Edius 6 obecně

Odpovědět
Boda
Příspěvky: 49
Registrován: 17.04.2011, 21:14
Kontaktovat uživatele:

Díky za vyzkoušení a doporučení. Ano u DV dle vašeho návodu vše funguje. Děkuji

Ale mám problém do exportování AVCHD. Když si chci vyzkoušet export do AVCHD, tak v exporteru pod AVCHD nemám nic. Nemám tam nabídku, jak jste psal, AVCHD Exporter Plug-in. Prostě tam nic není :-(
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Než udělám návod pokusím se popsat můj postup:
V timeline máte nějaký klip.Zmáčkněte klávesu F11 nebo použijte tlačítko export.Vyskočí okénko a v jeho levé části je 5.shora pod All volba AVCHD.Klikněte na ni.Pak zatrhněte volbu kliknutím do čtverečku Enable conversion.V pravé části by se měly objevit presety.Pak potáhněte jezdec pro rolování okna vpravo směrem dolů a klikněte na objevící se nabídku.
Defaultně je tam nastavený AVCHD Writer.Pozor:Writer je pro export na kartu!!!Klikněte na nabídku AVCHD Exporter plug-in.Ten je pro export na disk.No a teď si vyberte preset a je to.
Snad Vám to nějak pomůže,bez obrázků nebo videa se to blbě popisuje.Ale dělá se na tom:-)
P.S.Při dalším otevření Ediusa,už by ta volba exporteru měla zůstat.
havran57
Příspěvky: 2
Registrován: 02.08.2011, 12:22
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den.
Potřeboval bych pomoc s doladěním HW a výběrem SW - jsem na křižovatce za dost HW+SWpeněz a SWčasu
Před rokem jsem začal uvažovat o koupi nového foťáku, ale uvědomil jsem si, že se, za šest let, co vlastním digitální foťák (nejdřív Canon PowerShot S2 IS a teď PowerShot S5 IS), změnilo jeho využití ze 100% focení na 95% natáčení a jen 5% focení. Po dlouhém rozmýšlení jsem si před třičtvrtě rokem tedy pořídil Panasonic HDC SD700 a bylo mi jasné, že o dost větší částku dám za nový comp. Pak se však dostavily pochybnosti o užitečnosti videování a smyslu života vůbec a půl roku jsem nic nenatočil (ani kamerou ani foťákem). A v tom svém soukromém záznamovém tichu jsem si uvědomil, že musím pokračovat dál, protože:
- před třemi lety jsem střihnul video, abych se pokusil zachytit opojení z bajkování s nejmladší dcerou. To jsme tehdy vyrazili na Ještěd po mojí půlroční pauze, způsobené poněkud horším pádem z kola, abychom se pak řítili lesem a ječeli nadšením. A v úvodu toho klipu jsem napsal:
"… pak je potřeba náladu tohoto okamžiku zaznamenat ...jako důkaz toho, že minulost má smysl ...jako inspiraci pro budoucnost..."
- natáčení akcí a stříhání je pro mne důležité stejně jako akce samotné (při stříhání se vracím v čase a prožívám vše znovu, a možná i intenzivněji).
- dříve jsem pouze zaznamenával, co se děje. Nyní se často něco začne dít proto, aby bylo co zaznamenávat, ale pak nás to pohltí ... prostě, videa nejen zachycují čas, ale i čas inspirují. Došlo mi, že pokud toho nechám, můj život bude mnohem míň barevný.

Proto už dva měsíce zase točím, dva měsíce chodím do počítačové prodejny (tam celkem rozumí kompům, ale netočí a nestříhají), dva měsíce brousím po netu, dělám si výpisky a tabulky ... až jsem našel tohle fórum a lidi na něm. Přečetl jsem skoro všechna vlákna ... zamotal si pořádně hlavu ... a teď bych potřeboval poradit.

