Zpracování FHD a export do FHD (soubor) a SD (DVD-Video)

Fórum ke všem verzím Pinnacle Studia 10 až 15
Shupa
Příspěvky: 5
Registrován: 15.12.2015, 10:38
Kontaktovat uživatele:

Všechny moc zdravím.
Otec používá v současné době k natáčení DV kameru s SD rozlišením a v Pinnacle Studiu 14 HD zpracovává projekty s výstupem na DVD disk (DVD-Video).
Stará kamera ale v současné době již dosluhuje, a proto máme v plánu nákup nového stroje (asi Panasonic hc-v770ep).

Před koupí bychom si ale rádi ověřili jaká bude práce s Full HD záznamem...

Našim cílem bude natáčet FullHD videa (pravděpodobně ve formátu AVCHD (1920x1080 /50i) nebo MP4/iFrame (1920x1080/50p).
Natočené video bychom poté rádi zpracovávali v Pinnacle Studio 14 HD a poté jej exportovali do souboru s kódováním H.264 FullHD. Toto by asi problém být neměl.
Jelikož ale ještě nemáme celou rodinu vybavenu potřebným vybavením, potřebujeme také projekt exportovat do formátu DVD-Video (tzn. PAL, 720x576 /25p).

Nikde se mi nepodařilo zjistit, zda pinnacle studio 14 HD dokáže zpracovat projekt s FullHD a poté jej exportovat na disk DVD a ještě v obstojné kvalitě. Nebo je nutná nejprve konverze nahraného videa do SD a poté až vytvářet projekt? To by ale znamenalo vytvářet dva samostatné projekty pro FHD a pro SD zvlášť, což by nás od nákupu kamery dost odradilo.

Nemáte někdo s tímto zkušenost? Popř. neznáte někdo nějaký dobrý návod jak z FullHD vytvořit DVD-Video? Byl bych Vám moc vděčný.
Otec má natáčení videa jako velký koníček a nerad bych ho o něj připravil (jeden z mála koníčku po odchodu do důchodu). Pokud ale bude proces zpracování FullHD videa náročný a složitý, pak to pro něj asi nemá budoucnost.

Pozn. Pokud toto např. Pinnacle Studio 14 nezvládá, ale zvládá to nějaká pozdější verze, pak na tuto verzi přejdeme, ale můj otec je již starší člověk a je navyklý na ovládání verze 14, tak bychom rádi u této verze zůstali (vyšší verze mají již dosti odlišný systém práce s videem - jiné rozmístění ovládacích prvků, jiný grafika přechodů apod.).

Předem moc díky za pomoc či jakoukoliv odpověď.
MONYS
Příspěvky: 395
Registrován: 24.12.2010, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Zdravím, zde bude možná spíše problém v tom jak silný máte PC.S tímto má Pinacle problém, zkuste pohledat vše o problémech na tomto vláknu.
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Pinnacle 14 i v kombinaci se silnáým počítačem, má s FHD velké problémy. Sestřihat se projekt 1920 x 1080 dí, ale všechno neúměrně dlouho trvá! Projekt zhotovený ve FHD formátu v Pinnacle se bez problémů dá vyrenderovat v MPEG2 na SD DVD. Sice to bude zase dlouho trvat, ale jde to. Mé bohaté zkušenosti s PS sahají až po verzi 15, která má opravené chyby, které v FHD projektech v. 14 dělá. Doporučuji tedy přejít na novější verzi, stávající je 19, ale asi bude pro otce řehole se v tom naučit. Jiná cesta ale bohužel nebude. Jestli je takovým nadšencem natáčení, určitě to nevzdá a v nové verzi se naučí rád pracovat. Já osobně PS opustil, protože jeho neustálé nedostatky, mě už silně unavovaly. A to jsem měl první Pinnacle 7. Práce v něm mě i přes útrapy bavila. Vše však má své meze. Navíc k nové FHD kameře bude s velkou pravděpodobností zapotřebí i silnější PC, jinak je to o nervy. Hodně štěstí. :-)
Shupa
Příspěvky: 5
Registrován: 15.12.2015, 10:38
Kontaktovat uživatele:

