HW pro střih ve Vegas 12

Jirka Čapek

Vážení, obracím se na vás s dotazem jaké komponenty zvolit, jakou cestou se vydat, při snaze zvýšit výkon PC využitelný hlavně při převodu fullHD videa ve ztrátových formátech.
- Stávající PC, ve kterém je AMD Phenom II X4 945 (4 jádro, 3GHz), 4GB RAM (DDR2) a integrovaná grafická karta v chipsetu AMD 780G je nutné upgradovat, zejména kvůli nutnosti dokoupit více RAM a souvisejícímu přechodu na Win8 64bit (nyní Vista 32bit).
- pro původní komponenty najdu využití, musím stejně kupovat nějaký lowend PC, tak je použiji do něj. DDR2 je dnes velmi drahá, proto spíše přechod na DDR3..
- snahou je investivat rozumné minimum, abych získal větší výkon (nepotřebuju nutně násobky, primárně to dělám kvůli přechodu na DDR3 a 64bit OS)

- jako to rozumné mimimum se mi nyní jeví AMD FM2 platforma, tedy např GA-F2A85XM-D3H + Patriot Viper 3 Black Mamba 8GB (2x4GB) DDR3 1866   + AMD Trinity A10-5800K. (celkem 1660+1107 + 2870 = 5637Kč). Tento CPU je totiž novější 4jádro, samo o sobě podle benchmarků má asi o 25% výkonu víc než stávající Phenom.

Zároveň si uvědomuji, že kdybych honil hlavně CPU výkon, vyplatilo by se spíše investovat do AMD Vishera FX-8350, který má surový výpočetní výkon 2x takový než navrhované AMD Trinity A10.

Okrajovou otázkou pak je, zda by nemělo smysl si připatit za Intel i5? Zde se ovšem obávám, že velikost cenového rozdílu nepřinese odpovídající nárůst výkonu.....

Nejdůležitější otázkou ovšem zůstává - má smysl honit výkon CPU, nevyplatilo by se spíše zaměřit na výkon grafické karty, a nechat vše počítat ji? Potom by zřejmě stačil i slabší CPU. O jaké grafické kartě by pak mělo smysl uvažovat? O kolik výkonu bych si polepšil?

Ještě dodám, že video se na PC stříhá pouze příležitostně, jde o domácí použití, záběry z dovolených apod.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den. Svůj dotaz směrujete do vlákna pro Sony vegas, předpokládám tedy, že s ním do budoucna počítáte. Z AMD procesory nemám pražádnou zkušenost. Intel i5 Vám bude pro Sony Vegas určitě stačit. Důrazně doporučuji minimálně 12GB RAM paměti, dva rychlé HDD SATA III s 7200ot. ploten. Já bych zvolil 1GB nebo raději 2GB veliké. Osobně preferuji Seagate a jsem velmi spokojen. Ideální je SSD pro systém, ale ten se Vám asi do rozpočtu nevejde. Sony Vegas může k renderingu využit jak jen CPU tak i pouze GPU. Já mám gr. kartu AMD Radeon 6850, 1GB a Vegas ji využívá max. na 45% výkonu. Mé starší CPU Intel i7 využívá při Full HD přepočtu na i téměř 100%. S gr. kartami N Vidia nemám žádnou zkušenost. Vím jen, že využívají k přepočtu HD videa tzv. CUDA. Radeony potom Open GL. Samotné rozhodnutí je potom na Vás.
Možná se tu k Vašemu požadavku vyjádří ještě někdo jiný a bude Vám moci ještě více poradit. :-)
Jirka Čapek

Omlouvám se, vypadlo mi to z textu. Střiháme pouze v Sony Vegas a spolu s Win8 hodláme přejít na verzi 12.
Na PC jsou jak píšete dva 7200ot disky v RAIDu. Požadavek na 12GB RAM můžete něčím oddůvodnit? Ve specifikacích je minimum 4GB a doporučeno 8GB. Sledoval jste někdy při střihu využití RAM a měl jste využito více než 8GB?

Co se týká té GK - pokud máte nastaven GPU acceleration, tak vám při konverzi jede grafická karta na 45% a CPU na 100%? Nebo jste to myslel jinak? To by totiž bylo zvláštní....
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Já mám 12GB RAM, protože mám desku s triple channels. Bude-li mít Vaše nová zákl deska dual channel, pak je na místě mít raději 16GB RAM paměti. Velikost odůvodňuji vlastní zkušeností. V PC jsem měl původně 6GB (DDR3 samozřejmě) a Vegas mi s tímto množstvím RAM skrze OS W7 x64 hlásil nedostatek RAM pamětí. U stávajícího množství 12GB k ničemu takovému nedochází. Samozřejmě mám dávno vypnuté swapování ve Windows. Respektive je nastaveno na minimum - 16MB. Při více jak 4GB je ve Windows úplně zbytečné. Jen trápí a opotřebovává HDD, nemluvě o tom, že zpomaluje celé PC.

GPU mi jede až do 45% výkonu, když nechát renderovat Full HD video pouze gr. kartou. A CPU je vytíženo skoro na 100%, když nechám počítat pouze CPU. Mojí zkušeností je, že GPU přepočítá video o něco rychleji, než když tuto práci zastává jen CPU. Podotýkám, že výsledky jsou shodné u Vegas Pro 11 tak 12.

[attachment 706 DynamicRAMveVegas12.png]

čím více máte RAM paměti, tím více můžete použít pro Dynamic RAM, viz obrázek.
Přílohy
Dynamic RAM ve Vegas 12.png
Dynamic RAM ve Vegas 12.png (269.92 KiB) Zobrazeno 1838 x
Jirka Čapek

Fajn, díky za objasnění. Ještě k tomu zatížení, v případě zapnuté GPU acceleration - karta se tedy pohybuje při generování videa na 45%, a CPU je v tomto případě vytížen jak?
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

To je opravdu různé. Podle toho, co se renderuje. Náročnost scény, efekty, titulky... Můj odhad je mezi 30% - 75%, ale i tam to někdy vystoup= dočasně až ke 100%.
marko

Romolus napsal(a):
-------------------------------------------------------
> Já mám 12GB RAM, protože mám desku s triple
> channels. Bude-li mít Vaše nová zákl deska
> dual channel, pak je na místě mít raději 16GB
> RAM paměti. Velikost odůvodňuji vlastní
> zkušeností. V PC jsem měl původně 6GB (DDR3
> samozřejmě) a Vegas mi s tímto množstvím RAM
> skrze OS W7 x64 hlásil nedostatek RAM pamětí. U
> stávajícího množství 12GB k ničemu takovému
> nedochází. Samozřejmě mám dávno vypnuté
> swapování ve Windows. Respektive je nastaveno na
> minimum - 16MB. Při více jak 4GB je ve Windows
> úplně zbytečné. Jen trápí a opotřebovává
> HDD, nemluvě o tom, že zpomaluje celé PC.
>
> GPU mi jede až do 45% výkonu, když nechát
> renderovat Full HD video pouze gr. kartou. A CPU
> je vytíženo skoro na 100%, když nechám
> počítat pouze CPU. Mojí zkušeností je, že
> GPU přepočítá video o něco rychleji, než
> když tuto práci zastává jen CPU. Podotýkám,
> že výsledky jsou shodné u Vegas Pro 11 tak 12.
>
> [attachment 706 DynamicRAMveVegas12.png]
>
> čím více máte RAM paměti, tím více můžete
> použít pro Dynamic RAM, viz obrázek.


Myslim, ze sa trochu mylite a zavadzate inych. Vo Vegas robim uz dost dlho, momentalne v 12-tkte a 12 alebo 16 GB ram som nikdy nyvuzil ani nevyuzijem, tak ako kazdy kto robi v SV. Dynamic ram je mat najlpesie na 0, pretoze to sposobuje problemy. Je o tom na webe vela diskuzii. Takze zaver, staci 8 GB ram, dalsia ram je zbytocbne vyhadzovanie penazi. Ale to sa tyka len prace so SV12. Ak niekto pouziva ine softy, ktore to vyuziju, ja samozrejme iny vec
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

marko: Ano chápu, je to Vaše zkušenost. Já mám odlišnou. Když si vystačíte ve Vegas s 8GB, je to jen dobře. Nejde přece ale jen o Vegas. Když chceme mít pohodlnou práci s PC obecně, není RAM paměti NIKDY dost. Při dnešních cenácg DDR3, je hloupost šetřit na paměti, ve které se odehrává všechna práce na PC. Proto propaguji více RAM, zvláště, když budoucnost PC bude na RAM stále náročnější a PC si většinou nekupujeme na jednu sezónu, ale chceme, aby se nám investice do nového PC vyplatila a nově sestavený stroj vydržel alespoň tři roky. PC pro doma navíc málo kdo staví jen pro jedinou aplikaci. Je také více něž dobré ji mít místo swap na HDD, jak už jsem o tom výše psal.

Ano, uznávám, že s Dynamic RAM ve Vegas mohou nastat problémy, když se to přežene. To je zase otázkou experimentu. Já ji využívám mezi 1024 až 4096MB dle potřeby. Jen je dobré ji vrátit na aspoň těch 1024 před renderováním. Jinak se přepočet zpomaluje a brzdí.
marko

2 Romolus:

mojim prispevkom som chcel iba upozronit, ze k praci Sony Vegas je viac ram zbytocna, lebo tento soft ju naozaj nevyuzije. Ja som si nechal postavit asi pred 3 mesiacmi novy comp koli SV12 a chlapik, ktory robi v profi filmarskej spolocnosti strihaca mi nadefinoval hardware. Prave vtedy mi poradil, aby som tam zbytocne nedaval viac ram ako 8Gb a radsej tie peniaze investoval do lepsej grafiky alebo do SSD disku. Sam som skusal kodovat avchd video s GPU akceleraciou aj bez nej, s roznymi hodnotami dynamic ram a naozaj viac ako 4 Gb to nezoberie. Nakoniec pouzivam pri nahlade aj enkodovani GPU akceleraciu a 0 dynamic ram bez najmensich problemov. Toto je moja skusenost. Ak viete vyuzit viac ram, ukazte mi nejaky printscreen. Budem velmi rad, ked budem vediet vyuzit viac ram na ukor rychlosti enkodovania a preview.
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Printsceen nemám a ani potřebu soutěžit a něco někomu dokazovat. Jsem rád, že jste se svým PC spokojen. Když Vám poradil profík, tak věděl co říká. Užijte si ho ve zdraví. :-)
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host