Jakou digitální kameru pořídit?

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
Inoboediens
Příspěvky: 5
Registrován: 26.10.2011, 16:16
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den!

V oboru natáčení digitální kamerou a střihu videa jsem naprostý začátečník. Mám pouze zkušenosti s digitálním fotoaparátem a úpravou fotografií. Potřebuji od zkušenějších uživatelů poradit, jakou digitální kameru zakoupit pro své potřeby.
Primárně chci natáčet krajinu a krajinné relikty a různé relikty v krajině vytvořené v průběhu věků lidskou rukou, archeologické vykopávky, pravěké relikty v krajině, archeology při práci na vykopávkách, tedy převážně záběry z exteriétu, ovšem sem tam i nějaký ten záběr z interiéru. Z výše uvedeného plyne, že budu natáčet za horka a třeba i mírného mrazíku, mírného deště, mlhy, v prachu, v šeru, na ostrém slunci, v hustém lese i za stmívání či tmy.
Chtěl bych kameru zn. Panasonic a má představa je tak do 15000,-Kč.
Vím, že u Panasonicu je nabídka velmi široká, ale bohužel stále nejsem schopen si vybrat vhodný typ kamery. Už je to skoro k uzoufání.

Prodejce se mě snaží dotlačit ke koupi kamery Panasonic HDC-HS900 za 27400,-Kč. Věřím, že je to jistě kamera velmi kavlitní, tři čipy, pevný disk 220GB atd. Je vůbec taková kamera vhodná pro mě jako pro naprostého amatéra? Docela mě prodejce na ten kup zlákal, ale jsem si vědom toho, že pokud si koupím tuto kameru, delší dobu nebudu mít na pořízení software pro střih videa a výkonného počítače, jehož sestavu mi prodejce také navrhnul.

Lze najít nějaký kompromis dle mých požadavků kol 15000,-Kč u zn. Panasonic. Nepotřebuji kameru s velmi mnoha tlačítky a funkcemi, které třeba ani nevyužiji, jde mi především o kvalitu záznamu a jeho následnou editaci, tedy střih.

Kamera by měla mít možnost výměny baterie. Obecně je prý výdrž baterií asi dvě hodiny v závislosti na teplotě prostředí. To v mém případě předpokládá pořízení záložní baterie. Dále bych upřednostnil kvalitní stabilizaci obrazu - natážení za chůze v různém terénu - vím, že i toto má své meze.

Můžete mi doporučit i vhodný software na střih videa, aby byl kompatabilní s kamerou? Prodejce mi doporučuje Pinnacle 15, ale vím i o Avidu. Jaký software je vhodný pro naprostého amatéra? Hodlám stříhat krátné dokumenty o historii kulturní krajiny, archeologii atd, takže nepotřebuji nějaký velmi složitý software se spoustou efektů, které bych třeba ani nevyužil - jde mi o kvalitu a abych se při editaci nemusel příliš trápit s nějakými chybovými hláškami či pády software apod.

Rovněž nemám představu o tom, jaká kapacita disku či karty u kamery by byla pro mne vhodná, tedy kolik hodin záznamu se na určitá média vejde.

Děkuji za každý váš názor a radu.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Než odpovím nějak souhrnněji, dejte si na čas než něco koupíte.Z mého pohledu určitě ne Panasonic.Tady na foru jsme to probírali nesčetněkrát, projděte si forum.Zkuste navštívit i jiná fora věnující se videu.Podívám se parametry toho Vašeho Panáka a dám vědět.
Ale už teď mě zaráží ten HDD.Nejsem příznivce kamer s HDD,další heblo co je mechanické a tím náchylné k poruchám.
Inoboediens
Příspěvky: 5
Registrován: 26.10.2011, 16:16
Kontaktovat uživatele:

Máte pravdu! uvědomil jsem si, že v podstatě ty pevné disky jsou háklivé na otřesy. Nevím jak moc to mají vychytané výrobci kamer. Stejně jsem se rozhodnul, že do té drahé kamery kterou ve svém příspěvku zmiňuji, nepůjdu. Setrval bych na té částce do 15000,-Kč, zatím nezavrhuji zcela zn. Panasonic ani to HD - opravdu ještě nevím.
Měl jsem dojem, že Panasonic má své kamery odolnější, tedy ve smyslu vodotěsnosti a prachutěsnosti - jak jsem naznačil - zjeména budu natáčet v exteriéru.
Teď mi známý doporučil i zn. Canon Legria HF R26, Panasonic HDC-SD90, Sony HDC-CX115, Canon Legria HF R206, tak se na ně musím podívat.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Má troška do mlýna. Jakou značku a typ kamery koupit nejsem schopen říci. Je jich na trhu tolik, že není snadné se v nich orientovat. HDD v kamerách jsou odolné proti otřesům myslím si dost. Horší to bude s teplotními výkyvy a s nadmořskou výškou, i když moje Sony HDR-SR11E ani s jedním, ani druhým problémy zatím neměla. Typicky outdoorová kamera za 15000 neexistuje. V dnešní době je nejvhodnější kamera s interní Flash pamětí, alespoň 64GB+slotem na paměťové karty. Určitě ale hledejte mezi kamerami s hledáčkem a možností přidělat na ni sluneční clonu. Kvalitní stabilizace je samozřejmostí. Zkuste se mrknout, popřípadě konzultovat své požadavky ne www.videokamery.cz z Brna. Je to kamenný obchod s internetovým prodejem. Pan Jelínek, majitel, Vám možná pomůže s výběrem vhodného modelu.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Řešili jsme tu jednoho Panasonica.Pročtěte si diskuzi tady:
http://forum.strihvidea.cz/read.php?15,6496
Mimo jiné jsem tenkrát napsal toto a za tím si stojím.

Geniální připrovnání:-) trošku si to rozvedu.

Motokáry: MS Moviemaker,Videospin,Womble DVD
Cestovní vozy: Pinnacle,Avid,Vegas,Corel,Adobe Premiere Elements,Power Director,Edius Neo
F 1:Canopus Edius 6,Avid Media Composer,Adobe CS5

Tratě:
Motokáry: Windows XP
Cestovní vozy:Windows 7 Home až Ultimate
F1:Windows 7 Ultimate 64 bit

Motory:
Motokáry: Samsung,Evolve,Panasonic,Toshiba,fotoaparáty s videem
Cestovní vozy:Canon,Panasonic,zrcadlovky s videem
F1: SONY...................................dlouho nic...................................CANON

Když se na to tak dívám,uvědomuju si,že hodně problémů s editací videa vzniká nesprávným užitím vozu(editor) s nesprávným motorem(kamera) a vlastně takto vznikl původní příspěvek Proužkování videa a diskuze o problému se zvrtala až sem.:-)
Tu CX 115 jsem měl na zkoušku, doporučuju.Co se týká editoru,zvolte ještě jestli preferujete češtinu a pak se k něčemu dopracujeme.
Uvědomil jsem si proč používám Sony HC 27.Kvůli hledáčku, jak podotl Romolus.Doporučuji z toho důvodu ještě Canon Legria HF M41.
Inoboediens
Příspěvky: 5
Registrován: 26.10.2011, 16:16
Kontaktovat uživatele:

Romulus: Děkuji za pěkný a podnětný komentář.

Steviezah: Taktéž. Jednoznačně čeština.
MONYS
Příspěvky: 400
Registrován: 24.12.2010, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Pozor, kamera SonyCX115 nemá optický stabilizátor, pouze tzv. steady shot.Optické st. mají až nové řady CX130 atd.
Inoboediens
Příspěvky: 5
Registrován: 26.10.2011, 16:16
Kontaktovat uživatele:

Dle doporučení Romula jsem oslovil toho prodejce v Brně a ten mimo jiné mi doporučil i Canon HF M41. Vypadá to, že by pro mé potřeby mohla stačit.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Právě jsem obdržel tuto kameru Canon HF M41 k testování. Budete-li trpělivý, můžete se o ní cca do necelého jednoho měsíce dočíst více.
Inoboediens
Příspěvky: 5
Registrován: 26.10.2011, 16:16
Kontaktovat uživatele:

Trpělivost ovoce přináší. Jsem zvědav na výsledky. Děkuji.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů