DV (AVI) do MP4 (AVC) - vhodný bitrate

Fórum o všem ostatním - kamery, hardware, offtopic, ...
Odpovědět
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Rozhodl jsem se pro archivaci sbírky cca 60 DV kazet. Zatím je kopíruji v originále na HDD. Mám v plánu je zkonvertovat do MP4, ale nějak si netroufám odhadnout míru komprese. Originály mají 720 x 576 25i 25Mbit/s a minuta záběru zabere na disku cca 230 MB. To je poměrně hodně a v dnešní době je to zbytečně zabrané místo na archivním HDD. MP4 (H.264) dokáže srazit velikost na minimum, ale nevím, jak malý bitrate je ještě únosný, aby to ve složitých scénách (vodní hladina, tráva, koruny stromů nebo např dým) nekostičkovalo. Udělal jsem zkusmo velikost 3000, 6000, 9000 a 12000 Mbit/s a opticky se mi to zdá na 27" monitoru i na 117cm LCD TV všechno stejné. Nerad bych se pustil do tak velké akce nepřipraven a po mnoha zkonvertovaných souborech nezjistil, že jsem dal příliš nízký bitrate a nebo i zbytečně velký, který DV video dostatečně nezmenší a kvalita výstupního videa bude stejně dobrá, jako kdybych bitrate ještě snížil.

PROSÍM tedy všechny, kdo má s tímto erudovanou zkušenost, aby nabídl řešení. Děkuji předem. :-)
bbsenior
Příspěvky: 50
Registrován: 06.06.2014, 22:13
Kontaktovat uživatele:

Jako ryzí amatér zdánlivě z jiného soudku : Při převodu z analogu pomocí udělátka od Conrada (EasyJet) opticky nejvíce vylézají nedostatky u záběrů s množstvím souběžek blízko sebe- na př.záběry architektury- spousta oken a navíc švenk. Při převodu v Corelu mně osobně vyhovuje nízký bitrate- mezi 3 000 až max 4800. Bohužel, kvalita je "ucházející", kontrola přes TV s HD- 1440l, jedu na starém NTB- žádné i3 a více. !
PS.To je důvod proč převádím (a kontroluji) klip po klipu- cca 30- 60 sec. Čistě teoreticky se mi zdá, že princip by měl vycházet ze stejných předpokladů.
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Díky bbsenior za postřehy. :-)

I já jich pár pokusy a omyly již nasbíral. Hned na začátku musím podotknout, že Sony Vegas je velmi vybíravý a jen tak nějaký formát videa neotevře. A v tom je ta potíž. Udělám mp čtyřku, jsem s ní spokojen velikostí i kvalitou výstupu, ale běda, pro Vegas je neviditelná. Zkouším tedy dál. Buď výstup proužkuje - špatná konverze z prokládaného do progresivního - nebo je obraz ok, ale přepočet trvá násobně dlouho, než je délka klipu. Pochvalu zaslouží Pinnacle 17, který umí z DV AVI udělat skvělou kopii, která je nastavitelná ve všech položkách, a která je Vegasem přijata, ale cca dvě minuty mu trvají na přepočet polovičního bitrate než je originál, cca minut dvanáct. To je při množství zálohovaného materiálu nepřijatelná časová položka. DVDFab, Freemake Video Converter, Format Factory, shodně nedokáží uložit vhodnou zvukovou stopu. Někdy chybí AC3 úplně (o PCM vůbec nemluvím) a když tam je, má nízký bitrate. AAC je také na prd, když originál je LPCM. Nakonec jsem sáhl k Adobe Media Edcoder 14 CC. Tam je také možno nastavit téměř cokoliv, takže i mp4 H.264 se velmi podobá DV originálu, jenže nejde zase otevřít ve Vegas. Zkusil jsem těch nastavení mnoho, ale vše marné. Co je nerozeznatelné od originálu, Vegasu nechutná. Nedal jsem se ale odradit a mp4 v AME udělám. Zkusil jsem totiž reverzní postup, když to bude potřeba později ve Vegas zpracovat. DV AVI z mp4 opět k nerozeznání a zvuk je v mp4 AC3 a po vrácení do DV jako PCM je o sedm a půl dB nižší hlasitost. Ve Vegas se znormalizuje anebo udělám samostatné PCM (Wave) soubory.

Práce na dlouho, ale v noci může PC pěkně komprimovat. Potom to jen pěkně roztřídím a archiv bude OK a ani ne v poloviční velikosti, než originály z DV pásek.
bbsenior
Příspěvky: 50
Registrován: 06.06.2014, 22:13
Kontaktovat uživatele:

Dík za odpověď, prošel jsem různými experimenty, jako stabilní Corelák musím říci, že zejména všechna nastavení, která uvádíte, jdou v VS X7 nastavit jako modul. K rychlosti nemohu nic říkat ;na CORE Duo je pro penzistu, matně pamatujícího 1.republiku času dost. Jen pro info- zatím co X6 při renderu jela CPU stabilně na 100%, v X7 75-80%; a PC nepadá. Doporučuji na zkoušku trial Corelu7; při capture jde použít spoustu nastavení, stejně jako při renderu. Zkušenost navíc : výrazný rozdíl při zkušebním promítání na tv plazmě (LG) a HD Orava-LED.
roman51
Příspěvky: 362
Registrován: 09.03.2012, 17:54
Kontaktovat uživatele:

Tak tady si také přisadím. Největší problém byl dostat video ze soňáckých D8 do PC. FireWire port už mám jen na starém NTB (používá manželka na internet), ale zadařilo se. Také mi vychází (jak uvádí Romolus 230 MB/min.), ale max. kompresi jsem neřešil.
Používám Edius a rovnou z timeline jsem vypaloval DVD a BD s max. bitrate. U DVD (mpg) mi vychází 75 MB/min., u BD (m2ts) to bylo šílených 324 MB/min. Protože na mé TV Panasonic FullHD s 1 m uhloříčkou jsem neviděl žádný rozdíl mezi DVD a BD, od BD jsem upustil. Zatím to mám zálohováno 2x na HDD
a snad se k tomu za dlouhých zimních večerů dostanu.
Zkusím to převést do mp4, to mne zatím nenapadlo. Jsem zvědav na objem dat. Záznam na DVD má ale tu výhodu, že si to můžeme přehrával na přehrávači.

A neodpustím si zalobovat: zkuste Edius v trialu a uvidíte, že ten přechroustá všechno a v super čase. Eda je holt Eda !! >:D:D<
A ještě k tomu Corelu: Corel mne nakrkl, protože zmršil neskutečným způsobem výborný stříhací program Ulead MediaStudioPro, na které zdaleka neměla ani slavná Adobe Premiera !! :P Měli se držet CorelDraw, ten je super a dodnes jej používám, dokonce se v něm dá i projektovat i když to není CAD. :)-D
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

bbsenior: S Corelem na výstupu nemám vůbec dobrou zkušenost. :-) Ostatně, je to aplikace, která mě přes některá pozitiva nezaujala. Říkám jí dětská hračka.

roman51: Edius jsem ještě na výstupu nezkoušel. Na instalaci je to taková potvora, že mě jeho zavedení do PC odrazuje. JSEM s Vegas naprosto spokojený. Na výstupu je pomalý, ale to je mi fuk, počkám si. :-)

AME jako převodník nemá chybu. Je rychlý, velmi flexibilní a bonusem je čeština (i když není až tak potřeba). Proto zvítězil. :-)

A aby nedošlo k nedorozumění. Jsem zastánce DVD, jak pro bývalé MPEG2, tak dnešní AVCHD. Ostatně vše z DV kazet mám již zpracované už dávno. Prostě jsem se jen rozhodl pro úplný archiv obsahu kazet na HDD, protože pásky stárnou, množí se dropouty a kamera, kterou půjdou přehrát může také jednou odejít na odpočinek. Pro mne je archiv domácího videa tím nejcennějším, co doma na videu mám. Vše se dá nějak nahradit, ale nezapomenutelné okamžiky z rodinného života, hlavně dětství dcery, je nenahraditelné. Proto to chci mít pojištěné. Manipulace z videem na HDD je mnohem snazší, když se náhodou rozhodnu sestřihnout v budoucnu nějaký nový filmeček ze starších materiálů. Vše na DVD je samozřejmě zálohováno na HDD. Já chi mít k dispozici i originály, jen nechci, aby zabíraly zbytečně moc místa a to DV AVI zabrat spolehlivě dokáže. Moderní MP4 to dokáží srazit na ani ne polovinu a"kvalita" tehdejších SD záznamů zůstane zachována. :-) HDD nejsou drahé, ale nechci je do nekonečna nakupovat. U mnou zamýšleného archivu je podstatné, že se památná videa zachovají. MP jsou ideálním řešením pro úsporu místa, i když to dá více práce. Ale jak jsem zmínil, přes noc může PC zvesela komprimovat. :-)
radek7777
Příspěvky: 56
Registrován: 09.11.2013, 20:56
Kontaktovat uživatele:

Ahoj chtěl bych převést z archivu dvd do souboru Mp4. DVD mám zálohované v PC. Zjistil jsem že Vegas 13 umí DVD soubory načíst, ale nevím jaký mám dát výstupní hodnoty ve formátu MP4 aby obraz byl přes celou obrazovku ( uhlopříčka 81cm) když jsem zkoušel vyrendrovat 1920*1080 25p tak semi zádál obraz rozmazaný.Nebo se video před rendrováním ještě nějak doostřuje? Můžete mi poradit eventuelně napsat hodnoty jaké mám nastavit před rendrováním. Cílem je abych mohl DVD video přehrávat přímo z karty v smart televizích. Jak to dělají v televizích že obraz převedou do digitální podoby a přitom nestratí na kvalitě?
Romolus
Příspěvky: 1750
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

V tom případě je mnohem vhodnější použít některý z programů k tomu určených a převést to do MKV (H.264). Nejvhodnější je DVDFab 9. Na měsíc je zkušební verze. Nebo Freemake Video Converter 4, který je v základu zdarma. Jestli jste příznivec torrent souborů, jistě najdete vše co k převodu DVD budete potřebovat. Hodně štěstí.
Dascamperius

Jen pro doplnění pohotové informace od Romuluse k převodu, je také výborný free MeGui
http://www.sezob.cz/navody/megui_navod_prevod.html


Naposledy oživil Anonymous v 27.01.2021, 22:46
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host