MŮJ SOUČASNÝ STAV (HW není důležitý a je uveden jen pro info):
zdroj. materiál (Canon PowerShot S5 IS) avi, 670x480, 30 snímků/s
výstup soubory MPEG2, 720x420. 29,9 snímků/s, 5 Mb/s
sakra, nikdy jsem nad tím nepřemýšlel, kde se vezme chybějících 50 pixelů do šířky a kam se ztratí 0,1 snímku?, já jsem to tam jenom naskládal (minutu videa cca za 6 hodin práce u kompu) a ono to nějak vypadlo
použití videí pouze pro vlastní potřebu, moje výtvory se, kromě mých dětí a sester, stejně skoro nikomu nelíbí
HDD HD SAMSUNG F1 640GB SATAII/300 16MB 7200
grafická karta Grafická karta PowerColor ATI HD 3850 512MB DDR3, PCIe, 2xDVI TVout fan 256b
zvuková karta integrovaná
zdroj SEASONIC SS-500ET-T3 500W 80 PLUS BULK
DVD mech. DVD RW Samsung Black S223F/BEBE 20xDrive DL+-8,5GB bulk SATA
skříň CA Case MidiTower 5440 (BLACK/SILVER) SYSTÉM BEZ ZDROJE
monitor Monitor LG W226WTQ-PF 22" LCD 1xD-SUB, 1xDVI-D, 1680x1050
systém Microsoft Windows XP SP3
stříhací SW Pinnacle Studio 14 ULTIMATE COLLECTION (má mouchy občas se pod mými nápady hroutí, ale hezky se mi v něm dělá, jen nevím, jak by si poradil AVCHD i na silnějším železe - na tom stávajícím se veškerý SW při pokusu o AVCHD promění v kus ledu)

MŮJ BUDOUCÍ STAV (návrh dle informací sesbíraných tady i jinde, kromě kamery, tu už mám, u HW mi jde spíš o doladění navržených komponent):
zdrojový materiál: (Panasonic HDC-SD700)
1080/50p, cca 50 Mbps
1080/50i, cca 17 Mbps
1080/50i, cca 13 Mbps
1080/50i, cca 9 Mbps
1080/50i, cca 5 Mbps
výstup soubory MPEG2, HD 1080i, 29,9 snímků/s, ??? Mb/s
možná MPEG 4 nebo DVD, pokud se mi bude chtít a budu mít čas

použití videí stále pouze pro vlastní potřebu, moje výtvory se, kromě mých dětí a sester, stejně skoro nikomu nebudou líbit ani ve větší optické kvalitě

procesor
Intel Core i7 970 3,20GHz (12MB/4,8GT/s), BOX LGA1366
ventilátor CPU
NOCTUA chladič CPU INTEL+AMD NH-C12P SE14 (GA1366, LGA1156, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3)
základní deska
Gigabyte X58A-UD7 X58 s1366, DDR3, SATA3, GLAN, USB3.0, PCIE2.0, 1394, ATX
paměti 2xkit (celkem 16GB)
DIMM DDR3 8GB 2000MHz DC KIT (2x4096MB) Corsair XMS3 (9-10-9-27) chladič, XMP
HDD systém
INTEL 510 Series 120GB SSD disk 2.5'' SATA2 25nm (čtení: 450MB/s, zápis: 210MB/s) Reseller Box
HDD pracovní
WD CAVIAR BLACK WD1002FAEX 1TB SATAIII/600 64MB 7200rpm
HDD archivní
WD CAVIAR AV GREEN WD20EURS 2TB SATA/300 64MB cache, Low Noise, AF
grafická karta
Gigabyte nVidia GTX580 1536MB 384bit DDR5, 2xDVI, HDMI, PCIE2.0
nebo raději AMD???
zvuková karta
Creative Sound Blaster X-Fi Titanium, PCI-e ?????
zdroj
SEASONIC X-760 (SS-760KM) 760W 80PLUS GOLD RETAIL
DVD mech.
DVD RW LG Black GH22LS ±R/±RW/RAM/DL/LightScribe,Bulk,SATA
skříň
CA Case CoolerMaster case HAF 932, ATX,bez zdroje, black
monitor 2ks
LG W2486L-PF 24" LCD LED piano black 2 000 000:1, 2ms, DVI, 2xHDMI
systém
Microsoft Windows 7 Ultimate Czech DVD 32bit i 64bit

MYSLEL JSEM, ŽE MŮJ NEJVĚTŠÍ PROBLÉM BUDE VÝBĚR HW, ALE UKÁZALO SE, ŽE MNOHEM HORŠÍ TO BUDE SE STŘÍHACÍM SW.
Sledoval jsem diskuze na fóru a myslel jsem, že PS 15 je jasná volba. Pak jsem společně s účastníky fóra prožíval nadšení a očekávání, co předvede AS. Bohužel, i když jsem se toho aktivně neúčastnil, byl jsem AS zklamán stejně jako ostatní.
Co tedy od SW očekávám? Steviezah někde napsal, že Edius 6 je na jeho videa, jako jít s kanónem na vrabce, v případě mých videí je ten vrabec minimálně už tři roky mrtvý. Jenže!!! Já chci sednout ke kompu, naskládat tam nic moc (ale můj) materiál, který jsem natočil, zběsile to prostříhat, zamotat dohromady, zrychlit, zprůhlednit, zpomalit, setmít, zčernobílit, zbarevnit .zpipovat.. ALE HLAVNĚ CHCI, ABY TĚCH PÁR PROCENT, KTERÉ BUDU Z MOŽNOSTÍ STŘÍHACÍHO SW VYUŽÍVAT, FUNGOVALO SPOLEHLIVĚ A ZATRACENĚ RYCHLE, ABY JEDINÉ, CO BY MĚ BRZDILO PŘI PRÁCI, BYL MŮJ NEDOSTATEK TVŮRČÍ INVENCE NEBO TO, KDYŽ SI JDU UVAŘIT KAFE NEBO ODSKAKUJU NA ZÁCHOD A NE HROUTÍCÍ SE SOFTWARE NEBO STÉNAJÍCÍ ROZŽHAVENÝ COMPUTER! Tak nějak si představuju, že pracuje Evik. Jo, a taky bych nechtěl, aby únava zvítězila nad radostí, jak někde napsal Romolus ….
Takže by se mi líbily aspoň 4 videové a 4 zvukové stopy (5 by bylo lepších) a těch pár efektů, které používám, má snad každý slušnější sw.

stříhací SW (alternativy) ?????
odložit pořízení na později a zůstat u PS14
Pinnacle Studio 15 ULTIMATE COLLECTION
AVID Studio+AVID Studio UPGRADE
Edius 6
Adobe Premiere Pro CS5
Power Director 9Ultra 64bit
SONY VEGAS Pro 2010

Takže nakonec ještě zopakuju svůj dotaz (prosbu o radu):
1. je možno HW nějak doladit (v rámci nastavené cenové hladiny)?
2. jaký spolehlivý SW použít?

Vím, že tady můj příspěvek zabírá dost místa a že bych měl HW strčit do jiného vlákna a zbytek do úplně jiného vlákna (ale nějak jsem nemohl přijít na to, do kterého), ale spoléhám na toleranci účastníků fóra. Dík za jakékoli reakce.

Petr
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Petře. Napsal jste toho tady opravdu hodně. HW je jasný. Máte-li dost penízků, kupte co nejlepší procesor + základní desku. Tj. CPU Intel Sandy Bridge 2600K a k tomu desku, na které se dá CPU ještě přetaktovat. Grafiku doporučuji ATI/AMD 68xx minimálně. Jsou tu sice lidé, kteří tvrdí, že na GPU nezáleží, mé zkušenosti jsou však opačné. Můj tip je typ MSI 6850 Cyclone OC. Stojí kolem 3500Kč a dostanete velmi dobrou porci GPU výkonu. Dávejte si pozor na hlučnost chladičů vyšších typů. Jsou mnohdy až nesnesitelné. RAM doporučuji v dnešní době alespoň 12GB. Já mám 6GB a je to ve spojení se střihovým softwarem na hranici únosnosti. Samozřejmostí je Windows 7 x64bit Professional nebo Ultimate.

SW na střih vyzkoušejte AVID STUDIO a Power Director 9 64. Já mám nejraději PS 15, ale je to vymírající druh (BOHUŽEL!) a budoucnost má AS (oni ho doladí). PD 9 je na můj vkus v některých funkcích až moc "amatérský", ale proti gustu žádný dišputát.

Já jedu na PS 15 a trpělivě čekám na doladění AS, který má pro mne stále budoucnost. EDIUS jako i ostatní cizojazyčný software pro mne nepřipadá v úvahu, pro mne z jednoduchého důvodu - není česky a pro mne je to nepřemožitelný handycap.

Toto je můj verdikt. Můžete se ovšem ptát dál... Co budu vědět zodpovím.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

S Romolusem souhlasím co se týče hardwaru,ale podotknu,že daná sestava je vyhovující pro editaci videa.Jenom u grafické karty bych nešel do nVidia.
Zásadně ATI(AMD) a tu co navrhuje Romolus jsem měl a vlastní hloupostí jsem ji vyměnil za nVidia GTX 460 GE.

Co se týče softu:neradím jestli takový soft nebo jiný.Každému vyhovuje něco jiného.Vám bych si dovolil doporučit zkusit co Vám bude vyhovovat.Upozorním, že trial Avidu Vám neumožní otestovat AVCHD.Nevím proč to mají takto nesmyslně omezeno,ale je možné,že už to není pravda.
Vzhledem k tomu,že požadavky na soft jste tu napsal je volba pouze na Vás.Podotýkám,že v češtině je originál pouze Avid studio a Adobe Premiere Elements.Power director 9 používá neoficiální češtinu.
Přestože jsem Avid sepsul,je to použitelný soft,jen je třeba přijmout způsob jeho ovládání,které i s odstupem doby hodnotím jako velmi podobné Ediusu a všem ostatním softům.Nehezké titulky se při troše snahy dají eliminovat,popřípadě lze použít titulkovač BluffTitler,nebo si titulky dělat v nějakém grafickém softu,který umí ukládat soubor s průhledným pozadím a pak je editovat jako kterýkoliv jiný klip.V tom už bych problém neviděl a Avid se používat dá.
U ostatních softů si zhodnoťe jak dalece jste ochoten nastavovat parametry editace videa,protože po zkušenosti s Pinnaclem zjistíte,že to co bylo v PS automaticky,budete muset nastavit ručně.Tím bych rád vzdal hold tvůrcům Pinnacle Studia,protože to co všechno museli vymyslet,aby PS bylo tím čím bylo je obdivuhodné a myslím,že není v silách programátorů vmyslet se do myšlení uživatele a eliminovat všechny jeho chyby.Bohužel nejstabilnější verze PS 15 jde k ledu.Další verze nebude(zřejmě).
Dále si zvolte,zda Vám bude vyhovovat požadavek připojení k internetu.Minimálně při spuštění Adobe Premiere Pro CS 5 a Premiere Elements 9 budete připojení potřebovat,jinak program nerozjedete.Z tohoto důvodu mně Adobe dále nezajímá a nechci používat zlomenou verzi z internetu.
Můžete taky samozřejmě zkusit různé videojoinery a splittery nebo konvertery,kterých je plný net a stojí pár stovek.namátkou AVS videoeditor,ImToo videoedit.
Můj kanon na vrabce Edius 6 :-) existuje i v lite verzi a jmenuje se to Edius Neo 3.
Rozdíly najdete na home page Grass Valley.
Zásadně nezavrhuju žádný videosoft,protože každému vyhovuje něco jiného a každý soft má svoje mouchy.Je jenom na uživateli jak je bude umět eliminovat.
Apropó,opomněl jsem Corel VideoStudio X4,které by taky mohlo vyhovovat vašim požadavkům.

P.S.Není mi znám,žádný spolehlivý videosoft,už jsem při práci dokázal zbořit všechny včetně Ediusa 6.Spolehlivost softu je dle mého názoru ovlivněna hodně v prostoru mezi židlí a klávesnicí:-)
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Ještě poznámka k navrhovaným a zde prezentovaným harddiskům. SSD dude ve Vašem novém PC určitě rychlostním přínosem. Nevím, co všechno budete chtít na svém novém stroji obsluhovat. Nezapomínejte ovšem, že rychlost PC je závislá na nejslabším článku HW, takže Váš SSD disk budete-li nabírat data s těch SATAII disků bude stejně čekat na pomalejší odezvu těchto disků klasické konstrukce. 120GB SSD je pro práci s editací videa málo. Dočasných soubourů narůstá při větších projektech málem geometrickou řadou. Je tu možnost je ukládat na jiný disk, dynamika práce se tím pádem přizpůsobí danému SATA HDD a SSD bude nevyužito. Je to jen teorie. Sám jsem SSD nevyzkoušel, ovšem umím si to hladce spočítat.

Systémový HDD tedy navrhuji minimálně 250, max. 320GB. Důvody jsem tady na fórum psal pozornému čtenáři jistě neuniknou.

CPU Intel 2600K jsem Vám navrhl proto, že oproti Vámi vybranému méně papá el. proudu a dá se více přetaktovat a věřte mi, že každá desetinka výkonu CPU se při renderingu, ať již efektů nebo při finálním výpočtu počítá. S tím přímo souvisí rychlost RAM pamětí, proto ani na jejich výkonu nešetřete. Hledejte desku s co největší propustností RAM. HDD kupujte již výhradně SATA 6G( SATA III) (zásadně 7200 otáček a víc!) a na desce ať je pro ně co nejvíce vstupů. Věřte mi místa pro data není nikdy dost a rychlost jakou je dostanete do CPU a RAM rozhoduje o hbitosti nového PC. Chcete přeci, aby Vám Vaše nové PC nějakou dobu vydrželo držet krok a nešel předčasně do starého železa.

Záruka rychlosti je tedy v přímé souvislosti a návaznosti těchto komponent:
HDD - CPU - RAM - GPU - HDD to vše zapojené v skvělé základní desky.
havran57
Příspěvky: 2
Registrován: 02.08.2011, 12:22
Kontaktovat uživatele:

Moc dík za rady.
Na chvíli se tedy ještě ponořím do HW (teď, když už se to chýlí ke konci a když už aspoň tuším, co tajemné shluky písmen a číslic u jednotlivých komponent znamenají, začíná mě to i bavit), abych zapracoval vaše inspirativní doporučení a pak provedu konečné rozhodnutí. Na rozdíl od původního záměru, přesunu pořízení SW do druhé etapy, kterou zahájím testováním trial verzí. Po testovacím období se tady určitě opět objevím s několika dotazy a druhou etapu ukončím druhým rozhodnutím.
No, a pak se tu objevím, jen když budu skutečně v úzkých, protože dobré rádce je třeba si šetřit. Ještě jednou dík.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Po delší době jsem se zase dohrabal,abych se něco v Ediusu naučil.Když nepomůže manuál je na čase zkusit test.Po pročtení různých názorů na různých forech jsem zjistil,že odpovědi, které jsem hledal jsou neuspokojivé.Zajímalo mně jak se Edius porovná s různými formáty vstupního videa co se týká kontejneru videa,snímkové frekvence,rozměru obrazu a způsobu prokládání a zda z výsledného videa půjde vyrobit DVD a BD disk.Zároveň jsem chtěl vědět jestli je třeba něco složitě nastavovat.Ukázku testu a výsledek máte tady:
http://www.youtube.com/profile?user=ste ... ariTNgnyic
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Tak si zase něco přidám do monologu jednoho herce.Trochu jsem pobádal,zúčastnil jsem se diskuze tady:
http://www.tvfreak.cz/forum/showthread. ... 880&page=3
Doporučuji pročíst,nechce se mi to tady přepisovat.Pak jsem hledal odpověď na otázku zda 50p nebo 50i.Je to prosté,jen se o tom nepíše jak by mělo:

Formáty 60/50i a 24p jsou určeny pro BD disky a playery.
Formát 50p je určen pro přehrávání videa na Playstation nebo z PC.

Tím jsem si zároveň odpověděl jestli kameru s 50p nebo 50i a Vy si vyberte i podle toho co píšu dále.

