Začínám v Ediusu, obecný dotaz

Zkal
Příspěvky: 41
Registrován: 11.06.2010, 17:02
Kontaktovat uživatele:

Dobrý den,
jako uživatel a vyznavač postupně téměř všech verzí od Pinnnacle Studia jsem po přechodu na AVCHD formát dopadl jako asi všichni podobní – a to špatně… Poslední pokus s PS14 jsem absolvoval na novém počítači s i7370, 16G RAM, SSD 120 na systému a dvěma datovými diky SATA III (jeden pro čtení a druhý pro zápis - žádný RAID), W7/64, grafika zatím pouze interní HD4000 v i7, bez instalování antiviru… Výsledek: PS14 renderuje AVCHD třiceti minutový projekt 30 minut ale mám opět stejný problém při přepočtu se čtverečkováním od cca 11 minuty projektů – s tím jsem už bojoval na starším PC a nějak jsme tomu ani tady nemohli přijít na kloub… Kamera Sony s interní pamětí 16G se snímkováním 25p Soubory stahované přes USB Total Comanderem.
Po přečtení skoro celé diskuze na tomto foru jsem vyzkoušel střihové programy Vegas a Corel ale nějak mě nevyhovovaly. Asi poslední nadějí je hodně chválený Edius. Nainstaloval jsem poslední dostupnou trialovou verzi 6,5 a nastudoval pár instruktážních videí. Nyní si dokážu upravit částečně plochu k obrazu svému, hlavně díky videím od Steviezaha, a na časovou osu nacpat, co potřebuju a i něco vyrenderovat. Ale vůbec nechápu proč musím třeba na začátku zvolit rozlišení projektu když před renderingem stejně nastuvuju, co od toho budu chtít… A pak jsem vůbec neobjevil možnost tvorby meny! Jsem opravdu asi trubka. Ta přehlednost v Ediusu není jako v PS ale rád bych u Ediusu vydržel, protože po renderingu AVCHD v Ediusu mi to nekostičkuje  a tvorba delších projektů na časové ose je výrazně svižnější; o stabilitě nemluvě. Projekt 53min v AVCHD přepočetl Eda za 18 minut. Až mi to leklo! Rozhodnutí, zda koupím Edius Pro CrossGrade 6,5 v akci zatím otevřena 
Škoda, že jsem nikde nenašel takový nějaký český obecný návod na použití Ediusu. V originálním staženém návodu se tak trochu ztrácím.
A ještě jedna HW ke konzultaci: desku mám se dvěma SATA III. Takže jsem připojil jeden SATA III na SSD systémový disk a druhý na disk určený pro přepočet. Disk určený pro čtení mám připojený a SATA II. Uložení projektů v Ediusu mám nastaveno na disku pro zápis SATA III stejně jako pro zápis renderovaných souborů. Nevím zda je to tak správně… Trochu laboruji i s tou mojí verzí, že integrovaná HD4000 by mohla na střih videa stačit. Hry na PC zásadně nehraju.
Prosím o komentář.
Děkuji a jsem s pozdravem Zkal
666dia
Příspěvky: 18
Registrován: 04.01.2012, 16:35
Kontaktovat uživatele:

já projekt na začátku nastavím podle zdrojového videa...a výstup si pak určuju podle potřeby....mě se to zdá logické...
DVD já dělám ve Scenaristu...menu si dělám zvlášť....
Zkal
Příspěvky: 41
Registrován: 11.06.2010, 17:02
Kontaktovat uživatele:

Dík za komentář...
Pokud máš zdrojové video v jednom rozlišení, tak se to trochu nabízí, pokud víš, že to tak má být...Ale proč se to na začátku nastavuje. Nic v čase se nepočítá. Nebo jo? Pokud je více typů zdrojových videí, tak pak podle čeho? Jinak je mi divné ať jsem nastavil na začátku cokoli, vždy mi to vpravo dole u časové osy nahlásilo, že tento formát zařízení nepodporuje a ať si to přepnu v nastavení. A to jsem tam měl i 1920*1080 50i ve kterém snímá moje Sonka. Tak fakt nevím...
No a pokud Edius neumí dělat Meny disku, tak mi nějak připadá přirozené, že asi hodně lidí, kteří by na něj měli zájem přejít, to právě z důvodu této absence neudělají... V tom asi zůstává úmysl Avidu "vše v jednom" nepřekonaný.
marceljuchelka
Příspěvky: 4
Registrován: 12.08.2012, 15:10
Kontaktovat uživatele:

Ahojky. k Edovi. Pokud budeš pouze přepočítávat a nepoužívat třeba Vistitle a nebo nějaký jiný 3D Sw tak Tí ta HD 4000 stačí. :-)
Já používám Edius asi od roku 2007 a před tím to byl Avid (pinnacle) Luquid tuším ve verzi 7 a něco. Stále říkám, že Liquid byl v té době mnohem dál než je Edius teď. Ten až nyní ve verzi 6,5 hrdě hlásí, že umí např. sequence s alfa kanálem. A o barevných korekcích co byly na Liquidu se může Edovi jen zdát. No snad se do 10 let od té doby co Liquidy zničil AVID (asi aby mu nelezl do zelí :-). naučí s barvama něco podobného. Zdravím, Marcel
Zkal
Příspěvky: 41
Registrován: 11.06.2010, 17:02
Kontaktovat uživatele:

Díky Marceli za komentář...
HD4000 zatím chodí OK.
Co se týče novinek, jsem zvědav jestli PS dopadne pod Corelem podobně jako AVID... nebo z toho bude něco lepšího :)
A pak mám ještě prosbičku, zkušenost jak potlačit kostičkování po cca 11 minutách v přepočteném AVCHD nikdo nemá?
A co mi ještě vysvětlit to rozlišení projektu a jestli má edius Meny disku, jak se táži v mém původním příspěvku.... měl by na to někdo sílu?
Dík Zkal
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Menu disku v Edius jsem popsal zhruba tady, je to první příspěvek
http://forum.strihvidea.cz/read.php?25,9001,page=1:
A další pokec je zde:
http://forum.strihvidea.cz/read.php?25,9025,page=1
Zkal
Příspěvky: 41
Registrován: 11.06.2010, 17:02
Kontaktovat uživatele:

Děkuji Stevie za reakci.
Příspěvky přečteny.
Prosím ještě o komentář
0) k zapojení SATAII/III na příslušné disky, jak jsem již psal...pokud to má význam.
1) mám na PC nainstalováno PS14 a Edius 6,5 trial - jak to vidíte s kolizí? Obecně z přečtených příspěvků nedopručujete, že? Mám tu čtrnáctku odinstalovat?
2) k tomu mému kostičkování po renderingu AVCHD v PS14 kolem 11minuty už asi taky není co dodat, nebo ano?
3) to první nastavení projektu rozlišení projektu je tam proč v Ediusu?
4) mám kameru Sony s ukládáním dle návodu AVCHD 1080 50i. Co mám tedy nastavit za rozlišení před vytvořením a pojmenováním projektu?
Moc se omlouvám. Možná jsem to měl už dávno z příspěvků pochopit... ale bohužel nic :-(
Teď je evidentní, že jsem už měl použít jiné vlákno...ale když už jsem to tady zaneřádil...
Zkal
steviezah
Příspěvky: 1735
Registrován: 22.03.2010, 12:00
Kontaktovat uživatele:

Já odpovím později, dělám momentálně na PPC a už jenom oddělení vlákna mi dalo zabrat.
Romolus
Příspěvky: 1753
Registrován: 26.05.2010, 10:08
Kontaktovat uživatele:

Kostičkování v některých HD videích způsobovala chyba v samotné PS14. Ve verzi 15 už se to nekonalo - tedy alespoň je to má vlastní zkušenost. :-)
A taky je blbost tahat vida z kamery přes Total Commander. K tomu je dokonale uzpůsoben software Sony Picture Motion nebo současná novinka PlayMemories Home.
Zkal
Příspěvky: 41
Registrován: 11.06.2010, 17:02
Kontaktovat uživatele:

Pánové, průběžné díky.

Tak se 14tkou mám pech. Kostky možná nějak aktivujou přechody. Používám pouze plynulou prolínačku.
Rozkostkuje se to třeba i v půlce klipu a pak běží do konce filmu.
Někdy to stabilizuje třeba i záblesk světla. Někdy pomůže rozdělení klipu natvrdo.
Mohu to natočit pro názornost ale to asi nic nevyřeší.
Do 15tky se mi nechce díky diskusím ani náhodou. Zatím váhám nad tím Ediusem... ale je to pro mě děs.

Ještě mě napadlo zda nechat indexaci indexaci disků zapnutou...
a někde jsem četl o chybě díky kalibraci disků - má se to nějak přenastavit ?

Jo a sobory po připojení USB tahám z kamery Totalem, protože je beru jako soubory. Co je na tom špatně... teda blbý?

Děkuji Zkal
Odpovědět
  • Informace
  • Kdo je online

    Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host