problematický render do m2ts

JK

Začal jsem nově používat kameru s režimem 50p a zpracovávat klipy v tomto režimu ve Vegas 13. Mám nyní ale problém vyrenderovat regulérní AVCHD soubor, resp. *.m2ts
Problém spočívá v tom, že vyrenderovaný soubor vždy vykazuje větší délku, než kterou skutečně má a pak se takový soubor při přehrávání projevuje trháním a zpožděním za zvukem, který běží korektně.

Tady je výpis MediaInfo pokusného zdrojového souboru:
Hlavní
ID : 0 (0x0)
Celý název a cesta : D:\Qsync\Zdroje multimédií\Zdroje z videokamery\20160101\20160101171739.mts
Formát : BDAV
Formát/ : Blu-ray Video
Velikost souboru : 177 MiB
Duration/String : 53s 730ms
Celkový BitRate : 27,6 Mbps
OverallBitRate_Maximum/String : 28,0 Mbps

Video
ID : 4113 (0x1011)
MenuID/String : 1 (0x1)
Formát : AVC
Formát/ : Advanced Video Codec
Format_Profile : High@L4.2
Format_Settings_CABAC/String : Ano
Format_Settings_RefFrames/String : 2 frame
Format_Settings_GOP : M=3, N=24
CodecID : 27
Duration/String : 53s 720ms
Bit rate : 26,2 Mbps
BitRate_Maximum/String : 26,7 Mbps
Šířka : 1 920pixely
Výška : 1 080pixely
Poměr stran : 16:9
Frame rate : 50,000 fps
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bits
ScanType/String : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.253
StreamSize/String : 168 MiB (95%)

Audio
ID : 4352 (0x1100)
MenuID/String : 1 (0x1)
Formát : AC-3
Formát/ : Audio Coding 3
Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)
Format_Settings_Endianness : Big
CodecID : 129
Duration/String : 53s 792ms
Bit rate : 256 Kbps
Kanál(y) : 2 kanály
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48,0 KHz
Frame rate : 31,250 fps (1536 spf)
Video delay : -40ms
StreamSize/String : 1,64 MiB (1%)

Čili zdrojový klip normálně trvá cca 53s a je pořízen v režimu 50p, s tokem 27Mbps.
Když tento klip ale vložím do Vegas 13, vlastnosti projektu načtu právě z tohoto klipu a bez jakýchkoliv úprav projektu udělám render přes Sony AVC/MVC (template AVCHD 1920x1080-50i mám přenastavený na Frame rate 50p a Bit rate 25 999 360) tak z toho vyleze videoklip s délkou 1min 33s a který je nepoužitelný

Tady je opět výpis MediaInfo z toho vyrenderovaného AVCHD souboru:
Hlavní
ID : 0 (0x0)
Celý název a cesta : C:\Users\JK\Desktop\Pokusy s exportem videa\Sony AVC_MVC 26Mbps.m2ts
Formát : BDAV
Formát/ : Blu-ray Video
Velikost souboru : 172 MiB
Duration/String : 1mn 33s
Celkový BitRate : 15,5 Mbps
OverallBitRate_Maximum/String : 18,0 Mbps

Video
ID : 4113 (0x1011)
MenuID/String : 1 (0x1)
Formát : AVC
Formát/ : Advanced Video Codec
Format_Profile : High@L4.2
Format_Settings_CABAC/String : Ano
Format_Settings_RefFrames/String : 2 frame
CodecID : 27
Duration/String : 53s 760ms
Bit rate : 14,7 Mbps
BitRate_Maximum/String : 26,0 Mbps
Šířka : 1 920pixely
Výška : 1 080pixely
Poměr stran : 16:9
Frame rate : 50,000 fps
ColorSpace : YUV
ChromaSubsampling : 4:2:0
BitDepth/String : 8 bits
ScanType/String : Progressive
Bits/(Pixel*Frame) : 0.141
StreamSize/String : 93,9 MiB (54%)

Audio
ID : 4352 (0x1100)
MenuID/String : 1 (0x1)
Formát : AC-3
Formát/ : Audio Coding 3
Format_Settings_ModeExtension : CM (complete main)
Format_Settings_Endianness : Big
CodecID : 129
Duration/String : 1mn 33s
Bit rate : 256 Kbps
Kanál(y) : 2 kanály
Channel positions : Front: L R
Sampling rate : 48,0 KHz
Frame rate : 31,250 fps (1536 spf)
Video delay : -20ms
StreamSize/String : 2,84 MiB (2%)

Zvláštní je, že v odstavci "Hlavní" to vypisuje trvání souboru 1min 33s, ale v odstavci "Video" to vypisuje správných 53s.
A taky nechápu, proč je Bit rate 14,7Mbps, když jsem ho přenastavil na cca 26Mbps
Pokud provedu renderování stejného projektu do MP4, tak je všechno o.k. Dokonce si to podrží i těch 26Mbps ::o

Prosím, můžete mi někdo poradit, co mám kde špatně nastaveno???

Dříve jsem s Vegasem normálně zpracovával klipy natočené v režimu 25p a 50i a nikdy jsem na takovýto problém s délkou trvání výsledného videa nenarazil :(
Snažil jsem se hledat nějaké řešení podobného problému na webu, ale nikde jsem v případě Vegas na nic nenarazil. Tak mne, prosím, když tak nekamenujte :-)

Děkuju.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

S Vaším problémem jsem se nikdy osobně ani zprostředkovaně nesetkal. Mohu jen popsat, jak je to s renderem z AVCHD 50p do 50p ve Vegas 13 u mne. Na ukázku dva screeny z Vegas 13. 1. nastavení projektu s 50p videm, 2. výstupní nastavení.

[attachment 1095 Vegas1350pnastavenprojektu.jpg]
[attachment 1096 Vegas1350pnastavenvstupu.jpg]

A výpis parametrů renderu z Vegas 13 u mě:

Hlavní
ID: 0 (0x0)
Celý název a cesta: I:\Untitled.m2ts
Formát: BDAV
Formát/: Blu-ray Video
Velikost souboru: 62,5 MiB
Duration/String: 33s 677ms
Celkový BitRate: 15,5 Mbps
OverallBitRate_Maximum/String: 18,0 Mbps

Video
ID: 4113 (0x1011)
MenuID/String: 1 (0x1)
Formát: AVC
Formát/: Advanced Video Codec
Format_Profile: High@L4.2
Format_Settings_CABAC/String: Ano
Format_Settings_RefFrames/String: 2 frame
CodecID: 27
Duration/String: 20s 160ms
Bit rate: 14,7 Mbps
BitRate_Maximum/String: 26,0 Mbps
Šířka: 1 920pixely
Výška: 1 080pixely
Poměr stran: 16:9
Frame rate: 50,000 fps
ColorSpace: YUV
ChromaSubsampling: 4:2:0
BitDepth/String: 8 bits
ScanType/String: Progressive
Bits/(Pixel*Frame): 0.141
StreamSize/String: 35,2 MiB (56%)

Audio
ID: 4352 (0x1100)
MenuID/String: 1 (0x1)
Formát: AC-3
Formát/: Audio Coding 3
Format_Settings_ModeExtension: CM (complete main)
Format_Settings_Endianness: Big
CodecID: 129
Duration/String: 20s 128ms
Bit rate: 256 Kbps
Kanál(y): 2 kanály
Channel positions: Front: L R
Sampling rat: 48,0 KHz
Frame rate: 31,250 fps (1536 spf)
Video delay: -20ms
StreamSize/String: 629 KiB (1%)

Výpis z mediaInfo ukazuje, že nejnižší bitrate je 14,7Mbps, což je v pořádku, protože náročnost scény určuje velikost v bitrate v daném místě videa. Výpočet probíhá Variabilně nikoliv konstantně. Je tedy logické určité rozpětí, které zaručuje ve finále, co nejmenší velikost v MB na výstupu.
Přílohy
Vegas 13 50p nastavení výstupu.jpg
Vegas 13 50p nastavení výstupu.jpg (289.99 KiB) Zobrazeno 1551 x
Vegas 13 50p nastavení projektu.jpg
Vegas 13 50p nastavení projektu.jpg (292.43 KiB) Zobrazeno 1551 x
JK

Romane, takže pokud vidím dobře, tak výpis z toho mého .m2ts souboru se kvalitativníma parametrama nijak neliší od výpisu Vašeho (samozřejmě kromě trvání a velikosti). Nelišíme se nijak ani v nastavení projektu.
Ale i ve Vašem výpisu vidím rozdíl v trvání klipu v odstavci "Hlavní" a odstavci "Video" - 33s proti 20s. A to je normální??? Takovýto rozpor se ukazuje právě i ve "Vlastnosti/Podrobnosti" vyrenderovaného souboru a Win pak s takovouto nepravdivou délkou klipu pracují. Pak, když ten klip prohlížím v PC třeba ve VLC, nebo MediaPlayeru, tak sice ukazuje větší délku, než jakou reálně má, ale běží správně, pouze ke konci přeskočí z konce reálného klipu na konec osy přehrávání. To mi až tolik nevadí, ale vadí mi, že se takto vyrenderované m2ts soubory chovají nekorektně při přehrávání třeba v TV, nebo z NAS přes DLNA - zvuk běží správně, ale obraz se začne sekat a zpožďovat oproti tomu zvuku a realnému času. Je pravda, že trvání toho "sekavého" obrazu při přehrávání v TV přesně odpovídá délce, která je uvedená ve Vlastnostech nebo ve výpisu z MediaInfo a není správná. :X
A jak už jsem psal na začátku vlákna: nechápu, proč přitom do .mp4 se klip vyrenderuje správně, se správnou délkou a i využije naplno Bit rate z originálu, tedy cca 26Mbps.

Kdysi jsem řešil podoný problém v Pinnacle, akorát že tam se ty exporty chovaly obráceně - MTS se renderovaly správně a s maximem datového toku, ale .mp4 se stále držely na cca 14Mbps, i když se v nastaveních použilo 26Mpbs, které obsahoval originál. Bohužel, bylo to znát i na kvalitě výsledného videa, hlavně u třeba "zašuměných" scén.

Romane, přesto děkuju. A třeba se ještě někdo s nějakou radou k tomuto problému ozve :)
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

JK, musím přiznat, že na délku souboru v mém výpisu jsem nezkoumal a překvapilo mě to. Já totiž udělal 50p videí, možná už i stovky hodin a s problémem cukání se nikdy nesetkal. Videa sleduji z AVCHD DVD, BD nebo jen holý m2ts soubor z ext. disku nebo flešky v TV skrze BD přehrávač Sony, na Sony TV. Je pravdou, že jsem se v mediaInfo o délku nikdy nestaral, protože jsem neměl pražádný problém. Jak renderujete AVCHD 50p do mp4??? To jde nastavit jen jako 25p nebo se mýlím. Rád se nechám poučit. Člověk se učí celý život. :-) Jo a v PC přehrávám m2ts 50p soubory zásadně v MPC-HC playeru, v. 7.10 čas to ukazuje nezkresleně.

Napadlo mě, můžete mi poslat klip originál i ten vyrenderovaný přes Ulož.to. Zkusím to u sebe v PC i TV.
JK

Romane, na následující adrese jsou teda uloženy: originál zkušebního klipu, varenderovaný .mp4 (který se mi chová korektně na všech zařízeních), vyrenderovaný .m2ts (AVCHD, který je problematický s tím nevyužitým maximálním datovým tokem a tou délkou a trháním při přehrávání a ještě je tam snímek nastavení toho fungujícího .MP4 renderingu):
http://uloz.to/xP7mSMoZ/pokusy-s-exportem-videa-zip

Samozřejmě budu rád, když to renderování, především do .m2ts vyzkoušíte i Vy a budu vděčný za jakoukoliv technickou radu. Jsem zvyklý archivovat videa v .m2ts, nebo .MTS formátu a v bitrate stejném, jako je originál, kvůli uchování maxima původní kvality a rád bych u toho zůstal nadále i po současném přechodu na pořizování videí v režimu 50p.
Hezký víkend.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Vyzkouším, poreferuji.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

JK, prosím o výstřižek nastavení do MP4. Děkuji.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Tak jsem zaexperimentoval a vyzkoušel soubory od Vás. V MPC-HC přehrávači v PC mě hrají všechny tři soubory bez trhání. V HDTV Sony skrze USB v BD přehrávači Sony, se sekl AVCHD z Vegas na ca 30 vteřině. MP4 a originál hrály bez zadrhnutí. To samé se k mému překvapení stalo i se soubory, které jsem vyrenderoval já. Je třeba podotknout, že BD přehrávač ukazoval u originál klipu max bitrate 32Mbps, stejně tak AVCHD soubory, Vaše i moje. U MP4 máte datový tok kolem 26Mbps a já, i když jsem nastavil render stejně jako Vy, mám výsledný max. tok 24Mbps a o něco menší velikost MP4 klipu oproti tomu od Vás. To ovšem přikládám k renderu odlišným CPU či GPU. moje zkušenost je totiž taková, že render procesorem a gafickým adaptérem mají odlišnou velikost. Moje CPU Intel i7 renderuje pomaleji než čip grafické karty ATI 6850, ale s menší výslednou velikosti. U grafiky je tomu naopak. Ale to jen tak na okraj. Při nastavení Automatic, Vegas zvolí sám rychlejší render. Mé doporučení je vyrenderovat projekt jako AVC video stream a AC3 zvuk zvlášť, protože AAC zvuk není vhodný pro BD ani AVCHD DVD. Potom jednoduše spojit v tsMuxer. To je free prográmek na internetu. V něm se snadno kompilují AVCHD, BD nebo je m2ts soubory. Práce v něj je snadná a rychlá a výsledky vynikající.

Můj render: http://uloz.to/xYLtr95Y/render-od-r-rar

Napadlo mě ještě, že jsem si vzpomněl, že se mi občas sekalo AVCHD ve spojení se standardním AC3 Dolby Digital Studio. Já ale zásadně AC3 renderuji samostatně v pluginu Sony Sound Forge 11, který je ve Vegas po jeho instalaci a aktivaci k dispozici. Stejně se dá ale použít vyrenderování zvuku v Wave (Microsoft).wav, v nastavení jako AC3 DD 256 stereo a výsledek je shodný s AC3 Pro, o kterém se zmiňuji výše.

AVCHD render+AC3Pro: http://uloz.to/xmZ5FuJA/avchd-ac3-pro-rar

Takto upravená videa se nesekají ani v PC ani v TV z USB. Tato videa již zobrazují délku klipu v mediaInfo správně. Problém je tedy odhalen, je to standardní AC3 studio zvuk, který dělá ty nepřesnosti.
JK

Romane, koukám, že přeci jenom jste se něčemu přiučil, jak jste zmínil i v některém předchozím příspěvku ;)
Děkuju za vyzkoušení těch mých klipů, nalezení problému a především děkuju za návrh řešení - vyzkouším tu variantu s tsMuxer (i když teda mi vadí, že tento postup tvorby a zazálohování mých konečných videí s sebou nese dva kroky navíc :( )

Napadá mne teď, po přečtení Vašeho "nálezu", ale trochu jiná otázka a prosím Vás o názor:
mám kameru, která natáčí v režimu 50p jak do AVCHD 28Mb/s, tak do MP4 35Mb/s a pokud chci i nadále produkovat a archivovat výsledná videa s využitím maximální kvality zdrojových videí, bylo by podle Vás, i vzhledem ke krkolomnějšímu vytváření .m2ts videa ve Vegas podle Vašeho návrhu, rozumnější rovnou natáčet videa do MP4 s tokem 35Mb/s??? Myslíte, že bude Vegas 13 schopen s tímto datovým tokem schopen bezproblémově pracovat, využívat ho naplno a následně renderovat .mp4 videa přehrávatelná ve většině moderních TV? Myslíte, že by mohlo dojít v některém kroku této postprodukce ke ztrátě obrazové kvality?

Já nyní určitě tento pro mne nový postup, tedy nahrávání do .mp4 a jeho zpracování ve Vegasu, vyzkouším, ale zajímá mne i Váš názor, eventuálně varování, na co si dát pozor.

Děkuji,
JK
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host