Jak pracuji s trimovacím oknem

Odpovědět
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Aby se mi komfortně pracovalo nastavil jsem si nejprve náhled trimovaného klipu do náhledového okna takto.
[attachment 296 nastaven.jpg]
Vy si nemusíte vytvářet záložku podle mně,ale v případě delšího klipu si okno můžete upravit jinak, já si podle potřeby
okno odepnu a upravím.
[attachment 297 nastaven_free.jpg]
V malých náhledových okénkách vidím co kde v klipu je a pokud se v tom blbě orientuju, upravím si rozlišení timeline
a zvětším náhledy v trimmer okně.Tady např. vidím v klipu, část před startem, po startu, nájezd na první vyvýšeninu, skoky
na druhé muldě a sjezd z kopce.
[attachment 298 nastaven_zvetit.jpg]
Nyní Vám vysvětlím jednotlivé tlačítka k čemu slouží.Některé z nich nepoužívám,nemám zatím potřebu.
[attachment 299 funkce_trimmer.jpg]
Ke rozšíření timeline v trim okně použíjte stejný postup jako by jste pracovali v hlavní timeline a to kolečkem myši nebo tažením
za posuvník.Ke zvětšení náhledových okenek stačí zvětšit trim okno.

Nějaké klávesové zkratky máte v obrázku s vysvětlením, ještě přidám jednu.Pokud se chcete pohybovat s přesností na jeden snímek
v timeline použijte Alt+šipku vlevo nebo vpravo pro posun dozadu a dopředu
Přílohy
funkce_trimmer.jpg
funkce_trimmer.jpg (295.65 KiB) Zobrazeno 257 x
nastavení_zvetšit.jpg
nastavení_zvetšit.jpg (134.87 KiB) Zobrazeno 257 x
nastavení_free.jpg
nastavení_free.jpg (172.22 KiB) Zobrazeno 257 x
nastavení.jpg
nastavení.jpg (181.04 KiB) Zobrazeno 257 x
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

[size=large]Důležité:[/size] pokud někde píšu o kliku nebo dvojkliku myší,vždy tím myslím levé tlačítko myši.Pokud je potřeba kliknout
pravým tlačítkem,v textu na to upozorním.


Když si tak prohlížím timeline vidím,že mám začátek startu k situaci po startu zbytečně dlouhé.Vlastně všechno co vidím.
Kliknu někam do obrázku do místa kde si myslím,že by mohl start začít.Popřípadě tam nakrokuju nebo použiju klávesy
L pro přehrání dopředu a klávesy J pro dopředu,pro zastavení použiju klávesu K.
Pokud chci pro přehrávání zrychleně stisknu opakovaně klávesu L nebo J,indikaci nepotřebuju,nehledal jsem ji,vidím :D

Nastavil jsem začátek trimu je třeba ho označit.Označení začátku nastavím klávesou I nebo kliknu na tlačítko.Objeví se Vám tato značka
složená ze dvou trojúhelníků.
[attachment 301 znaka.JPG]
Nyní můžete uchopit a táhnou podle potřeby levou část značky nebo přemístit kursor na zamýšlené místo konce trimované části
pomocí přehrávání, doadjustovat podle své potřeby klávesovými zkratkami a tam použít klávesu O nebo tlačítko na označení konce trimu.
Měli by jste se dopracovat k tomu to výsledku,další vysvětlivky jsou v obrázku:
[attachment 302 trim_finish.JPG]
Už nyní můžete trimovaný úsek vložit do hlavní timeline a to některým z tlačítek jak je popsáno ve vysvětlení tlačítek, nebo tento zvýrazněný
úsek uchopit a přenét do timeline.Uchopení provedete přemístěním myší do označeného úseku,zmáčknete levé tlačítko a potáhnete.
Pozor jenom klepnutí do označeného úseku provede odznačení.
Dopadne to takto:
[attachment 303 odznaceno.JPG]
Opětovné označení provedete dvojklikem do značek trimu nebo kliknutím pravým tlačítkem myši a vyběhne nabídka
ve které kliknete na Select Loop Region.
Poznámka: opětovný dvojklik do již označené části provede označení celého klipu.Funkce undo na to nefunguje
Kde máte kliknout pro opětovné označení nebo objevení se nabídky je zde.
[attachment 304 znova_oznacit.jpg]
Nyní Vám vysvětlím co ostatní nabídky ve značkách trimu znamenají.
[attachment 305 loop_znacky_nastavit.jpg]

Tady bych mohl skončit , ale proč, když je možno pokračovat.Než napíšu pokračování projeďte si a pozkoušejte co jsem zatím
napsal.Jeví se to složité, ale brzy přijdete na to, že trimokno je velký pomocník a je velmi jednoduchý.
Přílohy
loop_znacky_nastavit.jpg
loop_znacky_nastavit.jpg (279.86 KiB) Zobrazeno 257 x
znova_oznacit.jpg
znova_oznacit.jpg (266.17 KiB) Zobrazeno 257 x
odznaceno.JPG
odznaceno.JPG (139.57 KiB) Zobrazeno 257 x
trim_finish.JPG
trim_finish.JPG (237.04 KiB) Zobrazeno 257 x
značka.JPG
značka.JPG (106.44 KiB) Zobrazeno 257 x
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Jestliže máte vybrán trimovaný úsek zmáčkněte klávesu R nebo použijte tlačítko Insert Region.Objeví se Vám toto.
[attachment 306 region_in.jpg]
Tam si vepíšete popis a potvdíte Enter.Bude to vypadat takto.
[attachment 307 region_in_popis.JPG]
Nebo nevpisujte nic a potvdíte Enter.Pokud se v tom budete orientovat, je to Vaše rozhodnutí.
Nyní můžete navolit další úsek videa,označit podle předchozího postupu a popsat vložením regionu.
Pro lepší orientaci v klipu si můžete připravit značky s popisem jednotlivých událostí pomocí klávesy M nebo tlačítka.
Na nich si pak opět vytvoříte regiony.
Pokud jste udělali vše dobře měli by jste se dopracovat k tomuto výsledku.
[attachment 308 regions_and_markers.JPG]

Asi jste již pochopili, že jsem vlastně připravil klip pro použití na několik menších částí, neboli vytvářím
tzv.scény řečeno terminologií Pinnacle, které dále použiji.
Co dál s tím?Dvojklikem na jakékoliv číslo regionu jej vyberete a přetáhnete do timeline podle Vašeho pořadí.
Nejsnažší postup pro výběr:¨
Přemístíte myš nad číslo vybraného regionu a proveďte dvojklik.Přesun do hlavní timeline už víte.
V případě, že budete chtít nějakou část klipu ve vytvářeném filmu použít někde ještě jinde vytvořte si subklip.
To provedete z nabídky kteréhokoliv regionu a subklip se vytvoří okamžitě v Project Media včetně názvu.
[attachment 309 subklip_from_region.jpg]
Jestliže region zvolíte a použijete tlačítko Create Subclip nabídne Vám možnost změny názvu a revers videa(pozpátku).
[attachment 310 subklip_from_button.jpg]
Přílohy
subklip_from_button.jpg
subklip_from_button.jpg (266.23 KiB) Zobrazeno 257 x
subklip_from_region.jpg
subklip_from_region.jpg (240.95 KiB) Zobrazeno 257 x
regions_and_markers.JPG
regions_and_markers.JPG (147.55 KiB) Zobrazeno 257 x
region_in_popis.JPG
region_in_popis.JPG (139.95 KiB) Zobrazeno 257 x
region_in.jpg
region_in.jpg (245.06 KiB) Zobrazeno 257 x
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Máte-li už umístěné nějaké markery,ukládejte si je tlačítkem Save nebo klávesou S.Pokud budete potřebovat ukončit práci v trimmeru nebo
chcete trimovat jiný klip po opětovném vložení klipu je tam najdete.Myslím si, že jsem osvětlil dostatečně práci s trimoknem,pokud jsem
na něco zapomněl doplním.
Rozložení oken jak jsem Vám ukázal, platí jen pro účely návodu.Nepoužívám to tak.Pokud si to změním,obvykle pro práci s trimoknem
mám to takto a uložím si to do Layouts a podle potřeby si přepnu.
[attachment 311 layout_t2.jpg]
Nebo takto:
[attachment 312 layout_t1.jpg]
Pro standartní práci např. s transition a efekty mám zase jiný layout,protože nepotřebuji čučet do trim okna a přesouvat nebo zavírat se mi to nechce.
Určitě jste si všimli popisů klipů v timeline, škoda že popisy nejdou zvětšit.
Jen bych doplnil, způsob mé práce není dogma, Vy si můžete podle toho co jsem napsal zvolit svůj styl a používat funkce,které uznáte za vhodné.
Soustředil jsem se na práci s jedním monitorem, se dvěma jsem to nezkoušel.Ne každý má dva.
Konec keců,téma jsem otevřel,můžete zkoušet,kritizovat,ptát se.
Přílohy
layout_t1.jpg
layout_t1.jpg (276.03 KiB) Zobrazeno 257 x
layout_t2.jpg
layout_t2.jpg (285.37 KiB) Zobrazeno 257 x
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Skvělá práce Stevie. Ovšem pořád tu nevidím žádnou výhodu oproti ořezu v časové ose. Při mém způsobu práce ve stylu Pinnacle, kdy nejprve přenesu všechny klipy do časové osy (desítky až stovky) a potom je postupně ořezávám, hezky zleva doprava, nevidím důvod, proč se mám zdržovat otvíráním trimmeru. Nepochybuji o tom, že se najdou chvíle, kdy je způsob práce Vámi výše popsaný vhodnější, ale mně se tato varianta zatím nepřihodila. Nicméně díky za inspiraci a pomoc.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Na Vámi popsaný způsob práce se trimmer nehodí, je zbytečný a zdržující.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Odhaduji, že Váš způsob trimování se odvíjí od natočeného materiálu.Vy si rozhodnete co jak natočíte a klip máte téměř přesně
jen ho stačí ořezat.Já točím bez přípravy a pak to vyzobávám jak rozinky z vánočky.Pro můj natočený materiál by byl způsob
trimu jenom v časové sice možný, ale problematický.Obzvláště pokud kombinuju záběry z mých kamer s kamerami od někoho jiného
takže si to musím prohlédnout a vybrat co potřebuju.V Avidu jde použít jak způsob práce Váš,tak tento, který zde popisuji.
V ediusu používám tvorbu subclipů.Mohu to sice udělat podobně jako ve Vegasu,ale ve způsobu provedení v Ediusu jsem zatím nepřišel
na princip.Zdá se mi to takové těžkopádné.Ve Vegasu se mi způsob trimování v okně velice líbí, jeví se mi jako vynikající.
Ale zas má pro mě několik dalších slabých funkcí, ale to je na jiné téma.
Každopádně chválím Vegas za trimmer okno, to se jim myslím povedlo.Ale ten zbytek, ach jo....
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host