1. Tak na výměnu počítače zatím připravený nejsem. I když jsem to hodně zvažoval, tak zatím nemám „zbytečných“ 25tis. na to abych postavil novou výkonnou mašinu + monitor.
Aktuálně mám toto: Procesor: Intel Core2 Duo E8400 (3.0 GHz); RAM: 4* 1GB; Grafická karta: Radeon HD 4800 (2GB) Windows 10 Pro + Pinnacle 14 + Pinnacle 18
Chtěl jsem vyzkoušet, jak by se tento „stroj“ popasoval s prací a dekódováním videa, ale nikde se mi nepodařilo sehnat nějaké videosoubory přímo z videokamery – tzn. Čisté surové FHD soubory bez komprese, překódování atd., na kterých bych otestoval plynulost práce a taky případný převod na SD (DVD-Video).
Neměli byste nějaký tip, jak a kde se k souborům dostat? Nějaký odkaz?
2. Co se týče práce s Pinnacle Studiem, tak vím, že není nejlépe optimalizovaný a má své mouchy, ale vždycky jsme u něj zůstali. Mělo to pár důvodů – relativně jednoduché rozhraní a přehlednost s ohledem na funkce, schopnost rozpoznat jednotlivé scény ve video souborech, aplikace přechodů i v audio ptopách, jeden program pro import videa až vytvoření DVD i s menu apod. Ale je možné, že je již pinnacle studio 14 opravdu přežité. Když už bychom měli začít s novou verzí pinnacle studia, tak už je asi jedno, jestli začneme s pinnacle studiem 18 (19) nebo s úplně jiným programem. Jakou alternativu byste doporučili místo pinnacle studia 14 – s ohledem na funkce a ovládání.
Pozn. Je mi jasné, že každému asi sedí něco jiného. Ale… Zkuste si přestavit 63 letého důchodce, který již téměř 10 let pracuje s Pinnacle Studiem 14 a dělá takové ty řekněme „vyšší amatérské“ úpravy – vkládá obrázky, značí cesty v mapách, namlouvá komentáře, vytváří PiP, vkládá hudbu na pozadí... Prostě představte si reportáž Cestománie… A nakonec vytvoří menu a scény a nechá renderovat DVD.
kamera11
Příspěvky: 376
Registrován: 09.06.2012, 00:42
Kontaktovat uživatele:

Pro: Shupa.........Váš popis "problému" jak na to, je poněkud nesourodý. Máte Pinnacle 14 i Pinnacle 18 jak uvádíte v popisu? Dále, koupit kameru za 14 000.-kč s nahráváním na FullHD a dělat z toho výstup na SD (DVD) je "trochu" nelogické. V tom případě je lepší si koupit v bazaru nějakou SD kameru za pár tisíc (možná i do tisíce...kč). S problémem dvou projektů - stačí udělalt jeden projekt (sestříhat) a udělat si dva výstupy (renderování) - jeden do souboru v org. nejvyšší kvalitě (původní FullHD rozlišení) a druhý pro potřebu "někoho" třeba na DVD. I když.....dnes všechny novější TV mají možnost zasunutí flešky (USB). Pokud chcete setrvat u Pinnacle 14, tak právě největší slabinou je přímé zpracování MP4 (formátu AVCHD 1920x1080). Přímá práce s těmito soubory na časové ose je skoro nemožná..... Jak píše nahoře "Romolus", je možné napřed tyto soubory vyrenderovat do MPEG2 a poté už práce s nimi jde celkem obstojně. I s tím "strojem" co uvádíte. Mají horší a jede to (!). Jen to trvá déle. Ale to se projeví až u renderování.
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Pošlu Vám několik klipů originálu z Panasonic HC-V770 a Sony CX730. Dám to, až nějaké vhodné vyhrabu na Úschovnu. Trpělivost, prosím. :-)
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

http://www.uschovna.cz/zasilka/HDUMP8B9C28R62NV-FEG/

Zde jsou ke stažení 3 originál klipy z Panasonic HC-V770. Jsou v FHD 50p. Ze Sony Vám klipy posílat nebudu, protože jsem si uvědomil, že jsou vlastně technicky shodné. Hodně štěstí.

Pro další zájemce o stažení souborů upozornění: odkaz ke stažení se po 30 dnech znefunkční. Vloženo 16.12.2015
Shupa
Příspěvky: 5
Registrován: 15.12.2015, 10:38
Kontaktovat uživatele:

Moc děkuji. Až přijdu z práce tak stáhnu a vyzkouším... Snad to bude šlapat jakš takš. Na času renderování nezáleží, jen aby průběžná práce byla "svižná".
Shupa
Příspěvky: 5
Registrován: 15.12.2015, 10:38
Kontaktovat uživatele:

To kamera11: Vždy jsme používali Pinnacle studio 14. Před rokem jsem nainstaloval i verzi 18, ale poté, co jsme zjistili, že je ovládání dosti odlišné, tak jsme na něj zanevřeli a dále používáme verzi 14 (ale 18 zůstala nainstalována).
O kameře s FullHD uvažujeme z důvodu, že jsou na ní teď peníze a doufáme, že ji budeme používat dalších 8 let, jako naši dosavadní SD (DV) kameru. Samozřejmě jsem si vědom, že kupovat kameru za 14 tisíc pro vytváření SD videa je nelogické, ale vytváření SD (DVD-Video) není hlavním cílem. Někteří v naší rodině mají Blu-Ray nebo televizi s USB, ale máme také členy rodiny, kteří takové vybavení nemají a „skončili u DVD přehrávače“. Proto jsem rád, že mi tady někdo potvrdil, že jde udělat jeden projekt a ten poté exportovat do různých rozlišení… Nikde jsem to totiž nenašel potvrzené a když jsem hledal na netu „převod HD na SD“, tak jsem vždy našel jenom nějaké složité procedury pomocí několika programů, což mi přišlo dosti komplikované.
Mimochodem, otec hlavně tvoří projekty ze společných výletů, dovolených, oslav narozenin a poté výsledné video rozdává / daruje účastníkům. Já mám 35 a vidím krásy FHD, flashdisk mám na klíčích a doma dva externí HDD.
Ale když přijdou na návštěvy tety a babička, tak je jasné, že jim otec raději dá DVD a řekne „tady to máte“, než aby jim půjčoval flasku…
kamera11
Příspěvky: 376
Registrován: 09.06.2012, 00:42
Kontaktovat uživatele:

Jen mi přišlo nelogické, kupovat tuto kameru (odkaz), mimochodem velmi kvalitní, na tvorbu DVD a projeky vytvořené na rozlišení SD. To by bylo.......(?) ale každého věc, co si koupí. O tom žádná. Proč ne. Pokud ale chcete pracovat jen s Pinnacle 14, tak to v org. souborech z kamery asi nebude možné. Prostě Pinnacle 14 - AVCHD moc neumí. Je s tím stašná práce. Já s Pinnacle 15HD nebyl schopen se soubory AVCHD pracovat (prostě nejde to skoro) a pořídil si Pinnacle 16. Ale to už bylo pod fa Corel. Je tam jiné ovládání, na zvyk jsem musel zapomenout. Nejhorší ale bylo, že Studio pořád padalo - "NG přestalo pracovat". Firma vydala několik oprav (záplat - patchů), ale nakonec to nervy nevydržely a koupil jsem (po různých zkouškách) Adobe Premiere Elements 12 (dnes už se myslím prodává č.13). Nelituji, zkoušel jsem ještě Sony, tři varianty od laciné Sony Movie Studio 13 jako Pinnacle až po Sony Vegas..cca 15 -18 000.-kč. Levná verze Sony je stašeně pomalá, i když kvalitní. Na Sony Vegas nemám.... Adobe Elements Premiere je v češtině org. a je ovládáním podobné Pinnacle (asi nejblíže....ale není stejné!). Chce to stáhnout TRIAL a vyzkoušet. Pokud chcete přesto dělat s Pinnaclem 14 doporučuji vložit soubory z kamery v AVCHD na časovou osu (v org. tak jak jsou) a vyrenderovat (převést celé !!!, třeba 1/2 hod.) ve stejné kvalitě/rozlišení do MPEG 2. Video bude v kuse, pokud zachováte původní rozlišení a i datový tok, bude skoro stejně kvalitní. Toto video vložte znovu na čistou časovou osu (timeline), založte nový projekt a začněte stříhat. Dle mé zkušenosti to jde OK (!)
Sám ale upřednostňuji renderování a uložení videa v org. kvalitě do souborů. Toto potom dle potřeby kopírovat na flešku. Sám si pouštím video-soubory na TV přímo ze složek v PC přes HDMI kabel.
Zamčeno
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host