Mám super pc a přesto se VP 14 a VP 15 při editaci seká. Prosím o pomoc!

midloch
Příspěvky: 5
Registrován: 09.04.2016, 17:25
Kontaktovat uživatele:

Ahoj všem,

dá se říct že jsem poměrně zkušený v editaci ve Vegas pro. Mám cca rok starou konfiguraci pc a to procesor i7 6700K nataktovaný na 4,2 GHz, 32GB RAM, systém a i Vegas Pro 14 mně běží zvlášť na SSD a projekty mám jak na druhém SSD tak na HDD 4TB, GPU AMD Radeon R9 380, takže řekl bych naprosto ideální stav pro editaci ve 4K.

Jako zdroj používám MP4 soubory ze svého Panasonic GH5 a to v datovém toku 200MBps při FHD ale hlavně MP4 při 4K 10bit 24fps (ty Vegas pro 14 neumí nativně zpracovávat a tak je přes Catalyst konvertuji do MXF all-in).

Bohužel při editaci i při krátkém minutovém videu dochází k sekání u preview a to mám u projektu 3840x2160 snížené rozlišení na 1920x1080 a CPU běží kolem cca 70% viz obrázek. Dělám náročnější color grading, ale nepoužívám žádné přechody jen normální cut jen navíc přidávám zrnitost s použitím Gorilla grain pack.

Před nedávnem jsem zakoupil VP15 v naději že se věc zlepší, ale tam ta situace byla ještě MNOHEM horší a editace nebyla téměř vůbec možná, proto jsem ho Magixu zase vrátil zpět...

Zkoušel jsem všechno, dát RAM preview na nulu, zapnout i vypnout GPU akceleraci, dát proxy ale výsledkem je dál sekáníu editace.
V současné době dělám na projektu který má 42minut je v UHD a podařilo se mi ho přes x problémů vyrenderovat do MXF a má celkem 65GB, když ho dám na timeline vedle např. minutového projektu který se mi seká, tak tento zrenderovaný MXF s takovým velkým objemem dat běží ale naprosto v pohodě a neseká se.
Napadá mě, zda Vegas nemá nějaké problémy se soubory z GH5, ale přece jenom je to teď rozšířený oblíbený foťák a při mé sestavě s tímto výkonem by neměl být žádný problém.

Moc prosím, zda by existovala nějaká rada co s tím, aby při editaci běželo vše plynule. Ze zoufalství se dívám už po jiných editačních programech, ale nic není tak super jako Vegas.

Díky moc!

Midloch
[attachment 1224 vegas1.jpg]
Přílohy
vegas 1.jpg
vegas 1.jpg (27.54 KiB) Zobrazeno 1767 x
jobro

Zkoušel jsi proxy mód?
midloch
Příspěvky: 5
Registrován: 09.04.2016, 17:25
Kontaktovat uživatele:

Jj proxy taky, ale žádná změna bohužel :-(
jobro

midloch napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Jj proxy taky, ale žádná změna bohužel :-(

To je k neuvěření. Na tak silném stroji by takové potíže neměly nastat. Otázkou je, zda jsi v proxy režimu použil nastavení náhledu na Preview. Při volbě Good a Best totiž Vegas používá pro náhled originální soubory, ne proxy.
Proxy soubory jsou v rozlišení 1280x720 a ty zvládá Vegas levou zadní. I na velmi slabém stroji lze zvolit Preview/Half a náhled běží bez cukání.
Nevýhodou je, že náhled má "horší" kvalitu obrazu a nelze na něm sledovat některé změny po aplikaci efektů FX v obraze. Východiskem je renderování vybraných úseků na disk a následné přehrání ukáže skutečný stav...
Saxel
Příspěvky: 45
Registrován: 09.03.2018, 11:05
Kontaktovat uživatele:

Nemůže za to ten přidávaný grain? Tyto filtry výrazně zvyšují nároky na výpočetní výkon.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Ano, toto je problém, který se projevuje u mnoha uživatelů. Když jste vrátil Vegas 15, musel jste uvést nějaký důvod. Proč jste nejprve od podpory Magix Vegas nepožadoval od nich pomoc, nebo minimálně vysvětlení, proč k takovému problému dochází, případně jak jej odstranit. Písemně se dá komunikovat pomocí translátoru, německy či anglicky. Co na to tedy podpora, ptám se, zatím jen otázkou řečnickou. Na internetu jsem žádné řešení nenašel.
jobro

Jestliže onen inkriminovaný filtr dělá takové "psí kusy", není jednodušší jej (dočasně) vypnout, dokončit střih a před rederováním jej znovu zapnout? Když už tedy musí být uplatněn ve výsledku.
midloch
Příspěvky: 5
Registrován: 09.04.2016, 17:25
Kontaktovat uživatele:

Zdravím,

s Magixem jsem intenzivně komunikoval, dokonce jsem na základě jejich doporučení odmazal z knihovny možnost automatického překódování 10bit MP4 souborů z GH5 (VP15 již umí nativně bez nutnosti konvergence do mxf) což dle nich dělalo problémy, ale i toto bylo bez výsledku. S těmi proxy na nižší zozlišení je problém v tom, že pak nelze dělat de facto žádný color grading, protože ten vyžaduje přeci jen slušné rozlišení, aby bylo možné správně barvit :-(

S tím filtrem to ještě zkusím, ale musím říct že jsem ho používat u svého starého foťáku (Panasonic G6) a tam při fullHD náhledu žádné problémy nebyly.

Včera jsem se ze zoufalství šel podívat do prodejny iStyle na finalcut X, ale za prvé samotný final cut X by byl oproti obsluze ve VP krok zpět a navíc chtějí za 4TB SSD disk příplatek 85tis Kč... což je pro střihače videí s přihlédnutím k potřebnému množství místa pro archivaci naprostý nesmysl.

Možná ještě zkusím počkat na VP16, zatím vydali nový build na VP15 ale ten už asi znovu zkoušet nebudu.

Ještě mě napadá, že situace je výrazně lepší, pokud jsou soubory překonverovány z MP4 do MXF, vypadá to, že s těmi si VP dokáže poradit nějak lépe.
midloch
Příspěvky: 5
Registrován: 09.04.2016, 17:25
Kontaktovat uživatele:

Ještě jsem si všiml jedné věci, situace je rapidně lepší, pokud stříhám na timelině v MFX z jednotného rozlišení a počtu snímků, např 4K 24p.
Pokud přidám něco z FHD 50fps nebo 150fps či třeba z drona točené v 30p (a spomalím to na 0,800 aby byl hladký pohyb) tak to začne dělat paseku.
bugr
Příspěvky: 67
Registrován: 23.12.2017, 11:12
Kontaktovat uživatele:

Že Vám do toho skáču, netušil jsem, že existuje něco jako RAM preview, v čem konkrétně může pomoci?

Mám 32GB RAm a běžně Vegas zabere tak 4GB max tak mě napadlo nastavit 15-20GB, ještě bohatě zbyde, jen nevím jestli to v něčem pomůže.
Například při real time sledování zrychlené pasáže stejně všechno musí odřít procesor. Nebo mi to aspoň tak přijde.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host