Porovnání rychlosti renderování Pinnacle/Avid/Vegas/Edius

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
Odpovědět
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Dělal jsem zase nějaké pokusy, tak se podělím o výsledek. Doteď jsem s HD videem jen experimentoval při pokusech s kamerou a bylo mi jedno jak dlouho se mé pokusy renderovaly. Nadešel ale čas zpracovat nějaké to video v 1080i s datovým tokem 24Mb/s což je maximum co z kamery dostanu. Nechce se mi kvůli nenažranosti Pinnacle Studia neustále upgradovat hardware, navíc mi poslední dobou funkcemi nestačí a tak zkouším alternativy. Zaměřil jsem se na čas renderování a zátěž procesoru. Všiml jsem si totiž že při renderování do MPEG-4 který používám pro videa na web se zátěž procesoru nedostane ani na 50%. To se mi zdálo divné, tak jsem postahoval demoverze vyhlédnutých programů a renderoval.

Použitý hardware byl C2Q 9550 @3.06GHz, 4GB RAM, WinXP. Někdo by mohl namítat že je to nevyhovující, ale PC hned tak upgradovat nehodlám (možná do něj pořídím Win7). Při renderování jsem ochoten si o chvíli déle počkat, ale sekání a pomalou odezvu programu nesnesu.
Při tvorbě BD jsem počítal jen čas renderování. Soubor byl AVCHD o délce 4:09 - viz příloha. [attachment 87 20111202111007.m2ts.txt]

Pinnacle Studio 14
S HD se mi v něm špatně pracuje - delší odezvy při delších nebo složitějších prjektech. Asi by chtělo odložit na 5 let než bude pro něj vhodný hardware ...
- BD (AVC) Nejvyšší kvalita: CPU 99%; 562s
- MPEG-4 1920x1080 25p 12000kbps: CPU 43%; 978s - používám na internet
- MPEG-2 720x576 25 fps 8500kbps: CPU 72%; 301s

Avid Studio
Vyzkoušeno jen zběžně. Zavrhl jsem ho kvůli připomínkám které se na fóru objevovaly (problémy s menu a kompatibilitou vytvořených BD).
- BD (H264) Výborná kvalita: CPU 100%; 439s
- MPEG-4 1920x1080 25p fps 12000kbps: CPU 99%; 434s
- MPEG-2 720x576 25 fps 8500kbps: CPU 83%; 216s

Edius Neo 3
U velkého Ediusu předpokládám stejné výsledky, ale již mi vypršelo demo tak nezkoušeno. Nenašel jsem ale v možnostech exportu MPEG4 - co tedy zvolit pro soubory které pak budou vhodné na Vimeo, Youtube, nebo běžné prohlížení v PC?
- BD 24Mbps: CPU: 100%; 1002s
- MPEG2 Program Stream 25 fps 8500kbps: CPU 99%; 116s

Vegas Movie Studio 10
- BD CPU: 100%; 264s
- AVC 1920x1080 25p 12000kbps: CPU 48%; 1166s - popsáno jako nastavení pro internet
- MPEG-2 720x576 25 fps 8500kbps: CPU 83%; 320s

Výsledky jsou jiné než jsem očekával. Možná srovnávám špatně, ale prostě chci exportovat na DVD (proto ten mpeg), na BD a taky nějaké soubory vhodné na internet.

Mým favoritem byl Edius, ale nechápu dobu renderování BD (naopak MPEG2 zvládl podezřele rychle). Ještě jsem to jednou prošel zda nebylo něco špatně nastaveno, ale zřejmě ne. Volbu MPEG/H264 jsem nenašel, tak snad poznal že bude dobré udělat H264.

Vegas má nějak rychlý export na BD, ale ten soubor na internet, no to je doba. Bude to chtít najít nějaký jiný formát.

Závěr tedy je, že na PAL budu stále používat Pinnacle a na HD se budu muset naučit Vegas kvůli plynulosti ovládání a více stopám. No a budu čekat s čím přijde nová verze Avid Studia.
Přílohy

[Přípona txt byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Pinnacle Studio 14 už bych vůbec nebral v potaz pro zpracování HD videa.
Avid akceptuju,ale pro export s menu na DVD a BD budu používat DVD Architect.Osobně jsem se s nekompatibilitou BD disků bez menu nesetkal,mi fungovalo zatím vše co jsem spáchal.
Ediusa začínám nesnášet pro zhovadilé ovládání nastavování velikosti stop.Bez připojených 2 monitorů je to hnus patlat se s tím na jednom.
Vegasa nekomentuju,nesedí mi.
Testování na systému Win 7 přinese zase jiné výsledky a bude odvislé i od 32b nebo 64b.
Proto nemohu okomentovat Vámi naměřené výsledky a je docela možné,že jsou ovlivněny použitým systémem.
Mimo jiné jenom pro zajímavost,by bylo porovnání výpisů exportovaných souborů,nelze totiž vyloučit,že výsledek je ovlivněn použitím kodeků k exportu jednotlivých programů.
Z mých nabytých zkušeností a testů tvrdím, že Pinnacle včetně Avidu exportují ve formátu,když ne přesném, tak velmi podobném
originálu.Týká se to hlavně prokládaných záznamů.U ostatních programů si tím nejsem tak jistý.
Nevylučuju,že se mohu mýlit,ale vzhledem k tomu co lze na exportu z Pinnacla nebo Avidu nastavit je můj názor takový jaký je.
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Díky za odpověď, ještě se k tomu vrátím a doplním výpisy k vytvořeným souborům. Máte ale pravdu v tom, že při použití DVD Architectu není třeba řešit problémy s vytvořenými BD u Avid Studia. A pokud by tam jiné nebyly, bude to použitelný program.
S tím Vegasem jsem na tom podobně, mám ho asi rok a ještě jsem se kvůli ovládání neodhodlal něco v něm vytvořit. Pokud bych tento problém překonal, tak to bude hodně dobrý program s přijatelnými cenami (narozdíl třeba od Ediusu).
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Soubory jsem znovu vyrenderoval (snad s +- stejným nastavením). Přikládám výpisy pokud by to někoho zajímalo, místo BD jsem dal ještě vytvořit soubory v AVC s nějakým podobným datovým tokem jako zdrojové video.
[attachment 90 vypisy.zip]

Vegas používá pro mpeg4 jiný kodek, tím tedy bude ta dlouhá doba renderování způsobena. Výsledný soubor z Vegasu má o 100MB více než soubor z AS, ale soubor z AS je ostřejší ... mrzuté, ale jiný vhodný formát jsem tam nenašel.

Ještě se dívám že avid studio mi mpeg2 udělalo s vbr. Ono se to asi opravdu nedá takto srovnávat.

Nicméně z těch pokusů mi vychází že Avid Studio nemůže být tak špatný program jak jsem si myslel, takže aspoň k něčemu byly :-).
Přílohy
vypisy.zip
(11.27 KiB) Staženo 103 x
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Vzhledem k tomu,že mi není známo nastavení exportu v jednotlivých programech, mohu jenom okomentovat:
Export do full HD proběhl u všech programů se stejným výsledkem formátu:BDAV.Rozdíly vidím v datovém toku.Edius 12 MB/s,Vegas 14,7 MB/s,PS 21,2 MB/s a AS 21,7 MB/s.Nekontroloval jsem co je variable co konstant bitrate.Pokud se jedná o automatické nastavení, nejpodobnější soubory s originálem vylezly z AS a PS.

Export do mpeg2 vykazuje rozdílné údaje a proto je to neporovnatelné.
Edius a Vegas, mají export do 720x576 zhruba se stejným datovým tokem 8,5MB/s,kdežto PS 10 MB/s.AS má export do 1920x1080,bitrate 8,5 MB/s

Totéž platí pro poslední test do MP4:
Avid a Vegas mají shodný kodek typu mp42,format AVC.Rozdíl je v bitrate:AS 11,8 MB/s, vegas 16 MB/s oboje variable a progressive!
PS má kodek taky typu mp 42 ale format MPEG 4/h263 bitrate 12 MB/s variable a progessive.
U tohoto testu se domnívám,že mohlo dojít k záměně popisu mezi PS a Vegasem, ale mohu se mýlit.

Z toho co jsem uvedl,mohu usuzovat,že některé parametry nemusí jít ve všech programech nastavit tak aby výstup byl shodný a tím pádem korektně porovnatelný.
Myslím si,že to vyžaduje velmi dobrou znalost programů,protože některá nastavení nemusí být pro export bez splnění podmínek daných programem přístupná.
Namátkou uvedu Edius:pokud nastavíte projekt na 30p pro jakýkoliv rozměr videa nepustí Vás do Burn to disc.Pouze umožní Print to file.
Proto se už do porovnávání testů v různých programech nepouštím.Pro neznalé je to spousta nicneříkajících údajů a pro testera nutnost znát programy více než běžný uživatel a i tak se může stát,že dojde k chybce v nastavení a test je tím znehodnocen.Navíc si myslím,aby testeři mohli porovnávat,měli by mít shodný obrazový záznam a PC stroj.Pak by výsledky mohly být porovnatelné.

Poznámka k Avidu:po update je to solidní program a většinu svých projektů dělám v něm.Edius je velmi dobrý soft,umí více formátů s alfa kanálem než Avid,lépe se vyrovnává s různými formáty.Ale ovládání šířky video stop na jednom monitoru je totálně sračkoidní a to mě dost sejří.Mám sice připojené dva monitory,ale copak běžný uživatel?Už vidím ty reakce,jak někomu doporučím pro slušnou práci dva monitory.Třeba je to můj subjektivní dojem,někomu to nemusí vadit,ale pro mě je to
neskutečný opruz.
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Výsledek se tedy liší od toho co jsem si myslel že mám nastaveno. Neměl jsem v úmyslu dělat nějaký test, jen jsem zkoušel jak si tyto programy poradí s mým starším hardwarem a doufal jsem že mi to nějak pomůže při výběru programu ve kterém hd video zpracovávat. Plynule reagují všechny kromě Pinnacle Studia (to má pomalou odezvu u složitějšího projektu). Adeptem zůstal Vegas a překvapil Avid. Pokud s ním máte pozitivní zkušenosti, nemusím se jej obávat tak jako doposud. Časem se ukáže u čeho zůstanu. Tím bych to tedy uzavřel, díky za Váš čas.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host