MXF - Material eXchance Format

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
Odpovědět
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Prosím zde o zkušenosti a postřehy se souborovým formátem MXF v profi kamerách. Testuji Canon XF100 a zde jsem se setkal s tímto formátem poprvé. Editovat ho dokáži bez potíží v Sony Vegas Pro. 35 ani 50MBit/s 1920 x 1080 50i a 25p mu nedělá žádné potíže.

Co mě celkem mate je timecode. Jsem zvyklý celá léta střihat na timeline na časové údaje a s timecode mám trochu problémy v orientaci. V kameře bohužel není možnost přepnout na klasické rozhraní data a času, nebo já to aspoň neodhalil.

Budete hodní, když tu dokážete popsat případnou zkušenost MXF formátem videa. Díky předem všem zkušenějším kameramanům a editorům za pomoc.
P.S. Nepotřebuji definice, ale zkušenosti z praxe.

Ví někdo, proč je v kameře připojeno několik dalších souborů k tomu s videem samotným a k čemu jednotlivé soubory slouží?
Mám vyzkoušeno, že ke střihu samotného videa ve Vegas, nejsou potřeba.
video v kameře se ukládá:
Složka CONTENTS - složka CLIPS001-složka AA000 a v ní jsou ukryté tyto soubory:
AA0000.CIF
AA0000.XML
AA0000.MXF - to je video samotné
AA0000.MXF.sfk
AA0000.SIF

MXF samotné je kontejner, když ho změním na mts, m2ts, hraje stejně, ale jen ve VLC playeru. V Power DVD 9 a 11 je jen zelená plocha a na ní rozeseté barevné, blikající kostičky.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Tyto soubory edituju a vytvářím v Ediusu.Ty ostatní soubory by měly být pomocné informace pro lepší hledání scén ve videu
a měly by tomu editory rozumět.Podívejte se do XML souboru co v něm je,pomocí notepadu.Víc Vám řeknu po stažení Vašich
videjek až je dáte k dispozici,což bych uvítal.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Ještě informace:MXF soubory nelze standartně přehrát.Je třeba použít prohlížeč těchto souborů nebo editor,který je podporuje.
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Můj prvotní předpoklad co je soubor XML se vyplnil.Obsahuje informace z čeho je video.Zde je výpis, který jsem pro správné zobrazení musel
upravit,aby se mi nezobrazil jako html odkaz:


--CANON303109900007XF1001.0.0.0-
Dokonalejší přehled získáte z editoru XML souborů.XML je programovací jazyk,doporučuji navštívít Google pro info.Přehlednější obrázek.
[attachment 196 XML_Canon.JPG]
Přílohy
XML_Canon.JPG
XML_Canon.JPG (37.14 KiB) Zobrazeno 977 x
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Bohužel na další dotazy Vám odpověď nedám.Přesně nevím co znamenají,vím jen,že se používají v profi videoprodukci.
Něco málo co vím:
CIF - by měl být soubor informující o datech v souboru.Význam by měl být Common Intermediate Format.
SIF - by měl být soubor informující o řádkování,prokládání,zjednodušeně o zdroji videa - Source Information Format.
Mám za to,že tyto informace jsou určeny pro videoeditory,které s nimi umí pracovat.
Co se týká TimeCode,vydržte na to se musím podívat.V ediusu mám možnost nastavit TC na nulu a tím se mi ukazuje aktuální čas,nikoliv TC z kamery.
Original TC:
[attachment 197 TC_original.JPG]
Upravené TC:
[attachment 198 TC_adjust.JPG]
Přílohy
TC_adjust.JPG
TC_adjust.JPG (93.15 KiB) Zobrazeno 977 x
TC_original.JPG
TC_original.JPG (91.64 KiB) Zobrazeno 977 x
Romolus
Příspěvky: 1755
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Ostatní soubory ve složce:
Potvrdilo se mi tedy, že mohu v klidu pracovat ve Vegas s video souborem a ostatní, pomocné soubory ve složce ignorovat. Moji práci to nijak negativně neovlivní.

Timecode:
DÍKY! Podle Vaší ukázky z Ediusu, jsem dokázal najít a vynulovat ve Vegas timecode a přeměnit ho také na časový údaj. SKVĚLÉ! Jak je to snadné, když to člověk vidí na příkladu.
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů