Klávesové zkratky Sony Vegas Pro

Romolus
Příspěvky: 1753
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Klávesové zkratky – užitečné
Rozhodl jsem se zde uvést několik klávesových zkratek, které považuji je za něco, co člověku od začátku zpříjemňuje a zefektivňuje práci. Pro některé jsou notoricky známé, pro jiné mohou být užitečnou novinkou.

Nedávám je zde v žádném smysluplném či logickém pořadí. K tomu bych je musel ovládat a znát úplně všechny. Prostě je vkládám podle toho, jakou užitečnost jim osobně přikládám.

W - přesunutí kurzoru na začátek projektu v časové ose
S – Split – střih - rozdělení klipu v místě kurzoru
J – posun kurzoru v časové ose vzad, při opakovaném stisku či podržení postupné zrychlování
K – zastavení pohybu kurzoru v časové ose
L – posun kurzoru v časové ose vpřed, při opakovaném stisku či podržení postupné zrychlování
Q – přehrávání dokola označené části poklepáním ve smyčce
U – oddělení zvukové a obrazové stopy klipu
G – spojení oddělení zvukové a obrazové stopy klipu po označení stop poklepáním myši
N – pravým tlačítkem označíme první klip (event), zmáčkneme N a tím se označí všechny klipy až do konce
I – označení začátku Loop point
O – označení konce Loop point

Trimování - ořez klipu na časové ose:

Číslicová klávesnice:

0 – přehraje nastavitelný úsek před a za pozicí jezdce na časové ose
1 – ořez (zkrácení či prodloužení) scény podle toho, zdali máme aktivován výběrem začátek nebo konec video eventu
2 – posun klipu dolů do jiné stopy
3 – ořez (zkrácení či prodloužení) scény podle toho, zdali máme aktivován výběrem začátek nebo konec video eventu
4 – posun klipu doleva po snímcích (framech)
5 – rozdělení v místě kurzoru do dvou stop a znázorněny přesahy sousedících klipů
6 – posun klipu doprava po snímcích (framech)
7 – aktivování levé strany video eventu (začátku klipu)
8 – posun klipu nahoru do jiné stopy
9 – aktivování pravé strany video eventu (konce klipu)

Ctrl+Shift+Alt+7 nebo 9, potom 1 nebo 3 – J a L střih zvuku po framech (snímcích)

Přechody:
/ - pro přechod typu crossfade (prolnutí)
* - pro přechod typu dissolve (mizení/rozplynutí obrazu)
- - pro přechod typu linear wipe (stírání)

Ctrl + tažení za konec klipu. Doleva zrychlujeme, doprava zpomalujeme záběr
Ctrl + L – Auto Ripple – automatické přisouvání klipů atd. k sobě bez vzniku mezer (Affected Tracks – k posunu dojde pouze ve stopě/stopách, kde provádíme úpravy Affected Tracks, Bus Tracks, Markers, and Regions – k posunu dojde pouze ve stopě/stopách, kde provádíme úpravy, včetně všech značek, regionů a keyframes ve video/audio bus All Tracks, Markers, and Regions – k posunu dojde ve všech stopách.)

Ctrl + Shift + C - zobrazení Event a pan/crop značek na časové ose
Ctrl + Shift + W – zobrazení křivky zvuku
Ctrl + Shift + I – zobrazení názvů souboru v časové ose
Alt – Slip – kloužeme klipem v dané pozici ikona obdélníku s oboustrannou šipkou uvnitř
Ctrl + Alt – Slide – při ukázání na klip se objeví ikona obdélník s šipkami po stranách směrem ven, a můžeme posouvat (klouzat) s klipem do stran
Shuffle Event – přesun klipu před, za jiný – pravé tlačítko myši a pohyb s ní do strany
D – přepínání funkcí EDIT TOOL
Z – Zoom selection – roztažení klipu po celé obrazové ploše časové osy
M – Markers (značky) - V timeline se nám vytvoří vertikální oranžová linka s praporkem nad stopou. Při postupném vytváření se nám kromě možnosti konkrétního pojmenování markery také vzestupně číslují. Při zobrazení nabídkového řádku pro pojmenování markeru stačí vepsat jeho název a potvrdit kl. Enter nebo kurzorem myši kliknout v eventu.
R – Regions (regiony) - Každý 1 region je označen nikoliv 1, ale 2 vertikálními zelenými linkami s praporky nad časovou osobou, neboť nám vlastně vymezují určitou oblast.
C - Markers Category (Značky kategorií)

Zviditelnění času v časové ose: Preferences – Video – Show Source Frame – změnit None na Timecode
K aktivaci stop můžeme pro urychlení práce použít tlačítka klávesnice: tl. „x“ - Solo - pro aktivaci stopy (označíme myší záhlaví stopy a stiskneme tl. „x“),
tl. “SHIFT+x“ - pro zrušení aktivace nezávisle všech video nebo audio stop při více stopách (při aktivovaných několika videostopách označíme kteroukoli videostopu v záhlaví a zmáčkneme „Shift+x“) tl. „z“ - Mute - pro deaktivaci stopy (označíme myší záhlaví stopy a stiskneme tl. „z“), tl. “SHIFT+z“ - pro zrušení deaktivace nezávisle všech video nebo audio stop při více stopách (při aktivovaných několika videostopách označíme kteroukoli videostopu v záhlaví a zmáčkneme „Shift+z“).
klikneme na event video, kterým bude začínat označovaná skupina, stiskneme a při držení tlačítka SHIFT klikneme na event audio posledního klipu ze skupiny, čímž se nám označí všechny eventy video i audio mezi 1. a posledním označeným, samozřejmě včetně i těchto 2. Tento způsob můžeme aplikovat pro, námi konkrétně vybranou skupinu eventů, jdoucích za sebou.
Loop Region – Smyčka

Od verze 12
Ctrl+T – Trim (říznutí eventu (klipu))
Alt+ú – na začátku trim (oříznutí eventu (klipu)) ve stopě v časové ose (timeline)
Alt+) – na konci trim (oříznutí eventu (klipu)) ve stopě v časové ose (timeline)

Označený klip dvojklikem a přes pravé tl. a H a N – Normalize (zvuk)
Označený klip dvojklikem a přes pravé tl. a H a D – Disable Resample
Označený klip dvojklikem a přes přes pravé tl. a R a D – Smart Resample
Shift+Alt+4 – obraz na celou obrazovku (Esc zrušení)
F3 – posun po snímcích zpět
F4 - posun po snímcích dopředu
F11 – ponechání pouze obrazovky s časovou osou
F12 – play (přehrát)
Mezerník – přehrát, opět mezerník – vrácení kurzoru na výchozí pozici
Laďa
Příspěvky: 266
Registrován: 22.02.2014, 10:23
Kontaktovat uživatele:

Něco podobného jsem si udělal pro Edius. Jenže mě zůstala již jen tištěná verze :-(
radek7777
Příspěvky: 56
Registrován: 09.11.2013, 20:56
Kontaktovat uživatele:

Chtěl jsem se zeptat. Když chci zvětšit obraz v Sony Vegas na celou obrazovku tak kliknu na malou ikonu v pravém horním rohu myší to je jasný ,ale když chci zpatky na puvodní obraz musím kliknout myší na obraz a potom klavesou Esc se vrátí obraz do puvodní polohy. Nevíte není nějaký trik třeba stiskem jednoho tlačítka klavesnice aby se obraz zvětšil a druhým stiskem zmenšil. Strašně mě to ročiluje jak složitě musím dávat zvětšení obraz zpět.
Romolus
Příspěvky: 1753
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Tak jak to popisujete je to u Vegas normální. Kliknout do obrazu přes celou obrazovku zkrátka musíme, aby byla ve chvíli, kdy ji chceme zmenšit aktivní a potom následuje Esc(ape) klávesa k opětovnému zmenšení obrazu. Když Vás tento postup irituje, můžete si pořídit druhý monitor nebo plochou HDTV s HDMI. Samozřejmě musí mít grafická karta minimálně dva DVI výstupy nebo lépe minimálně jeden DVI a jeden HDMI výstup. Potom nebude potřeba se vracet do zmenšeného obrazu, protože bude na hlavním monitoru klasické rozložení oken ve Vegas a na druhé obrazovce trvale obraz přes celou plochu stínítka.

Ještě jedna možnost je tato:

http://mysi.heureka.cz/contour-design-s ... Am418P8HAQ

Potom si nastavíte na jedno z tlačítek tzv. makro (spřažení více stisků klaves do jediného tlačítka).
radek7777
Příspěvky: 56
Registrován: 09.11.2013, 20:56
Kontaktovat uživatele:

Dobrý typ dík.
radek7777
Příspěvky: 56
Registrován: 09.11.2013, 20:56
Kontaktovat uživatele:

Ahoj nemáte někdo zkušenosti z Contour Design Shuttle Pro V2z jedná se mi postup programování jednotlivých tlačítek. potřeboval bych naprogamovat jedno tlačítko aby mi přepínalo obraz na celou obrazovku povel je Alt+Shift+4.
Romolus
Příspěvky: 1753
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Zkuste se zeptat na této adrese. Je to machr na Vegas Pro a má si myslím zkušenosti s tím na co se ptáte.

charles.sk@centrum.cz

http://www.videobird.cz/index.php/techn ... tle-pro-v2
radek7777
Příspěvky: 56
Registrován: 09.11.2013, 20:56
Kontaktovat uživatele:

Tak už jsem to vyřešil povel Alt+shift+4 jsem změnil na Alt +R přímo ve Vegasu a už to funguje.
Petr Levný

Dobrý den,
mám takový menší problém, pro Vás to bude asi zřejmě banalita, ale volně mi plave po ploše u Sony Vegasu náhledové okénko obrazu a Master Bus. Dříve jsem to měl jaksi na té ploše "přilepené", teď mi to tam volně plave a já nevím, co s tím. Dost mě to rozčiluje. Neexistuje nějaká klávesová zkratka pro vrácení vše na ploše do původního stavu?
Předem děkuji za odpověď.
Petr Levný
Romolus
Příspěvky: 1753
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Volbou v View - Window Layouts - Default Layout (kl. zkratka Alt+D), se vrátí rozložení do továrního nastavení. Máte-li plochu rozvrženu individuálně, radím si jí uložit pro případný návrat, bez komplikovaného znovu nastavování. View - Window Layouts - Save Layout As.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů