Co poradit

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Vážení uživatelé,rád bych rozproudil diskuzi jak poradit těm co už si kameru koupili,chtějí zpracovat jednoduše video a neví jak na to.Úkol je to zapeklitý,vzhledem k tomu,že do popředí se dere formát 50p a na to je celá řada Pinnacle nevhodná.Já bych se pustil do práce s Avidem,protože je v něm možnost tak jako v celé řadě Pinnacle nechat rozeznat formát vstupního videa.Ne že bych neměl něco jiného na práci,ale mám tak zaplněnou schránku dotazy,že jsem usoudil,že s tím je třeba něco dělat.Navíc je česky.
Ale určitě se najdou uživatelé,kterým nebudou vadit anglické programy jako Vegas,Premiere,Edius a další a na to jsem sám krátký.Prosím pomozte připomínkami a příspěvky.
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Možná by bylo dobré udělat uzavřené téma (podobně jako návod na architect, protože redakční část webu stále není hotová) s názvem Jak začít zpracovávat video, nebo něco takového, kde by byly základní informace a nasměrování pro uživatele. Napadá mě namátkou že by bylo dobré uvést vhodnost v případě některých kamer stahovat video do PC přes program od výrobce (psali jste tady tuším něco takového o kamerách Samsung, z mojí zkušenosti pak i u sony nxcam), uvést přehled dostupných střihových programů s minimálními konfiguracemi a screenshoty + nějaká doporučení nebo komentář.
To by mohlo sloužit jako rozcestník k podrobnějším návodům pokud by byly k dispoizici (třeba i jinde po internetu).
Já jsem se definitivně rozhodl pro přechod na Vegas Movie Studio (později zřejmě upgrade na "velký" Vegas), takže mohu pomoci s ním. Případně i vytvořením nějakého stručného úvodního návodu na tento program (návod od Nostradama je perfektní, ale myslím že začátečníky zahltí zbytečným množstvím informací které nevyužije a bude pro ně lepší vrátit se k nim po základním seznámení s programem).
S edackem bychom případně mohli dát dohromady i nějaký stručný základní návod na Edius pro seznámení s programem.

Myslím že po základním seznámení s prostředím, ovládáním a funkcemi je již uživatel schopen se v jakémkoliv programu zorientovat sám. Podle mě tedy stačí nějaký základní návod a specialitky už se dají řešit formou diskuze.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Nad uzavřeným tématem jsem přemýšlel,to by asi bylo nejlepší.Ale jenom jako popis pro naprosté laiky s tím,že v závěru by mohly být odkazy na jednotlivé programy.

Uvažuji takto:uživatel,který neví co mu z kamery vychází nemůže být schopen nastavit správně vstupní projekt.
Naprosto křiklavý příklad:
out z kamery:50p full HD AVC/h264 - 24MB/s
out ze špatně nastavené střižny: 25i/full HD MPEG 2 - 9,2MB/s
Je jasné,že dojde k naprosté degradaci obrazu a zklamání uživatele.
Jeden rozbor dotazu:
Zkoušel jsem video z kamery vložit do různých programů(následoval výčet) a ve všech byl výstup nebo vzhled degradován a při zpracování se to trhalo.
To je typický dotaz pro:
1)špatně nastavenou střižnu
2)nevhodná konfigurace PC
3)na editaci byl použít notebook s nedostatečnými parametry
4)mám několik dalších důvodů proč tomu tak je:P PC zasráno kodecpacky a přehrávači všeho možného,neoriginální instalace NERO a jeho rendererů,
viry z neoriginálních her a programů,neoriginál program na zpracování videa,poškozený systém bootladerem na legalizaci operačního systému
a mnoho dalších.
Snad mě něco kloudného napadne jak začít a přitom nezahltit informacemi a aby to bylo srozumitelné pro naprosté laiky.A hlavně aby to nebyl
sáhodlouhý elaborát.

V dobách kdy ve spotřebním segmentu figuroval jeden rozměr SD PAL nebo NTSC a záznam byl jenom prokládaně bylo celkem jedno v jakém softu jste co zpracovali.A vše fungovalo

Takže jenom informaci o tom jak který program funguje,považuju sice za dobrou ale neřešící problém uživatelů od počátku.A o to mi jde
Obzvláště v době masívní idiotské reklamy a klamavých textů prodejců.Ale to je jak boj s větrnými mlýny.
Samostatnou kapitolou jsou rady odborníků:-)
Jak ti to nefunguje, stačí přepsat koncovku souboru xxx na yyy a je to.
Otakar
Příspěvky: 358
Registrován: 20.09.2011, 20:50
Kontaktovat uživatele:

Zdravím možná by bylo i dobré rozvést jak výstupní formáty tak i vstupní.Uvedu příklad z naší kamery Sony HDR-XR520VE.U té jsou bohužel uvedeny formáty pro nastavení jako: 1/HD FH 2/HD HQ 3/HD SP 4/HD LP
Museli jsme udělat pár záběrů a zjistit jaké jsou vlastně v jednotlivých snímcích údaje,protože to manul ke kameře nepopisuje a to by měl být v tomto případě základ.
Toto je výsledek: 1/1920x1080 25fps 15,8Mbps 16Mbps max 2/1440x1080 25fps 11,4Mbps 16Mbps max
3/1440x1080 25fps 8Mbps 16Mbps max 4/1440x1080 25fps 5,8Mbps 16Mbps max
Nyní by bylo možná vhodné uvést v jakém formátu filmovat a v jakých případech ten nebo ten formát použít.Doplním kamera má HDD.
Nyní by se měl samozřejmě out ze střihového softu řídit in z kamery.Jak ale nastavit a podřídit nejbližší in formát střihového softu,když takový formát nebude obsahovat pro nastavení jako má kamera - pouze nabízí překonvertovat do nejbližšího nastaveného formátu a nebo ignorovat a pokračovat tedy ve střihu originálu.Na konci ale může opět nastat případ v některých softech,že opět není možné uložit originál v tom v čem bych potřeboval a jaký opět nejbližší formát nastavit aby nedošlo
k degradaci.Nabízí se odpověď koupit soft co tohle všechno bude umět.Co ale s tím když do toho nemohu tolik investovat a ani třeba nechci pro svoji potřebu a tady možná dochází také k té degradaci a nespokojenosti s výsledkem..
Ještě jedna věc mě napadla jaký je vlastně vztah menu,prolínaček,titulků a dalšího vkládaného materiálu do osy třeba k originálnimu vloženému natočenému materiálu nebo na tohle nemusím brát ohled aby mě potom dodatečně nezdržoval přepočet.Nebo možná vkládání foto do stříhaného filmu atd.
Toto by bylo možná vhodné také objasnit a uvést v tom "Co poradit"ne pouze odstrašující příklady /i když ty by měly být na prvním místě/ ale jak postupovat když to opravdu někdy nejde.
Možná další nápady a problémy jiných toto téma rozvinou.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Pánové. pokoušíte se tu myslím pozřít příliš veliké sousto. To, co tu nastiňujete, by zabralo možná i několik knih. Kdo má čas to tu takhle pitvat? Já tedy ne. Jsem ochoten pomoci na konkrétní dotaz, když budu znát odpověď na ni, nebo si to alespoň budu myslet.

Proto se to tu jmenuje přece FÓRUM. To znamená možnost diskutovat, ptát se a odpovídat. Rozepisovat se tu dle Vašich představ by kolikrát znamenalo opisovat celé návody k použití ať již kamer samotných nebo editačních softwarů.

Samozřejmě zkušenosti jednotlivců jsou tu více než vítány. Dokáže však někdo alespoň morálně ocenit Vaší snahu pomoci v takto nastíněném rozsahu? O tom z úspěchem pochybuji. Toto fórum přece nemůže suplovat např. WIKIPEDIE. Témata, jak jste je ráčili nastínit jsou ve výsledku obřích rozměrů. Píši články pro DigiLidi a vím, jak sakra náročné je dát do nich dohromady použitelný materiál. Věřte mi, to tu nejde jen tak zvládnout.

Už jen těch témat kolik by k tomu bylo potřeba. Kdo by se staral o tak obsáhlý archiv vědomostí a rad?? Zpátky na zem přátelé. Opakuji: Zeptat se a dostat žádanou odpověď, pokud možno co nejvíce odbornou, to je oč tu běží. Nikoho tu ovšem od ničeho neodrazuji. Každá iniciativa je vítána.
Otakar
Příspěvky: 358
Registrován: 20.09.2011, 20:50
Kontaktovat uživatele:

Zdravím já jsem pouze nastínil co by zajímalo mě,protože se tady sháněl materiál pro téma Co poradit.Bohužel ty dotazy jdou s dobou digitalizace a navíc ještě přechodem ke 3D to bude ještě horší.Pokud na to rád někdo odpoví a ujme se toho tak vím,že to může být pouze za poděkování někdy ani možná to ne.
Samozřejmě souhlas s Romolusem,že by to mohlo dát na knihu.Já osobně bych si ji klidně koupil kdyby tam byly tyto dotazy objasněny a šly s dobou ale z praxe vím,že knihy vyšly až když již nebyly zapotřebí /př.starší verze pro Vegas,Premieru,Adobe atd./,protože třeba Vegas se probíral dopodrobna na nejmenovaném foru /Mike/,který věděl kam přesně chmátnout, jak to nastavit již snad od prvního Vegasu a věděl snad odpovědět každému.Vím o čem píšu.Udržet s tímhle krok asi stejně nebude možné,protože třeba Vegas už má v.11 pokud budou v této verzy zásadní změny může se třeba začít od začátku.
http://www.sonycreativesoftware.com/vegaspro
http://www.sonycreativesoftware.com/moviestudiope
Možná,že by to šlo jako nějaké stručnější dotazy a odpovědi /takové nějaké novější desatero/ a pak pokud by něco nebylo jasné teprve odpověď rozvést ale myslím si,že tady na forum žádný dotaz nezůstal bez odpovědi.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Pánové děkuji za připomínky a náměty.Pro Otakara tady mám odkaz na parametry kamery pro porovnání.
http://www.alza.cz/sony-hdr-xr520ve-240 ... 122523.htm
Přiznám,že jsem to nějak spešl nehledal.Nehodlám suplovat wikipedii.
To máte naprostou pravdu,že je to obrovské sousto,ale jak víme, velkou porci si můžeme rozkrojit.
Dnes mi to nevyjde,ale chtěl bych první díl toho povídání co mám na mysli pověsit co nejdříve.Ten díl zamknu a poznámky prosím mi pište tady.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Založil jsem nový zamčený příspěvek.Přečtěte,kritizujte,pokud jsem něco důležitého laikům zamlčel upozorněte.Příspěvek je v podstatě to co říkám všem uživatelům
kteří mi píší prosby jak na to a moje vlastní zkušenosti s učením jiných.Nemá cenu aby uživatelé dokázali vysvětlit dokonale technický rozdíl mezi interlaced a
progressive videem, ale aby věděli,že něco takového existuje a zhruba znali princip a byli schopni tuto informaci sdělit při řešení problémů.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Dnes jsem dokončil pokec o světě zpracování videa.Čtěte,pokritizujte,napište co by jste doplnili a hlavně prosím o zhodnocení nápadu jestli to zařadit
do téma Upozornění - Návody a postupy.
Pokec je zde:
http://forum.strihvidea.cz/read.php?3,7 ... 2#msg-7942
Děkuji Všem za reakce.
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Omlouvám se za zpožděnou reakci, ale bylo toho na mě poslední týden nějak moc. Díky za ten text, bude jistě užitečný pro každého kdo s videem začíná (budeme mít kam tazatele odkázat). Ta definice videoeditoru je výborná :-)
Ještě popřemýšlím a dohledám v mailech na co se mě kdy lidé ptali.

Co mě napadá tak bych se zastavil u bodu Přenos videa z kamery do PC.
Již jsem někde psal, že u Sony NX jsme se setkali s následujícím problémem - u dlouhých záznamů (kdy se jedna videosekvence rozdělí na více souborů kvůli soborovému systému) chybí při spojení jednotlivých částí ve videoeditoru snímek v místě spojení. U obrazu to viditelné moc není, ale se zvukem je problém (koncerty, divadlo). Při stažení záznamu přes dodaný software jsou "rozkouskované" části spojeny, výsledkem je jeden soubor a vše je vpořádku. Nevím jak je to u ostatních kamer sony, nebo u jiných značek (četl jsem něco podobného i k nějakému panasonicu) ale možná bych upozornil že se to může stát. Setkali jste se s tím někdo, nebo toto vaše kamery nedělají?
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host