Návod od Marta na přání

Authoring v Sony/Magix DVD Architect a DVD Architect Studio
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Marte. Budu vděčný za každou radu, kterou mi tu Vy nebo kdokoliv jiný dokáže poskytnout. Kniha, o které se zmiňujete byla součástí Movie Studia HD platinum? Je Česky? Je pro verzi 5 nebo nižší? Dá se případně někde sehnat? Díky. Určitě práci v tomto programu v budoucnu zvládnu, jen přijít na kloub základům práce v této aplikaci. Snad i Vaší zásluhou.
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Jedná se o tuto knihu http://knihy.cpress.cz/upravujeme-video ... vegas.html . Je psaná pro Vegas 5 a Architect 3, ale podstatné rozdíly tam asi nebudou. Architectu je věnováno cca 40 stran. Sehnal jsem ji na aukru, ale nemám ji přečtenou, zatím jsem zkoumal jen návody na tvfreak.sk .
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Obojí, co tu popisujete také vlastním, jen v elektronické podobě. Architect 3 byl ještě k sehnání s češtinou. Je to starý program, který podporuje pouze standardní video. Díky za snahu.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Ještě jsem přemýšlel, jak tu nejlépe popsat strukturu menu, kterou bych dokázal dělat v DVD Architectu 5.2 podobně, jako jsem naučen za ty dlouhé roky v Pinnacle Studiu. V DVD Arch. je struktura samotného programu úplně odlišná od toho v PS a já potřebuji někoho, kdo by mě vedl krok za krokem. Kam kliknout, co otevřít, kam co vsadit a uložit, zda může být v časové ose DVD Arch. jedno spojité video nebo se musí vkládat jednotlivá videa, když chci mít menu uspořádáno, jako na obrázku v druhém případě. Omlouvám se. Ten, kdo v DVD Arch. běžně dělá se může smát, jak nemohu pochopit tak fádní práci. Já jsem ovšem v tomto absolutní začátečník a velikou překážkou jsou mi anglické výrazy, o kterých netuším, co znamenají a proto nevím kdy a jak je použít.

Ideální řešení nejen pro mne by bylo, kdyby nějaký šikula, jako je Steviezah dokázal podobně vytvořit jednoduché video s popisem jednotlivých kroků, nejlépe na příkladu struktury menu, jak jsme ho přiložil na obrázku a v excelu.

Přidal jsem pro představu ještě jeden graf, aby bylo vidět, jak bych si představoval strukturu menu vyhotovenou v DVD Arch. 5. (jestli to tedy půjde realizovat)



[attachment 19 Menuajehostruktura2_.jpg]
[attachment 20 Menuajehotrukrura2.xlsx]
Přílohy
Menu a jeho trukrura 2.xlsx
(14.37 KiB) Staženo 81 x
Menu a jeho struktura 2_.jpg
Menu a jeho struktura 2_.jpg (299 KiB) Zobrazeno 958 x
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Taková funkční menu jsem dělal ve 12.Od 14 po Avid s tím nic neudělali akorát to zmastili.Viz můj poslední Youtube návod pro Avid.Dnes jsem stáhl verzi 5.0b.Je k tomu i neoficiální čeština.Jdu to nainstalit a podívám se na to.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Díky Stevie!

Doufám, že pro práci v Sony DVD Architect 5 nejsou potřeba soubory pouze ze Sony Vegas Pro, ale že je funkční i s videi z jiných střihových aplikací.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Podle toho co jsem zjistil, lze použít jakýkokoliv standartní video soubor.
Vegas umožní předpřipravit projekt pro DVD se značkami pro kapitoly,menu a podobné záležitosti potřebné pro tvorbu disku.
Mám nainstalováno 5.0b build 180.Počeštění jsem zatím nezkoušel.
I když díval jsem se na Váš požadavek na menu s několikasubmenu,to by měl Avid bezpečně umět,pokud budete po přehrátí mít požadavek návrat do příslušného submenu.Avid má jen problém s vracením se z úplného konce při provedení příkazu Přehrát vše.
V DVD disku se vrátí bezpečně na hlavní menu,na AVCHD a BD disku skočí rovnou na menu 2.
Omlouvám se,až teď jsem si uvědomil,že Vy pracujete s PS 14 a 15.A já tu melu o Avidu.:)-D
Mart
Příspěvky: 677
Registrován: 16.01.2005, 18:44
Kontaktovat uživatele:

Ta kniha je sice ke staré verzi, ale je to podobné jako ta 5ka. Ale přiznám se že než bych ji studoval, tak raději postupuji metodou pokus-omyl.
Zkusil jsem rychle jednoduché menu s tlačítkem přehrát a podmenu pro výběr kapitol (bylo by to zřejmě dle ukázky 1 na vašem obrázku, který jsem prozkoumal až nyní).
Postup jsem zvolil tento:

Po spuštění zvolím File->New a nastavím si parametry projektu (Menu Based). Ukáže se mi obrazovka s přednastaveným hlavním menu. Pomocí nabídky Insert->Media vložím soubor s videem. V náhledu menu se mi objeví nové tlačítko s obrázkem, u kterého pomocí nabídky Media vpravo změním vlastnost Button style na Text only. Text tlačítka přepíšu na něco rozumnějšího (pravým tlačítkem na text a volba Edit Text).

[attachment 12 OBR1.jpg]

Potom dvojklikem na tlačítko otevřu náhled videa. Dole se mi do časové osy načetlo video a mohu přidávat kapitoly (klávesová zkratka M, nebo pravým tlačítkem do prostoru nad řádkem s časovými informacemi a volba Insert Scene/Chapter marker).

[attachment 13 OBR2.jpg]

Jakmile mám hotovo, přepnu se zpět do hlavního menu (vyberu si ho v levé nabídce). Pravým tlačítkem kliknu na tlačítko s videem (moje tlačítko Přehrát) a zvolím Insert Scene selection menu, které si pojmenuji Kapitoly. Tlačítko se mi bohužel nepojmenovalo, takže jej opět přejmenuji.

[attachment 14 OBR3.jpg]

V levém menu si vyberu nové menu Kapitoly a otevřu si ho. Zase si mohu upravit tlačítka, protože náhledy nechci a uspořádat je pod sebe. Názvy tlačítek se mi nastavily podle názvů kapitol, které jsem si předtím naklikal. Dají se ale opět přejmenovat.
Ještě se mi nelíbí tlačítko s šipkou pro návrat do hlavního menu, takže ho také přepnu na Text only, změním text a trochu ho natáhnu do šířky aby text byl na jednom řádku.

[attachment 15 OBR4.jpg]

A ještě drobná úprava nakonec - v případě že jsem přehrál nějakou kapitolu z podmenu pro výěr klapitol tak se po skončení provede návrat opět do podmenu. Chtěl bych aby se provedl návrat do hlavního menu, takže si otevřu video a nastavím si v End Action jako Destination právě Menu 1 (což je mé hlavní menu).

[attachment 16 OBR5.jpg]

Přes nabídku File->Optimize disc si zkontroluji zda se vše vejde na disk a případně poladím datový tok. Nechci ale provádět rekompresi, takže do toho vrtat nebudu.

Pak už jen File->Make blu-ray disc a volba Prepare. Vytvoří mi ISO soubor. Pozadí a vhled jsem nepřenastavoval. Postup jsem trochu "odfláknul" tak dejte vědět jestli se Vám podle něj podařilo k něčemu dojít. Ještě se podívám na tu druhou variantu.
Přílohy
OBR5.jpg
OBR5.jpg (112.21 KiB) Zobrazeno 958 x
OBR4.jpg
OBR4.jpg (234.2 KiB) Zobrazeno 958 x
OBR3.jpg
OBR3.jpg (233.35 KiB) Zobrazeno 958 x
OBR2.jpg
OBR2.jpg (274.31 KiB) Zobrazeno 958 x
OBR1.jpg
OBR1.jpg (226.42 KiB) Zobrazeno 958 x
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Takže jsem stvořil podle Vašeho cenného návodu své první menu v Architektu. Pravda, jen jednoduché, bez hudebního podkresu, ale i tak to beru jako úspěch. Budu se teď pokoušet přijít na kloub tvorbě složitějšího menu, které jsem popsal, jako rozšířené ve svém nákresu výše.

Ovšem samozřejmě budu VELMI rád, když se tu objeví další návody, podle kterých se budu moci více vzdělat.

DĚKUJI Marte za prvotní pomoc a již se těším na další užitečné podněty.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Jednoduché menu jsem vytvořil podle přehledného návodu od Marta bez větších obtíží. Po jeho zhotovení jsem si rozšířil povědomí o širokých možnostech DVD Arch. To mě vedlo k tomu rozšířit grafy menu o další položku a obměnit tento v jednom z minulých příspěvků. Umím si jen zhruba představit, kolik možných variant menu se dá v tomto softu vytvořit. Bohužel mě brzdí anglické názvosloví. Prostě si pod ním nedokáži představit konkrétní akce a, i když se je pokouším vyzkoušet prakticky, skončím vždy u toho, že prostě nevím, co mám konkrétně udělat proto, abych dosáhl naplánovaného. Projíždím si anglický návod v PDF verze 5.2,build 133, dívám se na YouTube na některé video návody, ale nic mi to neříká, protože to zkrátka není po našem.

Budu vděčný tomu, kdo se dokáže zaměřit na mnou požadované menu, popsané ve třetím grafu a pomůže mi to, doslova polopaticky ozřejmit.

Moje představa BD 7 denní dovolená:
1. začnu úvodním videem (logo)
2. Hlavní menu a v něm možnost PŘEHRÁT VŠE - spuštění celé dovolené, od začátku do konce, VÝBĚR DNE - přesměrování do druhého menu, kde vyberu konkrétní den dovolené. Tam chci mít možnost buď přehrát celý konkrétní den nebo otevření dalšího podmenu s jednotlivými kapitolami a jejich výběru v onom dni.
3. Z menu s kapitolami chci mít možnost vrátit se tlačítkem o úroveň výše do podmenu celých dnů.
4. Z menu celých dnů, chci mít možnost vrátit se do hlavního, úvodního menu.

Teď si nejsem jist, jestli se to přesně shoduje s daným grafickým znázorněním, ale snad jsem to popsal dosti srozumitelně.

Také mi vrtá hlavou, zda pro takto nastíněný projekt budu moci použít sedm oddělených souborů jednotlivých dní nebo je budu muset pospojovat v jeden celek, což je dosti nepohodlné a zdlouhavé. Jednotlivé dny mám již sestřihány. Jen pro ně dokázat vytvořit výše specifikované menu a budu nadmíru spokojen.

DÍKY ZA POMOC!
[attachment 21 Menuajehostruktura2_.jpg]
Přílohy
Menu a jeho struktura 2_.jpg
Menu a jeho struktura 2_.jpg (299 KiB) Zobrazeno 958 x
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host