Pročet jsem hejno manuálů a specifikací k různým videoeditorům.Jedině u Ediusu jsem našel kompletní výpis podporovaných projektů,ale nějak jsem se spolehl na všeobecná tvrzení,že Edius 50/60p plně podporuje.Ano podporuje, ale do nich už neexportuje.Edius je založen pro export na BD a tím se vysvětluje proč export do full HD s 50p nejde.
Navíc pokud mám editovat video 50p chci v editoru vidět skutečně 50 políček snímků.To sice Edius umí, ale timeline počítá jen do 25.Tím trochu mate,protože při editaci se skutečně zobrazují 2 snímky na 1 timecode.Bohužel export AVCHD nebo BD do 50p neumí,ve specifikaci není nic o podpoře PSP.
Z toho důvodu je pro mně nepřijatelný Power Director 9,který 50 s/s na timeline nezobrazí vůbec
Další editor,který opravdu zobrazuje 50 snímků a počítá do 50 je Avid Studio.
Překvapení,že?
Asi Vás nepřekvapím,že jsem otestoval soubor od Evika z její kamery.
Vložil jsem jej do Avidu,otrimoval a s nastavením 50p jsem provedl export.Samozřejmě výsledný export je shodný s originálem.Rozdíl je v parametrech format profile a bit pixel/frame. Výpis Vám tu nebudu věšet je to dost dlouhé, prostě nějaký markantní rozdíl jsem nepoznal.

Tím nechci říct, že Edius je špatný program.Edius je co se týká funkcí naprosto špičkový produkt a podporuje i nejnovější formáty kamer XMF včetně multikamerového střihu.
Jen tím chci říct,že už se nemíním věnovat dalším pokusům s jinými softy a bohužel pokud si něco sám neošahám a neozkouším tak se nic nedovím a na všeobecné tvrzení nemohu brát zřetel.Týká se to AVIDU,ale i SONY.Jejich technické specifikace jsou hrubě všeobecné,Avid aspoň uvádí podporu Playstationu.O Adobe se nebudu zmiňovat,nemíním v záplavě samovychvalného textu hledat porůznu roztroušené informace.Totéž platí pro Corel.
Jenom lituju obyčejného uživatele, který si chce koupit kameru, je masivně masírován, že jedině 50p a jiné kecy.K čemu takový formát je se prostě a jednoduše nedozví a, že v čem to zpracuje taky ne.Velebnosti to je hnus,jdu blejt :-)
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Vážený Stavie. Ačkoliv je pro mne osobně EDIUS program, který nebudu nikdy používat, rád si vždy Vaše informace přečtu, protože mě obohatí. Každá zkušenost i cizí je přínosem. Vaší výše uvedené úvahy si velmi cením. Neměl byste přemýšlet o vydání populárně naučné knihy, kde byste shrnul všechny své zkušenosti, a že jich máte. Jste opravdu nadšený a erudovaný přispívatel tohoto fóra a lidi Vám musí být vděčný za tolik rad a postřehů.

K 50p jsem vstřícný ve smyslu, že má určitě budoucnost. Většina lidí ho nebude nikdy potřebovat a takovou kameru si koupí většinou jen na to, že je oslněn magickým 50p. Ideální je pro uživatelku EVIK, která natáčí dynamické scény v motocrossu a tam se těch 50p pro zpomalené záběry velmi hodí. Pro běžného "točiče" dovolených a narozenin je takový formát většinou, jak rád používá Steviezah - kanónem na vrabce. Obecně není třeba se 50i vůbec bát. Běžně natáčené scény jsou s 50p záznamem necvičeným okem navzájem nerozeznatelné. Osobně beru za ideální formát, formát filmový tedy 24p u kamer ho supluje 25p. Na tyto frekvence je točeno téměř vše v profi sféře a i nejrychlejší záběry jsou touto metodou v kvalitě obrazu dostatečné. 50p je velmi dobrým marketinkovým tahem. Není pochyb o tom, že velká část obce s HD kamerami Panasonic si tuto koupila právě kvůli tomu magickému číslu na kapotě kamery. Po dlouhé prodlevě se k tomuto formátu přidala i Sony. Věřím, že to bylo také jen kvůli marketingu, než že by to bylo v jejich kamerách opravdu zapotřebí. Omluvám se, že v sekci EDIUS píši tak obecně.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů