Strih videa ve formatu mp4? nebo AVCHD?

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
v*

Zdravim! Po dlouhem cteni, patrani a premysleni, jsem se odvazil sem vlozit dotaz :-)

Jsem ted ve fazi, kdy premyslim o spravne volbe koupe nejake rozumne kamery, co dokaze natocit kvalitni zabery v rozumnem vystupnim formatu, ktery dokazu bez velkych komplikaci zpracovat v Pinnaclu a ve vysledku vypalit DVD, ktere si budu moct prehrat na DVD prehravacich u sebe nebo kdekoliv kde to budu potrebovat, pripadne aspon mit slusnou kvalitu vystupniho sestrihaneho souboru pro rehravani z FLASHky.

Jde mi predevsim o to, abych pri koupe kamery s formatem AVCHD nemusel navic investovat balik penez do extra namakaneho PC, blu-ray prehravace atd.

Takze ve vysledku z FullHD kamer a vsech potrebnych pro me parametru, jsem si vybral dve varianty:

1) Sony HDR-CX130 - format AVCHD
Plus je ze je to podle vseho zatim nejlepsi kvalita vystupniho videa co existuje.
Minus je problem pri zpracovani videa a nasledne jeho prehravani - nadstandartni PC, prehravac Blu-ray, pripadne vypaleni DVD AVCHD s max delkou videa 35min., ktere stejne budu muset prehrat na Blu-ray prehravaci... navic pro moje domaci projekty 35min je dost omezeny cas, vetsinou vc. vsech komentaru, efektu a vychytavek mi to zabira cca 50-70min videa.

2) Samsung HMX-H200 - format mp4
Tady je to opacne, asi horsi kvalita, ale moznost bezproblemoveho zpracovani v Pinnaclu, a nasledne vypaleni DVD 4,7Gb/8,5Gb pokud se nemylim?
Podle slov prodejce a zkusenosti znamych, tato kamera s cipem BSI CMOS ma krasnou kvalitu FullHD obrazu s naslednym ukladanim do mp4, s kterym se da rozumne pak pracovat v Pinnaclu.

Zpracovani videa je pro me hlavnim faktorem v konecnem vyberu kamery, proto budu vdecny za kazdou radu a uvedeni plusu a minusu vyseuvedenych variant formatu, prip. kamer.

Predem diky.

v*
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Odpověď může být poměrně stručná nebo opravdu obsáhlá. O kamerách Samsung a jejich H.264 nahrávání v mnoha případech v PS 14, 15 zlobí. Má zkušenost je jen ta s tou, co jsem recenzoval. K nahlédnutí přes vlákno Ostatní. Ta natáčí v AVCHD/MPEG4. Kamery Sony jsou v mnohém oproti kamerám Samsung napřed. NEPOCHOPÍM člověka, který si může chtít pořídit kameru bez hledáčku. To je jako nemít jedno oko! Chápu, že videokamery bez hledáčku jsou mnohem levnější. Bude to tím, že jsou tak trochu nemocné. To znamená, že toho nemohou moc. Kdo má opravdový zájem o natáčení, koupí kameru s hledáčkem. VYPLATÍ SE TO!

Když budu chtít pokračovat ve psaní, budu jen opakovat to, co je tu po fóru rozeseto a opakováno několikrát do omrzení. Budete-li trvat na podrobnějším popisu, pokusím se o to.

P. S. AVCHD je ze své podstaty náročné na parametry PC a s Pinnacle obzvlášť. Můžete z něho dělat MPEG2 DVD, ale kvalita obrazu bude silně degradována. Chcete-li dělat svou práci dobře, je k tomu zapotřebí kvalitní nářadí. Jinak hrozí zpackaný výsledek.
v*
Příspěvky: 8
Registrován: 01.12.2011, 07:33
Kontaktovat uživatele:

Romolusi dekuji za rychlou reakci!

Taky se omlouvam, asi toto tema patri do jineho vlakna jak po precteni doporucene sekce jsem si vsiml :-)

Romolus: Precetl jsem si recenzi o Samsungu a samotnemu je mi tato znacka proti srsti od jakziva, po precteni recenzi jsem se toho zalekl jeste vic. Srasne rad bych si zvolil nejakou kameru SONY, CANON, ale nemuzu najit vhodnou volbu v podobne cenove kategorii, takovou volbu, s kterou bych nasledne nemel problem pri zpracovani videa v Pinnaclu.

To je ten duvod proc prodejce v nejmenovanem obchode mi doporucil Samsunga HMX-H200, jen kvuli tomu ze budu moct si s vyslednem formatem hrat v Pinnaclu i na standartim PC a hlavne nasledne zpracovani do DVD MPEG2. Jelikoz jsem v tomto smeru uplny laik, nevim jestli kvalita zpracovani z AVCHD na Mpeg2 a z Mp4 (MKV) na Mpeg2 je stejna..? Neni nahodou nekde ve vasich pruzkumech nejake nazorne porovnani techto dvou prevodu, pokud to vubec jde?

Co se tyce hledacku, ano, je to minus, budu ho postradat, a v teto cenove kategorii pravdepodobne nenajdu zadnou vhodnou variantu s hledackem. Na druhou stranu jsem jenom obycejny domaci "nahravac", co potrebuje natocit par zaberu z dovolene nebo nejake udalosti na pamatku a hlavne (zase se opakuju) bezproblemove zpracovani nasledne v PC (PInnaclu) a prehrani na stolnim DVD prehravaci.

Pokud to jeste se mnou vydrzite, budu rad kdyz mi nastinite nejake vhodne varianty, s kteryma budu moct posleze pracovat

P.S.: parametry meho notebooka - 2-jadro 2,2GHz, 4GB RAM, 512MB grafika.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

V*, děkuji za důvěru ve mě vloženou. Začnu od konce. Střih videa na notebooku je dosti nevhodný. Ten Váš je max. na SD video. Je prostě velmi slabý. AVCHD a H.264 v podstatě jedno jsou. Popis např. zde: http://www.amacom.cz/format-avchd/23a/ Ten je myslím dosti výstižný a já to tu nemusím jenom otrocky stále dokola opakovat.

Trvám na tom, že každý má mít doma kameru s hledáčkem. Výmluva na to, že je to jen na občasné domácí natáčení, je velmi chabá. Navíc k tomu, aby se vyplatilo do ni investovat, je mít možnost z ní natočené HD záběry upravit a archivovat. Já už mám AVCHD kameru tři roky. Už tenkrát jsem měl dosti silné PC, ale na AVCHD nemělo síly dost. Proto jsem pořídil nové a rozdíl byl MARKANTNÍ. Chcete-li ukládat svou produkci pouze na MPEG2 DVD, je HD kamera zbytečný luxus. I, když ne zase tak docela. Protože již dnes je full HD video vlastně současným standardem. Je to tedy již SD video této doby. MPEG2 DVD jako formátu pro domácí video zvoní dávno hrana. Osobně dělám svá videa v AVCHD DVD, ale i DVD MPEG2 současně, aby byla kompatibilita stoprocentně zajištěna. Před nedávnem jsem pořídil BD vypalovačku a tak začnou přibývat v archivu ještě Blu-ray placky. Samozřejmě to vše mám ještě uloženo jako zálohu na HDD.

Chcete-li se svému koníčku plně oddat, musíte počítat s tím, že silný počítač k jeho zpracování a možná i BD přehrávač bude u Vás v budoucnu nutností. Je třeba investovat. Jinak máte bohužel smůlu. Až uvidíte rozdíl mezi kvalitou na obyčejném DVD a AVCHD DVD popřípadě rovnou BD, pochopíte o čem mluvím. Nevím zda máte plochý televizor. Jestli ne určitě přijde brzy doba, kdy u Vás v obýváku najde svoje místo. Na Full HD TV je potom koukání na obraz z MPEG2 DVD frustrující v porovnání a s HD MPEG4 videem.

Že AVCHD a MPEG4 jedno jsou zjistíte snadno tak, že příponu za tečkou mts nebo m2ts zaměníte za mp4 a video se bude přehrávat úplně stejně. Mám dokonce zkušenost, že některé přehrávače z flash disků toto video přehrají, jen, když příponu zaměníte na mp4.

Jakou kameru koupíte je čistě Vaše věc. Já preferuji značky v pořadí SONY, CANON a potom po dlouhé mezeře Panasonic. Určitě ať má hledáček. Nedávno jsem dopsal článek o tom jak vybírat kameru. Ještě není uveřejněn. Až bude, odkaz na něm se objeví opět v sekci Ostatní.

Silné PC, nikoliv NB je pro zpracování AVCHD videa v Pinnacle podmínkou. A i tam Vám budou kolikrát stávat vlasy hrůzou na hlavě. Budoucnost má určitě AVID STUDIO. Až ho tedy tvůrci řádně doladí. Zatím je škoda do něho investovat. Přemýšlejte a nebojte se investovat. Vyplatí se to.

P.S. Doufám, že se tu objeví na toto téma postřeh i od MISTRA Steviezaha, který je tady na fóru GURUEM a jeho postřehy jsou vždy na místě.
v*
Příspěvky: 8
Registrován: 01.12.2011, 07:33
Kontaktovat uživatele:

Ufff, teda to jste mi nasadil par dalsich brouku do hlavy, minimalne s kamerou i novy PC, hmmm, ale i za to teda dekuji :-) Popravde par dnu nebudu vedet co ted... ma to vubec cenu..

Jen se jeste zeptam, pisete ze delate sva videa v "AVCHD DVD, ale i DVD MPEG2 současně", znamena to ze mate obe dve varianty na DVD zvlast a DVD MPEG2 je mozne prehrat potom "dneska" kdekoliv? Na ukor te kvality... ale porad by me zajimalo jestli se na to da divat, nebo je to opravdu znat (rozmazene, rozostrene?).

V tom clanku o AVCHD formatu, autor pise, ze znamy mu rekl ze jeho PC za 80 tis.Kc se neporadil s formatem AVCHD, pak ze nejaky PC poskladal, ktery to jakz takz zvladne, jaka je potom ta minimalni castka investovani do PC, ktery se s tim poradi?

Kdybych nakonec stiskl vsechny zuby a zavrel oci a sel do FullHD kamery + PC pro zpracovani v Pinnaclu, abych aspon nemusel hned resit Blu-ray prehravac na prehravani tech AVCHD DVD, ale zatim se zastavit u toho MPEG2 DVD, pokud to jde a je to jakz takz i na te obrazovce, budu o tom uvazovat.
Navic dost se mi zalibila Vase recenze na kameru Canon Legria HF M41 a uz o ni vazne premyslim, ale pokud k tomu si musim poridit i PC za 50 tis. tak pravdepodobne koncim a jeste nejakou dobu si na to budu muset setrit a s kamerou uz potrebuju rozhodnout ted. Snad jedine se vzdat strihani a divat se na natocene zabery pres HDMI kablik na plazme, ale bez toho strihu si to nedokazu predstavit...

P.S.: TV vlastnim plazmu od LG 106cm, HDMI, moznost pripojeni flash karty, akorat co vsechno zvladne prehrat, to se musim podivat do navodu.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Předně. Dělám projekty v AVCHD a ještě pro "sichr" to skládám dohromady a dávám zvlášť na MPEG2 DVD. AVCHD jde v PS dělat přeplněním cca 40 minutové v plné 16000Kbps kvalitě. Více ani nemá smysl. To je dobré až na BD v 24000Kbps, ale kvalita obrazu je subjektivně stejná. Na klasické DVD poskládám většinou 2-3 projekty do jednoho cca 65 - 90 minut. takže, např. z poslední dovolené mám 11 AVC a 5 MPEG2 DVD. Teď je přede mnou ještě to slepit na 2 BD. ;)

Na standardním DVD je obraz oproti AVC originálu znatelně horší. V klasické CRT TV se to ztratí. Na ploché TV jsou vidět všechny neduhy dvojnásob.

PC na střih HD dnes vyjde cca 30-40 tisíc Kč.Dolar jde nahoru a to se promítá negativně do cen PC komponent.

Nejdůležitější je mít pro začátek dobrou kameru a dost místa, nejlépe na HDD na archivaci natočeného. Nejlépe tisíce GB Já měl také kdysi DV kameru a počítač si dokupoval mnohem později. Také jsem měl potom několik let o zábavu postaráno při jejich úpravách. 65 D8 90min. kazet dalo zabrat.

Kamera je důležitá a na její kvalitě nešetřete. Hledáček je podmínkou. S tím Canon HF M41 velkou chybu neuděláte. Na Sony nemá, ale má mnoho funkcí, které člověk záhy ocení.
v*
Příspěvky: 8
Registrován: 01.12.2011, 07:33
Kontaktovat uživatele:

Romolus: 11 AVCHD DVD z jedne dovolene? ::o Je to po cca 35 min a nejak to na sebe navazuje? kdyz skonci jedno DVD musim si dat druhe atd? :) Nejak mi to asi neleze do hlavy nebo neco nechapu, sorry :/

Kdyz jsem strihal DV video na DVD MPEG2, tak mi jeden projekt vychazel na cca 60-70min zaznamu vcetne vseho co jsem tam chtel a vymyslel, a bylo to na jednom DVD, na ktere jsem udelal graficky potisk a nejaky pekny obal, rozdal jsem to jako darek vsem ucastnikum zajezdu popr. nejake akce a s tim jsem byl spokojeny. DVD si mohli v klidu doma prehrat nebo nekde ukazovat jinde kde byl prehravac.

Z Vase posledni vety taky plyne ze Canon na Sony nema, ale hledacek kamera by mela mit :) Jaky je potom nejaky rozumny ekvivalent Canonu HF M41 od Sony?
Sony HDR-CX130 byste vytknul "jenom" hledacek?
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Vážený kolego v*,doporučil bych Vám chvíli s koupí kamery posečkat.Posbírejte si informace,podiskutujte,pozkoušejte a až pak udělejte rozhodnutí.
Když Vaše požadavky shrnu vyjde toto:
Máte NTB a chcete HD kameru a editovat budete v PS 14 nebo 15.
Rád bych věděl co používáte za operační systém.Pokud je to Win XP zapomeňte na editaci HD videa.Tento systém je absolutně nevhodný.Totéž platí o Vistě.

Jednoduše poradit neumím, to prostě nejde.To umí jenom autoři odborných periodik a reklamních keců.O tom co dokáží poradit prodavači za nesmysly se ani nezmiňuju,neznalost nahrazují vysokým sebevědomím a neskutečnou výmluvností tak jak to po nich požaduje vedení a to co vymyslí manažer nákupu.Nevím proč,ale nesetkal jsem se s prodavačem do 30 let,že by něco o videu věděl.Protože polovinu nabízených kamer by museli označit za šunty a to nejde, je třeba prodat.Ostrava je dost velké město a prodejen je tu dost, tak si myslím, že vím o čem mluvím.Pouze prodavači při víceméně soukromém rozhovoru,když se mi podařilo je vylákat mimo prodejní pult a doslech kolegů přiznali, že nejsou až tak erudovaní a na můj dotaz jestli jim firma pořádá nějaké vzdělávání o tom co prodávají na mě čuměli jak telata. Bylo to v AlfaComputer,Datart a ElectroWorld.Na hypermakety jsem nenašel odvahu vůbec něco zjišťovat už jenom podle prodávaného sortimentu.Takže tudy cesta za informacemi nepovede.


Odborná periodika jak tištěná tak webová jsou limitována místem, které recenzi mohou věnovat a způsobem vyjadřování.Velmi dobře je popsaná recenze od Romoluse tady:
http://www.digilidi.cz/recenze-samsung- ... pro-levaky
Myslím si,že kdyby tuto kameru popisoval tady,tak recenze vyzní jinak.Tím nechci říct,že recenze je špatná!!!Ostatně diskuze k recenzi tu k mání je včetně mého názoru.
Takže číst recenze je vhodné použít jako informaci o produktu a zde je cesta za informacemi dobrá, ale ne zcela vyčerpávající.
Odkaz na naši diskuzi o recenzi je tady:
http://forum.strihvidea.cz/read.php?3,7228

Protože jsem limitován časem,dnes toho více nenapíšu, přidám se později.
Jenom ještě dodám: Samsung nekoupím a nedoporučím dokud se nenaučí kamery u Samsungu dělat.Najděte si moje příspěvky
o Samsungu na tomto foru a nebudete se stačit divit.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Letos jsem natočil na dovolené rekord 7 hodin videa. Jelikož už mám něco za sebou, většinou točím jen to, co následně použiji. I tak mi to trvalo 5 týdnů, než jsem se s tím se ctí popasoval. Většinou to rozděluji po dnech. Letos toho bylo vícero a tak mají některé dny placek více. Je samozřejmostí, že jednotlivá AVC DVD vkládám do BD přehrávače postupně. Obal dělám také, ale video je jen pro domácí osazenstvo.
Pro Vás podle způsobu práce bude vhodné přejít z DVD rovnou na Blu-ray média. Ostatně já i já jsem z DV kazet stříhal cca 90 minutová videa.

Pro mne je a dlouho ještě bude Sony na prvním místě. Canon i Panasonic mívají vychytávky, které Sony postrádá, ale jinak jsou na mém hodnotovém žebříčku Class Number1!
Pochopte nejsem katalog videokamer. Nemohu znát (bohužel) všechny typy na trhu. Podle toho,co jsem se o Sony HDR-CX130 vypadá velmi slušně. Má + v širokoúhlém objektivu.Ten, co měl předtím kameru s hledáčkem si nemůže pořídit kameru bez něj. to je obrovský krok zpět. Na sluci na LCD panelu uvidíte leda prd. Pardon.

Ekvivalent ke Canon je Sony HDR-CX550V Je to starší produkt, ale nemá se za co stydět. Jestli se dá ještě sehnat a za kolik, to si musíte zjistit sám.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host