale výsledky byly stejné.
[attachment 1187 25p.jpg]
[attachment 1188 50i.jpg]
Přílohy
50i.jpg
50i.jpg (172.55 KiB) Zobrazeno 1597 x
25p.jpg
25p.jpg (213.07 KiB) Zobrazeno 1597 x
Saxel

Já podobné úpravy obvykle dělám pomocí Avisynth skriptů, kde si můžu připravit co přesně chci s videem udělat. V tomto případě bych provedl kvalitní zmenšení na rozlišení DVD nastavení 25 fps a možná také jemné rozostření ve vertikálním směru kvůli zamezení blikání horizontálních hran. Pokud někam vystavíš vzorek, můžu to zkusit a poslat ti výsledek.
Jirka M
Příspěvky: 144
Registrován: 15.03.2017, 07:24
Kontaktovat uživatele:

Děkuji za pomoc a nabídku. Právě jsem se vrátil z cest, tak pošlu vzorek. O Avisynth jsem četl na http://jech.webz.cz/dvd1.php ale pro mne to bude asi obtížné se naučit. Budu vděčný za každou radu. (případně můj email je michel.feit@seznam.cz)
Jirka M
Příspěvky: 144
Registrován: 15.03.2017, 07:24
Kontaktovat uživatele:

Vzorek možno stáhnout z EasyCapsa do 1.8.2017
www.uschovna.cz/zasilka/NLERLBC3WS9APWPW-ZU5
Saxel

Pro konverzi jsem použil následující jednoduchý skript v Avisynthu (text za znakem # je jen komentář):
[pre]
Global pd = "c:\Program Files (x86)\AviSynth\plugins\" #cesta k plaginům
LoadPlugin(pd + "ffms2.dll") #http://avisynth.nl/index.php/FFmpegSource
LoadPlugin(pd + "ColorMatrix.dll") #https://avisynth.org.ru/docs/english/ex ... matrix.htm

FFMpegSource2("d:\projects\vzorek\Vzorek H264 mp4 UHD 24p.mp4", atrack=-1)
AssumeFPS(25) #zmeni framerate na 25
Blur(0,1.5) #lehke rozostreni proti blikani horizontalnich hran
Spline36Resize(720, 576) #zmena rozliseni na parametry DVD
ColorMatrix(mode="Rec.709->Rec.601") #korekce barevneho prostoru pro DVD
[/pre]

Jako enkodér posloužil HC Encoder, který podporuje jako vstup skripty avisynthu.

Výsledek je ke stažení zde:
vzorek
Jirka M
Příspěvky: 144
Registrován: 15.03.2017, 07:24
Kontaktovat uživatele:

Děkuji za zpracovaný vzorek konverze. Nevím jak to hraje na tvém PC, ale u mne to problikává na hranách víc než konverze provedená v Edius, postupem popsaným nahoře. Dá se s tím ještě něco dělat, nebo je to nejlepší možnost ?
Saxel

Když přesunu příkaz Blur až za resize, je to rozostření silnější - zkus nový vzorek.
Na čem to přehráváš?
Jirka M
Příspěvky: 144
Registrován: 15.03.2017, 07:24
Kontaktovat uživatele:

(tu) Teď je vzorek konverze čistý. Vyzkoušel jsem ho vložit do projektu SD 50i a exportovat DVD a obraz je bez vady. Ostrost je na úrovni kvality DVD.
Pokud se ptáš na čem přehrávám, tak ten soubor m2v mě přehraje jen Power DVD 16 v PC. TV ani přehrávač OPPO 95 to nepřehraje.
Ale to není důležité. Důležité je, že tento soubor jsem mohl použít pro projekt DVD. Zvuk - doprovodnou hudbu, musím zřejmě vložit z původního souboru a upravit délku. Já jsem prováděl konverzi i se zvukovou stopou, takže jsem nic takového zatím neřešil.
Rád bych se to podle tvých instrukcí naučil.
Děkuji za pomoc a rady.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů